Projekty garaży jednospadowych

Różnorodność współczesnych projektów garaży jest naprawdę imponująca. Przygotowaniem opracowań zajmują się najlepsi architekci i projektanci w Polsce. Dzięki temu garaże wolnostojące przestały kojarzyć się już z niepraktycznymi i mało estetycznymi blaszakami. Dobrze zaprojektowany garaż w niczym nie ustępuje głównemu budynkowi na posesji. Garaż pełni obecnie nie tylko funkcje użytkowe, lecz stanowi ciekawe dopełnienie aranżacji całej działki. Coraz więcej inwestorów decyduje się na wzniesienie garażu w osobnym budynku. Przemawiają za tym korzyści, jakie wynikają z parkowania samochodu w garażu, oraz względy ekonomiczne. Garaż, który znajduje się w budynku wolnostojącym, najczęściej nie wymaga dodatkowego ogrzewania. Ponadto, dzięki rezygnacji z umieszczenie garażu bezpośrednio w bryle budynku mieszkalnego możemy oszczędzić znaczną ilość pieniędzy przeznaczanych na ogrzewanie domu. Jak wiemy, przez garaż może uciekać znaczna ilość ciepła – jeśli jednak zdecydujemy się na garaż wolnostojący, unikamy tego kłopotu. Oferty katalogowe pracowni architektonicznych są niezwykle różnorodne. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie myślał o tym, że ładny garaż może być ozdobą posesji. Garaże wolnostojące sprawdzą się zarówno na dużej, jak i na tej niezbyt obszernej działce. Nie jest wcale tak, że tylko właściciel dużej posesji może pozwolić sobie na garaż w osobnym budynku. Garaże wolnostojące sprawdzą się także na bardziej wymagających działkach, między innymi takich z dużym spadkiem terenu oraz tych bardzo wąskich. Jednym z ciekawszych typów garaży wolnostojących są garaże jednospadowe. Takie obiekty są bardzo interesujące, dlatego powinniśmy wziąć je pod uwagę.

 

 

Projekt garażu jednospadowego

Garaż jednospadowy – co to znaczy?

 

Podobnie jak w przypadku domów jednorodzinnych, garaże mogą mieć różną konstrukcję dachu. Najczęściej spotykane są tradycyjne garaże z dachem dwuspadowym. Nieco rzadziej możemy spotkać garaż zwieńczony dachem czterospadowym lub dachem kopertowym. W bardziej odważnych projektach stosuje się dach płaski. Istnieje jednak jeszcze jeden typ dachu, a mianowicie dach jednospadowy. Taki dach posiada tylko jedną połać, która jest umieszczona skośnie. Kąt nachylenia połaci jest niewielki, jednak wyraźnie odróżnia się od dachów płaskich. Garaże jednospadowe wybierane są stosunkowo rzadko, jednak warto na nie zwrócić uwagę.

 

Garaż jednospadowy – zalety

 

Większość osób decydujących się na budowę garażu wolnostojącego z dachem jednospadowym ma na uwadze względy ekonomiczne. Garaż jednospadowy należy do rozwiązań zdecydowanie najtańszych. Prosta konstrukcja dachu sprawia, że do jego zbudowania nie potrzeba dużej ilości materiału, a same prace budowlane mogą być przeprowadzone w bardzo krótkim czasie. Garaże jednospadowe są ponadto łatwe w utrzymaniu i odporne na działanie warunków atmosferycznych, przede wszystkim silnego wiatru. Typowe dachy dwuspadowe, mające większy kąt nachylenia połaci, narażone są na uszkodzenia w trakcie intensywniejszych wichur. Z kolei dachy płaskie uniemożliwiają swobodne spływanie wody i doprowadzają do zalegania mas śniegu, a zbyt duże obciążenie dachu może być niebezpieczne. Na garaż z dachem jednospadowym decydują się także osoby, które chcą dobudować garaż do domu mieszkalnego. Ze względu na to, że dach posiada tylko jedną połać, bardzo łatwo jest go dostawić do ściany domu jednorodzinnego.

 

Projekty garaży jednospadowych

 

Garaże jednospadowe są praktyczne i funkcjonalne. Wśród projektów garaży jednospadowych znajdziemy zarówno propozycje większych budynków, jak i te o stosunkowo niewielkich rozmiarach. W projektach takich garaży uwzględniono możliwość dostawienia ich do budynku już istniejącego lub do takiego, który ma dopiero powstać. Stylistyka garaży jednospadowych jest stonowana i uniwersalna, dzięki czemu bez problemu wpasują się w każde otoczenie. Takie garaże równie dobrze wyglądają w domu na wsi, jak i w domu na obrzeżu miasta. Dzięki temu, że bryły garaży jednostanowiskowych są nieskomplikowane, takie obiekty nie odstają stylistycznie od okolicznych zabudowań. Podobnie jak w innych typach garaży, w garażach z dachem jednospadowym znajduje się wydzielona przestrzeń gospodarcza, co znacznie poprawia funkcjonalność obiektu. Część gospodarczą możemy wykorzystać na przykład na wygodny składzik do przechowywania narzędzi ogrodniczych, miejsce do przechowywania rowerów i innego sprzętu sportowego oraz przestrzeń do trzymania części samochodowych. W garażach jednospadowych najczęściej rezygnuje się z zastosowania przeszkleń na elewacji ogrodowej i/lub jednej z elewacji bocznych, dzięki czemu budynek łatwiej dopasować do już istniejącego obiektu. Z kolei okna umieszczone na elewacji frontowej zapewniają dopływ światła słonecznego do wnętrza garażu, minimalizując tym samym koszty eksploatacyjne. Dzięki przeszkleniom możliwa jest przy tym właściwa wentylacja obiektu. Projektanci przewidują możliwość wyboru spośród kilku materiałów wykończeniowych, dzięki czemu inwestor może zdecydować się na wersję najbardziej odpowiadającą jego potrzebom.

 

https://www.kbprojekt.pl/1226/lzg-50

https://www.kbprojekt.pl/426/zg-21

https://www.kbprojekt.pl/436/zg-31

https://www.kbprojekt.pl/455/zg-50

https://www.kbprojekt.pl/454/zg-49

https://www.kbprojekt.pl/1225/lzg-49

https://www.kbprojekt.pl/1767/budynek-gospodarczy-2