KOLORY ŚCIAN W POMIESZCZENIACH

Biały, żółty, czerwony a może brąz? Jaki kolor dobrać na ścianach poszczególnych pomieszczeń w naszym domu? Zadanie niełatwe, bo kolory mogą mieć działanie uspokajające albo wywoływać rozdrażnienie. Barwy mogą też optycznie powiększać lub pomniejszać pomieszczenia.

Pedzle, źródlo: SXC.huKupując projekt domu, wybieramy to, co nas interesuje, a ewentualne zmiany niektórych pomieszczeń możemy uzgodnić z architektem. Wykańczając dom, sami musimy podjąć decyzję w sprawie kolorystyki ścian. Czasem jest to tak skomplikowane, że przydałaby się porada eksperta. Istnieje jednak kilka zasad, dzięki którym można uniknąć rażących wpadek.

Kolory ciepłe
Paleta barw ciepłych – czerwień albo żółty – pomniejszają przestrzeń, powodują, że wydaje się przytulniejsza. Ściana pomalowana w ciepłych, pastelowych kolorach wydaje się bliższa. To barwy idealne do większych, przestronnych pomieszczeń.

Kolory zimne
To błękit, zieleń, fiolet. Takie barwy optycznie zwiększają przestrzeń. Pokój w odcieniu niebieskiego lub zielonego wydaje się większy niż jest w rzeczywistości. Te barwy niezbyt nadają się do pomieszczeń w północnej części domu, już z założenia chłodniejszych niż w innych częściach.

Kolory mogą zmieniać proporcje wnętrz. Jasne wnętrza wydają się większe niż są w rzeczywistości, pokój w ciemniejszych barwach będzie wydawał się mniejszy. Jeżeli pomalujemy sufit na ten sam kolor co ściany, pokój wydawać się nam będzie niższy. By tego uniknąć, sufit powinien mieć barwę jaśniejszą od ścian. Ciemniejszy sufit poszerzy pomieszczenie. Ciemniejsze przeciwległe ściany sprawią, że pokój będzie wydawać się węższy, niż w rzeczywistości.

Najbardziej uniwersalnym kolorem jest biały. Pasuje wszędzie i do wszystkiego. Biel kojarzy się z porządkiem i czystością, ale jest barwą chłodną i wygląda dobrze w zestawieniu z jaskrawymi, intensywnymi kolorami. To pole do popisu dla ściennych dekoracji, obrazów czy mebli. Podobnie szary pasuje do wszystkich barw, a współcześnie najczęściej wykorzystywany jest w nowoczesnych wnętrzach, gdzie zestawiany jest ze szkłem, metalem. Szare ściany może mieć gabinet, służący do pracy, gdzie nic nie powinno rozpraszać – lub nowoczesna łazienka.

Niebieski i jego odcienie należą do barw zimnych. Te barwy działają kojąco, skłaniają do zadumy. Mogą sprawdzać się w sypialni. Kolor zielony uspokaja, pozwala na odpoczynek. Ale także jest chłodny. Dlatego zastosować można go w łazience czy przedpokoju. Barwa żółta pobudza do działania, kojarzy się z pogodą ducha i optymizmem. Żółty świetnie nadaje się jako kolor do kuchni, tym bardziej, że powoduje wrażenie przestronności. Czerwień to bardzo mocna barwa, można zastosować ją w korytarzach czy klatkach schodowych. Jako kolor do pokoju nadaje się tylko dla osób lubiących wyraziste wnętrza. Żółty, pomarańcz czy czerwień będą idealnymi barwami do pokoju dziecięcego. Oczywiście nie dla malucha, ale już kilkuletniego ucznia – jak najbardziej. Dzieci lubią zdecydowane kolory i łączenie ich w nietypowy sposób.

Funkcję uspokajającą pełnią kolory ziemi, czyli brąz i wszelkie odcienie oraz beż. Barwy te kojarzą się ze spokojem i wytchnieniem. To idealne kolory dla pokoju wypoczynkowego. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie dobrać kolory do wnętrza naszego domu, można skorzystać z usług specjalistów od projektowania wnętrz. Usługa nie jest tak kosztowna, jak profesjonalne zaprojektowanie pokoju, a pomoże w uniknięciu wpadek i dobrym samopoczuciu.

RR