Projekty domów drewnianych szkieletowych

Projekty domów drewnianych zaprojektowanych w technologii szkieletowej, to kolejna propozycja kolekcji projektów domów naszego biura architektonicznego KBProjekt. Domy drewniane szkieletowe są jednymi z najczęściej budowanych domów w technologii drewnianej.

Projekty domów drewnianych szkieletowych są popularnie nazywane domami kanadyjskimi, ponieważ właśnie tam najczęściej używa się tej technologii budowania. Ale nie tylko, technologii tej używa się także w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii i wielu krajach europejskich.

Domy drewniane szkieletowe buduje się szybko i sprawnie, ponieważ jedynym murowanym elementem domu drewnianego są fundamenty. Do fundamentów mocuje się deski za pomocą kotew. Zanim jednak zaczniemy budowę domu drewnianego szkieletowego, to warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze materiału do jego budowy.

Nasze propozycje domów domów drewnianych szkieletowych

Projekt domu PRZEBOROWO

DM-6082

Pow. m.: 57 m2

Projekt domu PRZEBIŚNIEŻYN

DM-6562

Pow. m.: 91 m2

Projekt domu OMAN

DM-6658

Pow. m.: 177 m2


Drewno użyte do budowy domu drewnianego szkieletowego powinno być dobrze wysuszone i posiadać wilgotność maksymalnie 19%, powinno być odpowiednio przygotowane, użycie gorszego budulca może spowodować, że materiał będzie mniej wytrzymały, a nie dosuszenie drewna będzie powodowało jego kurczenie się. Dodatkowo, wilgoć może powodować pleśnienie drewnianej konstrukcji i może mieć szkodliwy wpływ na inne elementy izolacyjne, co w przyszłości może zagrozić konstrukcji domu i może poskutkować jego zawaleniem. Drewno powinno być dobrze wyselekcjonowane, bez sęków, pęknięć oraz odrobaczone. Najczęściej używanym drewnem do budowy domu drewnianego szkieletowego jest drewno sosnowe albo świerkowe, można także użyć drewna z jodły. Oczywiście drewno takie podlega dalszej obróbce i zostaje pocięte na tarcicę, czyli drewno konstrukcyjne suszone i strugane.

Drewno sosnowe jest bardziej sprężyste i lepiej poddaje się obróbce, dlatego najchętniej jest wybierane do budowy domu drewnianego szkieletowego, nieco mniej łatwe w obróbce jest drewno świerkowe i jodłowe, te ostatnie mogą mieć więcej sęków.
Ważny jest także proces obróbki drewna, czyli tak zwane struganie, w efekcie strugania otrzymujemy drewno konstrukcyjne, które jest bardziej odporne i wytrzymałe niż drewno nieobrobione. Takie drewno trudniej się pali i rzadziej wchodzą do niego owady.
 
Przy budowie domu z projektu domu drewnianego szkieletowego warto także zwrócić uwagę na klasę budulca, jaki się wybiera do budowy. Drewno najwyższej klasy jest bardzo drogie i trudno dostępne natomiast, średniej klasy drewno zdecydowanie wystarczy i będzie miało dobre parametry w porównaniu do ceny. Zdecydowanie nie warto kupować drewna z nieznanego źródła i takiego bez certyfikatu, domy drewniane szkieletowe potrafią być bardzo wytrzymałe, ale pod warunkiem, że użyjemy do ich budowy sprawdzonych i dobrze przygotowanych materiałów.

Domy drewniane szkieletowe buduje się, jak wspomniano powyżej przymocowując do fundamentów drewnianą konstrukcję szkieletową, taką konstrukcję obudowuje się płytami OSB oraz płytami kartonowo-gipsowymi, środek izoluje się wełną i folią izolacyjną. Można wykorzystać również gotowe elementy prefabrykowane. Dom jest z zewnątrz tynkowany, także jego wygląd w niczym nie odbiega od domu murowanego.

Wybór budulca jest istotną rzeczą, ale niemal najistotniejszą rzeczą przy budowie domu drewnianego jest wybór dobrego projektu domu drewnianego szkieletowego. Dlatego biuro architektoniczne KBProjekt prezentuje dla państwa kolekcję domów drewnianych szkieletowych. Projekt uwzględnia bowiem wszystkie  dane techniczne, rodzaje izolacji, ogrzewania, wentylacji oraz wszelkie inne potrzebne do budowy dane techniczne. Od dobrego projektu zależy, czy nasz dom będzie energooszczędny i funkcjonalny i jaki będzie koszt jego budowy. Oczywiście niektóre elementy możemy sobie dobrać sami w zależności od tego, jakie mamy potrzeby, czy możliwości. Możemy sami zdecydować o rodzaju pokrycia dachu, o tym, czy chcemy mieć kominek w salonie czy nie albo jak ma wyglądać nasza elewacja.
Niewątpliwie dom drewniany szkieletowy może być znacznie tańszy w budowie niż dom murowany, jego dodatkową zaletą jest szybkość realizacji. Dom w technologii szkieletowej możemy postawić nawet w trzy miesiące. Jest to dom energooszczędny, a na dodatek przyjazny środowisku oraz naszemu zdrowiu.

Zalety domów drewnianych szkieletowych
Szybka i niedroga budowa, zdrowy mikroklimat, energooszczędne, tanie w utrzymaniu.

Nasze propozycje domów domów drewnianych szkieletowych

Projekt domu SZALINEK

DM-6617

Pow. m.: 126 m2

Projekt domu PRZETACZNIK

DM-6629

Pow. m.: 120 m2

Projekt domu OMAN

DM-6658

Pow. m.: 177 m2