NAJNOWSZE TRENDY W ARANŻACJI WNĘTRZ

00010156_800_400

Zbudowanie domu to tylko połowa wysiłku, jaki stoi przed potencjalnym inwestorem. Przyszły właściciel wymarzonych czterech kątów już na etapie planowania inwestycji czy zakupu projektu domu powinien zastanowić się, w jakim stylu urządzi jego wnętrze. Proponujemy małą podpowiedź – czyli przegląd najpopularniejszych obecnie stylów wnętrz.

Od kilku lat modny jest styl ludowy. To ciepłe i przytulne wnętrze, wypełnione meblami z drewna, z tradycyjnym, dużym stołem, nakrytym zdobioną serwetą, drewnianymi, prostymi krzesłami i skrzyniami, gdzie chowamy naczynia. Mogą one służyć jako miejsca do siedzenia albo niewielki stolik – w pokoju gościnnym. Zwolennicy tego stylu powinni pamiętać o ozdobach – ludowych makatach, malowanych naczyniach i szklankach. Odmianą albo uzupełnieniem stylu ludowego jest styl rustykalny, stawiający na prostotę i swojskość. We wnętrzu, wykończonym w tym stylu znajdziemy przedmioty, wykonane przez ludowych twórców, a w kuchni najczęściej stoi piec kaflowy. Od zawsze modna jest ekologia – dlatego styl ekologiczny także zyskuje na znaczeniu. Dom zwolennika tego stylu ma podłogi wyłożone surowym drewnem, pomalowanym ekologiczną, bezbarwną farbą, tak by jak najmniej zakłócić strukturę drewna. Kolory ścian mają być dość neutralne i stonowane – to jasne brązy, beże, biel. W środku przedmioty z wikliny, trzciny czy ratanu oraz oczywiście drzewa.

Styl kolonialny to także naturalne materiały i przedmioty, ale z wyraźną różnicą, jeśli chodzi o meble. W takim wnętrzu dominują ciężkie i masywne szafy, biurka czy stoły. Przedmioty te często są postarzane i patynowane, mają solidne okucia lub zamki. W kolonialnym wnętrzu, podobnie jak w ludowym czy ekologicznym – znajdziemy materiały naturalne, drewno, wiklinę czy bambus. W nowocześnie zaprojektowanych wnętrzach najlepiej sprawdza się styl nowoczesny lub minimalny. Tu granice są zatarte, oba przenikają się. Generalnie chodzi o odsłonienie przestrzeni, czemu służyć ma zniesienia podziału między pomieszczeniami. Salon połączony jest z kuchnią, mamy wielkie i szerokie okna. Zamiast tradycyjnie zamykanych drzwi – montowane są drzwi rozsuwane. W środku do wykończenia użyto metalu, szkła czy betonu, bardzo często w surowej, nieobrobionej formie. Niezwykle ważną funkcję pełni oświetlenie – ma eksponować przestrzeń, eksponować ciekawe detale. W nowoczesnym domu ściany oświetlają halogeny, lampy jarzeniowe albo światło punktowe.

Robert Rusek