projekty warsztatów samochodowych

Znalezione projekty: 23

Kolekcja PROJEKTY WARSZTATÓW SAMOCHODOWYCH to odpowiedź naszego biura architektonicznego na dynamiczny rozwój rynku motoryzacyjnego w Polsce. U nas inwestorzy znajdą bogaty wybór projektów pod warsztaty, salony samochodowe, myjnie, stacje kontroli pojazdów, usługi blacharskie, wulkanizacyjne etc. Są to projekty budynków zarówno parterowych jak i piętrowych, w których oprócz obsługi pojazdów, można także prowadzić inną działalność usługową lub handlową.

Warsztat samochodowy to w polskich realiach rodzaj usługi szeroko, może nawet powszechnie rozpowszechnionej (każdy co najmniej raz na rok sprawdza klocki i płyn hamulcowy, zanim uda się po pieczątkę z przeglądu technicznego). Można je spotkać na każdym skrzyżowaniu na peryferiach miasta: wjazd wymoszczony trelinką z zaciekami oleju, masywne mury z żelbetu albo przewiewne – z blachy falistej, jarzeniówki zasilane z grubego, czarnego kabla. Widać, że projektu nie było, albo powstał na zlecenie miejscowego wydziału architektury, że zagospodarowano jakieś bliżej niesprecyzowane „pomieszczenie gospodarcze”, prując podłogę, by wykopać kanał.

Oczywiście, nie zawsze bywa tak źle: coraz więcej jest warsztatów zbudowanych od zera albo jeśli zaadaptowanych, to solidnie – nie tylko na poziomie sidingów i neonu nad bramą wjazdową, ale i utylizacji wyjątkowo toksycznych w przypadku warsztatu odpadów, uziemienia, prowadnic dla ciężkiego sprzętu. Tyle, że może jednak czasem prościej zbudować od nowa, sięgając po projekt warsztatu samochodowego z prawdziwego zdarzenia. Wnętrze na dwa, trzy, cztery stanowiska robocze, w przypadku którego nie trzeba się będzie martwić o szanse otrzymania pozwolenia na użytkowanie. Doświetlone wnętrza robocze. Doprowadzone na każde stanowisko media. Przestrzeń socjalna. Biuro (naprawdę nie musi oznaczać dwóch biurek i segregatora).

Co jeszcze bywa ważne, oczywiste dla projektantów podobnych wnętrz na Zachodzie, a w Polsce zaniedbywane? Świetliki, możliwość doprowadzenia naturalnego światła aż do warsztatu. Obieg wody, który pozwala nie grzęznąć po kostki w rozlewiskach ani nie biegać po kanister ciepłej kraniczanki do sąsiada. Dobrze zabezpieczony dopływ energii. Gazy techniczne – w osobnych wiązkach, jak w szpitalu. Przede wszystkim może – antypoślizgowe rozwiązania dla pojazdów i ludzi. Duże pole manewru. Ściany wzmocnione lub z gumowanymi narożnikami, by nie trzeba ich było tynkować za każdym wjazdem niedoświadczonego kierowcy.

Projekty warsztatów samochodowych mogą odwoływać się do różnych potrzeb: dla jednego inwestora ważniejsza będzie wysokość hali napraw przekraczająca ustawowe 4,65 metra, dzięki czemu można będzie naprawiać również samochody powyżej 3,5 tony. Dla innych – nowoczesna bryła, możliwość połączenia funkcji warsztatu, salonu i biura sprzedaży. Ktoś może chcieć szukać naprawdę taniego projektu warsztatu, czyli chcieć zmieścić się w pięciu tysiącach.

Rozwiązania, jakie oferujemy, są różne: zdarza się projekt warsztatu na dwa stanowiska, przydrożnej wulkanizatorni albo ogniwa serwisu potentata, obejmującego pół Europy. Łączy je jedno: te projekty stworzyli ludzie, którzy mieli okazję porozmawiać z pracownikami branży samochodowej. I wiedzą, co bywa naprawdę potrzebne.