Projekty domów bliźniaków

Znalezione projekty: 30

 

Kolekcja PROJEKTY DOMY BLIŹNIAKÓW to szczególna oferta dla osób zainteresowanych takim właśnie rozwiązaniem. Niektóre z naszych projektów można również budować w systemie szeregowym. Nasi klienci mają komfort wyboru podczas zakupu ponieważ dokumnetację sprzedajemy zarówno w zestawie jak i każdy segment pojedynczo. Projekty są zróżnicowane pod względem układu wnętrza jak również można wybierać pomiędzy bliźniakami z garażem lub bez.

Historycy architektury nie poświęcali dotąd wiele uwagi narodzinom koncepcji „domów bliźniaków”, ale fakt, że pierwsze zachowane realizacje tego rodzaju pochodzą z początku XX wieku i znajdują się raczej na niewielkich parcelach miejskich niż na terenach dworkowych czy w obrębie tradycyjnej zabudowy wsi, potwierdzają pierwotne ustalenia. Powstanie domów-bliźniaków należy bardziej do porządku socjologii niż architektury, łączy się nie tyle z odkryciem nowych materiałów budowlanych czy izolacyjnych, lecz z ewolucją rodziny: dawne rodziny wielopokoleniowe nadal na szczęście istnieją, ale wraz ze wzrostem zamożności z jednej strony, a autonomii jednostek – z drugiej, starają się zapewnić sobie możliwie szeroki margines prywatności.

Dom-bliźniak jest po temu idealnym „narzędziem do mieszkania”: zapewnia maksymalną bliskość rodziców w podeszłym wieku, dorastających dzieci, dorosłego rodzeństwa, które postanowiło założyć własną rodzinę czy bliskich przyjaciół, umożliwiając szybkie przyjście z pomocą w obliczu konkretnych wyzwań – a zarazem daje pewną autonomię, więcej, przekonanie o własnej samodzielności w zakresie przygotowywania posiłków, prania, zakupów czy nawet uprawy ogrodu.

Oczywiście, już pierwsze projektu domów bliźniaczych, a następnie kolejne realizacje pokazały, że rozwiązanie to ma – niezależnie od miru rodzinnego – poważne atuty architektoniczne i oszczędnościowe. Pierwszym i być może najpoważniejszym jest znacząca redukcja kosztów ocieplania domu: w zależności od wyboru kształtu bryły i objętości budynku oszczędności sięgać mogą od 7 do blisko 20 procent kosztów ogrzewania. Ale to nie wszystko: domy bliźniacze postawić można na węższej niż zwykle działce, znacząco powiększając powierzchnię ogrodu i obszaru rekreacyjnego. Połączenie dwóch domów ścianami „szczytowymi” pozwala w świetle prawa obejść wymóg zachowania kilkumetrowej odległości ściany budynku od ogrodzenia.

Naturalnie, wspomniana na wstępie ochrona autonomii wymaga poczynienia stosownych kroków, z których najważniejszym jest odpowiednia izolacja i wyciszenie łączących dwa budynki ściany: w praktyce najczęściej wznoszone są dwie ściany, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniana jest dodatkowym materiałem izolacyjnym: to jedyny sposób na uniknięcie kłopotliwej bliskości. Warto również zadbać o posadowienie tarasów na bocznych, niesąsiadujących ze sobą ścianach obu części domu – zarazem można rozważyć zainstalowanie w obrębie budynku drzwi, łączących obie części. Do rozważenia jest też współdzielenie poważnej infrastruktury domowej (hydrofor, piec, pompa ciepła, spalarka) – wspólne instalacje tego rodzaju pozwolą oszczędzić wiele miejsca: można umieścić je w piwnicy, zyskując więcej przestrzeni mieszkalnej na parterze i ewentualnym piętrze. Nawet wówczas warto jednak pamiętać o osobnych licznikach.