KILKA SŁÓW O FACHOWOŚCI

KB Projekt: Zajmuje się Pan obsługą inwestycji. Na czym - w dużym skrócie - to polega? Czym wyręcza Pan inwestora?

Zbigniew Grabczyński: Obsługą inwestycji w zakresie: kompleksowego przygotowania dokumentacyjnego (uzyskania w imieniu inwestora pozwolenia na budowę), nadzór i podjęcie obowiązków kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego. W przypadku projektanta lub kierownika budowy zakres obowiązków i odpowiedzialności określają obowiązujące przepisy - sprawa jasna i bezdyskusyjna.

KB Projekt: Jak powinien przygotować się klient do rozmowy z Panem? Na co powinien zwracać uwagę przy planowaniu inwestycji?

Z.G.: Na spotkanie ze mną Klient powinien dysponować działką i ewentualnie informacją o przeznaczeniu działki w Miejscowym Planie Ogólnym Zagospodarowania Przestrzennego. Przy planowaniu inwestycji klient powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na możliwości zabudowy działki, nie zawsze to co chce można wybudować w jej obrębie. Następnie musi zdawać sobie sprawę o kosztach i czasokresie realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego - to chyba najważniejsze.

KB Projekt: Jakie istnieją najpoważniejsze utrudnienia przy inwestycji? Co sprawia największe problemy, tak Państwu jak klientowi?

Z.G.: Najpoważniejszym utrudnieniem przy realizacji inwestycji jest niefachowość i niekompetencja wykonawców robót, często zdarza się że inwestor zmuszony jest kilkakrotnie zmieniać wykonawców jednego elementu robót np. dachu, stropu żelbetowego, robót wykończeniowych _ tynki, posadzki. Odczuwalny jest na dzień dzisiejszy brak fachowców do wykonania stropów wylewanych, więźby dachowej z pokryciem oraz robót tynkarskich. Rozpoczynający robotę twierdzą że znają technologię jej wykonania, np.zbrojarze (słupki ścianek kolankowych-okazuje się zbroją odwrotnie), tynkarze-monterzy płyt regipsowych używają złych taśm do spoinowania itd, itp. Każdy coś wie, ale nikt uczciwie nie umie wykonać zleconej roboty. Poza tym jest generalnie brak firm wykonawczych, trzeba je długo szukać i prosić żeby rozpoczęły robotę.

KB Projekt: Czy proces inwestycyjny w Pańskim wykonaniu zakłada całkowity brak obecności klienta, czy też inwestor współpracuje z Panem na każdym etapie?

Z.G.: Oczywiście obecność inwestora jest ciągła to raczej moja przypadkowa i na jego życzenie. Przy tego typu drobnych inwestycjach wystarczający jest nadzór samego inwestora z moją doradczą pomocą polegającą na odbiorach elementów robót i wyrażaniu zgody na jej kontynuowanie.Szczególną uwagę zwracam na elementy konstrukcyjne budowli i roboty zanikające.Muszą być wykonane w zgodzie z obowiązującymi normami, a inwestorzy mają wymagania jakościowe wysokie.

grabczynski_400

P. Irena Grabczyńska, małżonka i współpracownica - w biurze Projekty24.

KB Projekt: Przed czym ostrzegłby Pan przyszłych inwestorów? Jakie błedy najłatwiej popełnić, czego się wystrzegać?

Z.G.: Przyszłych inwestorów na pewno bym przestrzegł przed: - zaliczkowaniem wykonawców robót, - wyborem taniego niesprawdzonego wykonawcy prac, - zakupem i wbudowywaniem materiałów tanich, niesprawdzonych i tzw."nowości" kupowanych w firmach "krzak". Najczęstszym błędem popełnianym przez inwestorów jest ich przyzwolenie na realizację inwestycji w/g rozwiązań proponowanych przez wykonawców robót - bez konsultacji z Kier.bud.Propozycje wykonawców często odbiegają od rozwiązań projektowych (materiałowe, konstrukcyjne) a inwestor daje się do nich przekonać z uwagi na zapowiadane korzyści terminowe i kosztowe, jednak w ostatecznym rozrachunku zazwyczaj są one droższe i mniej efektywne jak propozycje projektowe. Inwestor powinien przestrzegać zasady "biednego nie stać na tanie i mało trwałe".

KB Projekt: Dole i niedole kierownika budowy - czy mógłby Pan nieco przybliżyć Czytelnikom ten zawód? Dlaczego jest istotny, jak wybrać dobrego kierownika itp.

Z.G.: O istocie i konieczności posiadania przez inwestora Kier.bud. rozstrzygają przepisy, a jest to obowiązek istotny ponieważ inwestor musi się znać na zarabianiu pieniędzy a Kier.na ich oszczędnym ale jak najbardziej efektywnym wydawaniu.Kierownika najlepiej wybrać z poręczenia ludzi którzy korzystali już z jego usług, z zasady ludzie którzy mają pieniądze i stać ich na budowę znają się i chętnie wymieniają takimi informacjami.

KB Projekt: Dziękuję za wywiad.

Wywiad przeprowadził Mateusz Budziakowski