Projekty domów drewnianych

Znalezione projekty: 71

 

Kolekcja PROJEKTY DOMÓW DREWNIANYCH prezentuje ciekawą i zróżnicowaną ofertę, której wspólnym mianownikiem jest zastosowanie technologii drewnianej. Znajdą tu Państwo plany małych domków rekreacyjnych, oraz domów jednorodzinnych o różnych gabarytach. Jest to doskonała propozycja dla inwestorów, którzy chcą mieszkać w domach w wyjątkowo zdrowym mikroklimacie i cenią sobie naturalne materiały budowlane.

Budownictwo jednorodzinne – przynajmniej od chwili, gdy wyniosło się z jaskini – było albo gliniane, albo drewniane. Te dwie „paleotechnologie” spotykały się czasami, ale archeolodzy, badający początki cywilizacji w całej strefie umiarkowanej, od prerii Ameryki Północnej po Syberię, nie maja wątpliwości: drewniane kłody, najpierw ustawiane w stożek, by wznieść szałas, z czasem zaciosywane dla zachowania stabilności i uszczelniane słomą i gliną, dały schronienie kilkudziesięciu pokoleniom, zanim nadeszły znane nam, łatwiejsze do ogarnięcia wyobraźnią czasy dworków, pałaców, chat na podmurówce.

Czy oznacza to, że każdy, kto decyduje się na wzniesienie drewnianego domu jednorodzinnego jest kandydatem na członka grupy rekonstrukcyjnej „Prasłowianie”? Po trzykroć nie: z drewna powstają najnowocześniejsze domy, najodważniejsze projekty, nie tylko zresztą, jeśli idzie o budownictwo jednorodzinne: coraz głośniej, także na naszym portalu, o wykorzystywaniu drewna w budowie wysokościowców nowej generacji, i to nie jako rustykalnej „ozdóbki”, lecz pełnowartościowego materiału strukturalnego. Drewno wysokoprzetworzone, prasowane bądź laminowane, zyskuje zupełnie nowe właściwości, nie tracąc dawnych: możliwości „oddychania”, nietoksyczności, „naturalnego” pochodzenia i możliwości bezbolesnego dla środowiska recyclingu.

Mniejsza jednak o nowe technologie: nawet wzniesiony z tradycyjnych bali, legarów, tarcicy dom jednorodzinny ma zalety, których próżno szukać u jego betonowych czy ceglanych odpowiedników. Projekty realizowane z wykorzystaniem drewna są takie, lekkie, a przede wszystkim – zdrowe. Jeśli zadbamy o odpowiedni dobór farb, impregnatów i elementów wykończeniowych, drewniany dom ma szanse mieć najmniejsze stężenie alergenów z kilku porównywanych realizacji. Projekty domów drewnianych, dzięki lekkości użytych elementów, mają szanse być wyjątkowo przestronne (belki stropowe uniosą więcej, szersze mogą być klatki schodowe): jedynym problemem może być podpiwniczenie (fundamenty muszą być z betonu lub kamienia), tę kwestię rozwiążą jednak przestronniejsze niż gdzie indzie strychy.

Oczywiście, pozostają jeszcze dwie kwestie: doboru właściwego gatunku drewna oraz odpowiedniej impregnacji. Jeśli idzie o to pierwsze, nasze projekty zawierają szczegółowe specyfikacje możliwych do użycia i wykorzystania gatunków. Wiedza potoczna mówi, że sośnina jest tania, miękka, dobrze się maluje, ale nie należy wznosić z niej elementów nośnych: my idziemy znacznie dalej, polecając odpowiednie gatunki drewna do poszczególnych rozwiązań (części nośne, więźba dachowa, licowanie budynku, podłogi, schody, meble), starając się rekomendować plantacje i producentów. Rozwiewamy też obawę przed pożarami: odpowiednia impregnacja (nietoksycznymi środkami) zdziałać może wiele, ale rozstrzygające jest właściwe zaplanowanie instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej. Domy drewniane połowy XX wieku nie od iskry płonęły, ale od zwarcia.