OGRÓD - SAMEMU, CZY ZE SPECJALISTĄ

Planując budowę, kupując projekt domu i realizując inwestycję, najczęściej skupiamy tylko na kwestiach dotyczących nowego domu, dopiero później zastanawiając się, jak zaaranżować otoczenie wokół budynku. Przyjęło się, że najpierw należy „zbudować, zrobić i zamieszkać", a potem martwić się urządzaniem, na przykład, ogrodu. To nie koniecznie zła wola,błąd czy nieświadomość, po prostu często sprawy budowy i cały proces inwestycyjny jest tak skomplikowany i absorbujący, że nie ma czasu na poświęcanie się innym sprawom. Tymczasem ogród jest bardzo ważny, oczywiście głównie latem - to miejsce, gdzie możemy wyjść, by wypić poranną kawę, zrelaksować się wieczorem albo odpocząć od codzienności, pielęgnując rośliny.

ogrod4_400

Dlatego warto chwilę zastanowić się, jak będzie wyglądało otoczenie naszego przyszłego domu, bo jeszcze na etapie budowy można wiele zmienić. Tu możliwe są dwie metody - albo sami wiemy, czego chcemy i na projekcie szkicujemy plan ogrodu, rozkład alejek, przewidywaną roślinność albo udajemy się do projektanta ogrodów, który zaaranżuje otoczenie naszego domu. Tak czy inaczej warto najpierw zbadać, jakiego typu gleba jest w miejscu, gdzie planujemy ogród. I nie chodzi tu o kosztowne badania geologiczne, to absurd, ale zwykłą konsultację z sąsiadami, ludźmi znającymi się na rzeczy - bo mieszkającymi w pobliżu albo zasięgnięcie języka w urzędzie gminy. Dowiemy się wielu istotnych rzeczy, na przykład na temat wilgotności gruntu. Takie rozeznanie pozwoli na uniknięcie błędów, kiedy kosztowne i sprowadzone specjalnie na zamówienie rośliny nie chcą się przyjąć, bo okazało się, że ziemia jest nieodpowiednia albo rosną w złym miejscu. Tego typu pomyłek nie popełnimy, kiedy zlecimy projekt ogrodu specjaliście - powinien on zbadać, co i gdzie można posiać i zasadzić w naszym przyszłym ogrodzie. Ekspert dobierze rośliny, krzewy i ewentualne drzewa, wytyczy alejki, zaprojektuje miejsca wypoczynku czy oczko wodne. Oczywiście wcześniej powinien skonsultować się z inwestorem na temat roślin i kwiatów, które przyszły lokator lubi. To wszystko, niestety kosztuje, jeśli zażyczymy sobie coś ekstra albo marzy nam się ogród w stylu angielskim, przygotujmy się na słony rachunek, często wyższy niż cena gotowego projektu domu. Kolejnym wydatkiem będzie wykonanie takiego ogrodu. Najczęściej projektanci ogrodów współpracują z firmami, które później wykonują ich projekty, co więcej, już po zakończeniu prac możliwe jest także zamówienie profesjonalnej opieki nad ogrodem - podcinanie trawy, karczowanie krzewów i tak dalej. Wszystko jest kwestią ceny i wymagań.

Można pójść inną drogą - samodzielnie zająć się tworzeniem własnego ogródka, szczególnie, jeśli do wykorzystania mamy niewielką przestrzeń i metodą prób i błędów tworzyć własne kompozycje kwiatowo - roślinne. W księgarniach czy w internecie znaleźć można mnóstwo źródeł na temat warunków, w jakich hodować należy konkretne rośliny oraz odmian lubiących nasłonecznione czy zacienione miejsca, ekspozycje południową albo północną. W ten sposób niewielkim nakładem środków, za to z konieczną sporą dawką cierpliwości, jesteśmy w stanie stworzyć całkiem niezły ogród. To oczywiście praca raczej na lata niż na miesiące, ale zapewniająca ogromną frajdę i satysfakcję. Własnoręczne stworzenie ogrodu może być także sposobem na odstresowanie się i odpoczęcie od nawału codziennych obowiązków i zajęć.

Robert Rusek