Aktualności

Zielona poświata flaszy

data dodania: 2016-04-13

Inkrustowanie fasad potłuczonymi talerzami to podręcznikowy i niespotykany już na szczęście przykład złego gustu u osób stawiających dom na własną rękę. Ale półprzejrzysta ściana z różnokolorowych butelek, w nieoczekiwany i zdumiewający sposób filtrujących światło? Takie próby podejmował sam wielki Hundertwasser.

Oczywiście – z patrzeniem na świat przez denka i szyjki butelek trzeba uważać. Przestrzegał przed tym sam Herbert: „Pijacy są to ludzie, którzy piją do dna i duszkiem. Ale krzywią się, bo na dnie widzą znów siebie. Przez szyjkę butelki obserwują dalekie światy. Gdyby mieli silniejszą głowę i więcej smaku, byliby astronomami”. A jednak – opalizujący blask ma coś w sobie.

Technicznie – niewiele rozwiązań jest prostszych. Na fundamencie wysypanym – dla lepszej 'pracy' podłoża – żwirem można układać butelki (zwykle – denkami w stronę źródła światła, choć można również zamurować je „w poziomie” lub „w pionie”). Można kłaść je jak cegły – rzędami, można naprzemiennie z cegłą. Można również, ściągnąwszy mocno kilkanaście butelek taśmą i drutem, zrobić z nich coś w rodzaju „świetlika”. Warto umieścić w fundamencie kilka prętów, które znikną pod warstwą betonu, ale przyczynią się do ustabilizowania całej ścianki.

Na upartego techniki „butelkowych ścian” można by się doszukać już w starożytności rzymskiej, kiedy w ścianach nieraz zamurowywano puste amfory: setki ich tkwią na przykład w ścianach Circus Maximus. W tym przypadku nie szło o estetykę, lecz o statykę: budowniczowie cezarów obawiali się zbyt ciężkich murów, które osuwały się pod własnym ciężarem.

Dziś, zwłaszcza, jeśli uczynimy butelkową ścianę elementem projektu domu jednorodzinnego i będziemy pracować z poziomnicą, obawiać się możemy jedynie przemarzania ścian. Można tego uniknąć, jeśli zdecydujemy się na zbudowanie grubszej ściany i umieścimy w niej dwie, stykające się denkami, flasze. Możemy też napełnić wszystkie butelki ciemną, nie zamarzającą cieczą (woda z dodatkiem gliceryny?): wówczas akumulować będą ciepło słoneczne w dzień i oddawać je w nocy.

Znacznie łatwiej byłoby oczywiście murować, sięgając po butelki czworograniaste, pozostałe po spożyciu Jacka Danielsa. Z flaszek po przyprawach lub perfumach żony można, kto cierpliwy, wymurować miniaturowe arcydzieła. W każdym wypadku – możemy (jeśli projektant zatwierdzi nasze rozwiązanie) liczyć na niepowtarzalny witraż. (ws)



(źródło: www.inspirationgreen.com)

Kwiecień 2015
data dodania: 2015-04-23
Chiny przechodzą przyspieszoną urbanizację na skalę niespotykaną w dziejach, miliony mieszkańców wsi przenoszą się dobrowolnie, lub za subtelną namową władz do nowo budowanych metropolii. Od 1978 roku szacuje się, że w Państwie Środka powstało już około 500 nowych miast. Rozmach i tempo w jakim powstają nowe metropolie może przeciętnego europejczyka wprawić w zdumienie. Część miast, które powstały dosłownie w szczerym polu nie jest wynikiem starannego planowania... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie coraz to wyższych budynków w tempie, które jeszcze w dwudziestym wieku inżynierowie uznaliby za niemożliwe do osiągnięcia. Korzystają na tym kraje rozwijające się, w których ambicje często biorą górę na ekonomicznym rozsądkiem. Super-wysokościowce stały się symbolem prosperity i rosnącej potęgi gospodarczej dla wielu krajów, w szczególności Zatoki Perskiej i Chin. Obecnie miano najwyższej budowli... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Na początku maja w ofercie naszego Biura Architektonicznego KB Projekt... więcej...
data dodania: 2015-04-03
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania... więcej...