MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w skrócie MPZP, to dokument, określający co i jak można wybudować na danym terenie. W zależności od wielkości danego miejsca, MPZP uchwala rada gminy lub rada miasta, a sporządzany jest na wniosek wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. By przyjąć taki dokument, konieczne jest spełnienie szeregu kroków proceduralnych, uzgodnienia ze strony wielu instytucji - na przykład wojska czy policji - ale także mieszkańców, bo po sporządzeniu projekt MPZP jest wykładany do publicznego wglądu. Każdy może przyjść i zgłosić swoje uwagi, które zostaną przyjęte lub nie. Potem plan zostaje uchwalony i ogłoszony a następnie wchodzi w życie.

Co z tego wynika dla zwykłego pana Kowalskiego, który chce kupić działkę, potem projekt domu i wybudować dom na swojej działce? MPZP zawiera bardzo wiele istotnych informacji i bez dokładnego przestudiowania planu lepiej nie kupować wymarzonej działki. Pierwsza i kluczowa - czy można tam w ogóle cokolwiek zbudować? Może bowiem okazać się, że działka ma przeznaczenie rolne a nie budowlane, a zmiana tego statusu do długa droga przez urzędy. Z drugiej jednak strony, jeśli ktoś nie spieszy się z inwestycją a cena jest okazyjna, warto zaryzykować. MPZP zawiera też informacje, czy na przykład gmina zamierza wkrótce zbudować w pobliżu działki drogę albo oczyszczalnię ścieków. To może wpłynąć na komfort mieszkania w zbudowanym już domu. Oczywiście nie należy z góry spisywać takiej działki na straty, jest to natomiast podstawa do negocjacji cenowych ze sprzedającym.

Kolejna ważna sprawa to dostęp do drogi publicznej. Jeśli działka nie dysponuje takim dostępem, może okazać się, że po zakupie będziemy musieli negocjować z sąsiadem, by wykupić udziały w drodze dojazdowej albo ustanowić na niej służebność - czyli prawo dojazdu do własnego domu. Bez tych formalności nikt nie wyda nam warunków zabudowy, możemy utknąć z budową na wiele miesięcy czy lat.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wyjaśni także, co możemy wybudować na działce, którą chcemy kupić. To nieważne, że na działce obok stoi piękny, stylowy dom - może się okazać, że na tej, którą się interesujemy, podobnego budynku nie sposób postawić. W planie zapisano parametry techniczne domu, czyli jego maksymalną wysokość, kształt dachu czy wielkość powierzchni zabudowy. W MPZP znajdują się także informacje na temat korzystania z mediów - wody, energii elektrycznej czy gazu. Zapisano tam także inne informacje, które mogą znacząco wpłynąć na nasze plany - na przykład na jakich zasadach można podzielić teren na działki budowlane - ważne, jeśli interesujemy się sporym kawałkiem ziemi i chcemy na przykład podzielić go po zakupie i sprzedać.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego znajduje się w urzędzie gminy, w wydziale architektury. Można zapoznać się z nim na miejscu albo dostać wypisy i wyrysy, czyli części tekstową oraz graficzną. Jeśli okaże się, że w gminie nie ma MPZP, nie został uchwalony, trzeba wystąpić o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Może to zrobić każdy - właściciel działki, a także potencjalny kupiec.

Robert Rusek