ODWODNIENIE DZIAŁKI I DOMU

źródło: Sxc.huKałuże po każdym większym deszczu, bajora z topniejącego śniegu, wilgoć w piwnicy? To kilka koszmarów, jakie prześladować mogą nieostrożnego inwestora, który w porę nie zadba o odwodnienie działki i domu.

Na początek grunt

Rozglądając się za działką, warto sprawdzić w jaki sposób można odprowadzić z niej wodę. Sytuacja jest prosta, jeśli upatrzona przez nas ziemia ma dostęp do kanalizacji, leży w pobliży rowu melioracyjnego, niedaleko od rzeki albo stawu. By móc odprowadzić nadmiar wody, potrzebne będzie pozwolenie wodno - prawne. Za kanalizację ogólnodeszczową odpowiada gmina lub zakład komunalny i właśnie tam trzeba się zwrócić, natomiast rowy melioracyjne należą do spółek melioracyjnych albo wojewódzkiego zarządu melioracji. Warto też popytać sąsiadów, w jaki sposób pozbywają się deszczówki. Jeśli nie możemy liczyć na żadną pomoc, konieczne będzie wydanie kilkuset złotych na badanie gruntu. Od wyniku zależy rodzaj i koszt odwodnienia, jakie będzie trzeba wykonać. Jeśli nasza działka leży na gruntach przepuszczalnych – to piaski i gliny piaszczyste – wtedy wystarczy wykonać zwykły drenaż opaskowy. Natomiast jeżeli ziemia jest słabo przepuszczalna – czyli gliniasta albo ilasta – wtedy sprawa będzie bardziej skomplikowana. Na małych działkach z kiepsko przepuszczalnym podłożem pozbycie się wody z deszczu może okazać się sporym problemem.

Gdzie umieszczać odwodnienie

Odwodnienie gruntu przyda się w kilku charakterystycznych miejscach – tam gdzie planujemy umieścić wyloty rynien spustowych, przed wjazdem do garażu czy wejściem do domu. Można rozważyć umieszczenie odwodnienia przy wjeździe na działkę, czy w miejscu, gdzie zazwyczaj myjemy samochód. W grę wchodzi odwodnienie liniowe – czyli określonej długości rura, zakopana w wybranym miejscu albo ciąg korytek, osłoniętych z góry kratką. Ujście podłączone jest do skrzynek odpływowych. Można także zastosować odwodnienie punktowe – to studzienki chłonne, połączone rurami z kanalizacją czy studnią rozsączającą. W praktyce najczęściej stosuje się obie te metody Odwodnienie budynku należy wykonać wokół fundamentów, stosując tak zwany drenaż opaskowy. Polega on na wkopaniu wzdłuż ścian domu rur drenarskich, zazwyczaj o średnicy 100 mm, ułożonych na warstwie drobnego kamienia. Na spodzie umieszczamy geowłókninę, która zapobiega zamulaniu rur. Jeśli grunt jest przepuszczalny, rury można umieścić w odległości pół metra od budynku, przy gruntach nieprzepuszczalnych trzeba zachować odległość 1 metra. Rury drenarskie odprowadzamy do studzienek z osadnikiem – można wykonać po jednej w każdym rogu domu – lub do studzienki rozsączającej – z dnem wysypanym żwirem, przez który woda swobodnie odpływa. Można także wybudować szczelny zbiornik i magazynować wodę deszczową, choćby po to, by mieć czym podlewać ogródek, ale to dość kosztowna inwestycja, poza tym wymagająca określonego miejsca na działce.

RR