ŻALUZJE I ROLETY OKIENNE

Rolety i żaluzje mogą pełnić funkcje zasłon, można je mocować bezpośrednio do okna lub nad oknem, na specjalnym karniszu. Podstawowa różnica między roletami i żaluzjami jest taka, że roleta to pas materiału lub papieru, a żaluzje to poziome listewki, metalowe lub drewniane, umocowane odpowiednim systemem sznurów do specjalnej listwy. Oba rozwiązania zakładają możliwość unoszenia rolet czy żaluzji, za pomocą pociągania za sznurek. Żaluzje mają jeszcze dodatkową zaletę – pokręcając specjalnym uchwytem, można je zamykać i otwierać. W ten sposób dozuje się ilość światła, wpuszczanego do pomieszczenia. W przypadku rolet takiej możliwości nie ma – ilość światła zależy od faktury materiału, z jakiego wykonano roletę, oraz oczywiście od tego, czy jest zamknięta czy otwarta.

źródło: Sxc.huNajtańsze rozwiązania, jakie możemy wybrać do domu, to rolety albo żaluzje metalowe. Produkowane są w kilku znormalizowanych rozmiarach, można umieszczać je na ramie okna, dzięki czemu otwierają się razem z nim. Rolety i żaluzje metalowe mają niezliczoną liczbę kolorów i będą elementem dekoracyjnym każdego wnętrza, są trwałe i odporne na działanie słońca. Można je także łatwiej czyścić i konserwować – na przykład zwykłą wodą.

Nieco droższe są żaluzje drewniane. Z reguły są także nieco cięższe, choć oczywiście zależy to od rodzaju zastosowanego drewna. Dlatego w takim systemie można zastosować siłowniki elektryczne do sterowania zamykaniem i otwieraniem. To sposób trwalszy i wygodniejszy niż ciągnięcie za sznur. Żaluzje drewniane mają najczęściej stonowane kolory – jasne lub ciemne. Nie spotyka się tu krzykliwych barw. Jeśli nasz dom ma wnętrza w stylu kolonialnym lub retro to rolety drewniane będą się z nim doskonale komponować.

Rolety i żaluzje obu rodzajów nadają się do montowania w oknach dachowych. W takim zastosowaniu montowane są na specjalnych prowadnicach, umożliwiających ich odchylanie. W oknach połaciowych przewagę mają rolety – można przesuwać je nie tylko w pionie, ale także w poziomie, nie tylko podwijając do góry czy w bok, ale także kaskadowo, czyli marszcząc się w poziomie lub w pionie.

RR