STYROPIAN JAKO MATERIAŁ DO OCIEPLANIA ŚCIAN

styropian_400

Styropian to materiał najczęściej wybierany do ocieplania ścian domu. Pozostałe to wełna mineralna, wata szklana i pianka poliuretanowa. Styropian wybiera ponad połowa inwestorów i firm, zajmujących się budową domu. Nie dzieje się to bez przypadku – jest to materiał najtańszy, znacznie tańszy od wełny mineralnej. Metr kwadratowy styropianu kosztuje niecałe 10 zł. Przy budowie domu potrzeba sporo materiału na docieplenie – zazwyczaj to jedna szósta powierzchni użytkowej budynku. Łatwo więc policzyć, że stosowanie styropianu przynosi duże oszczędności w stosunku do innych materiałów.

Docieplenia budynków wykonuje się metodą lekką mokrą albo jak nazywa się to od niedawna – bezspoinowego systemu dociepleń. Płyty styropianowe klei się do ścian lub mocuje na kołkach – wszystko zależy od architekta, który opracowuje projekt domu, potem pokrywa klejem i mocuje siatkę zbrojącą. Na taką konstrukcję nakłada się tynk i gotowe. Prace należy wykonywać w dodatniej temperaturze i przy suchej pogodzie. Niewskazane jest pozostawianie płyt styropianu albo samej siatki bez tynku i zwlekanie z dokończeniem ocieplania. Powierzchnia, przygotowana do przykrycia styropianem, powinna być czysta, sucha i odtłuszczona.

Styropian można stosować do ocieplania ścian, podłóg, stropów i fundamentów, bo jak wynika z badań, najwięcej ciepła, do 35 %, znika z budynków przez ściany zewnętrzne, 15 % przez podłogi, stykające się z gruntem.

Mimo tak powszechnego stosowania, styropian nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Niektórzy uważają, że ściany oklejone styropianem nie oddychają, a co za tym idzie, w środku tworzy się wilgoć. Specjalistyczne badania dowiodły, że to nie wina styropianu, ale źle działającej lub zaprojektowanej wentylacji, która nie radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci. Styropian jest równocześnie materiałem niepalnym i nie powoduje rozprzestrzeniania się ognia po całym budynku. To również zostało udowodnione w badaniach i testach. Wreszcie, często usterki występujące w niedługim czasie po montażu płyt styropianowych, wynikają najczęściej z niefachowego przeprowadzenia ocieplenia, a nie wady materiału.

Robert Rusek