Aktualności

Wrzeciono z chmur

data dodania: 2016-05-27

Skoro „skyscraper” całkiem udatnie przełożono na polski jako „drapacz chmur”, jak należałoby przełożyć „skyhanger”? „Zwis z nieba” – nie, to nie brzmi dobrze. Na wynalezienie lepszego odpowiednika mamy najwyżej 230 lat – zdaniem słoweńskich projektantów, około roku 2250 skyhangers zagoszczą w naszych miastach.

W roku 2250, jeśli wszystko pójdzie dobrze, populacja Ziemi liczyć sobie będzie 50 mld osób – i najbardziej dojmującym będzie głód ziemi mieszkalnej oraz uprawnej. Na wypadek, gdybyśmy nie opracowali jeszcze mechanizmu syntezy białka ani nie skolonizowali Marsa rozwiązaniem mogą być - jak sugerują dwaj słowaccy architekci, Michal Ganobjak i Martin Koiš – uwieszony na wielokilometrowej stalowej linie stacji orbitalnej Skyhanger, kołyszący się nieco powyżej linii zabudowy miejskiej.

Naturalnie, liczba zmiennych, zarówno jeśli idzie o rozwój cywilizacji, jak materiałoznawstwo i architekturę jest zbyt duża, by podobne pomysły traktować do końca poważnie. Ale też redakcja czasopisma architektonicznego eVolo urządza podobne konkursy z myślą raczej o gimnastykowaniu wyobraźni i przygotowywaniu projektantów domów jednorodzinnych do wyszukiwania niestandardowych rozwiązań i zastosowań dla istniejących materiałów.

Warto spojrzeć pod tym kątem na, bagatela, 120-metrowe wrzeciono, ważące kilkaset tysięcy ton, jako na dowód na wiarę w potęgę stalowych lin i EFTE, czyli opisywanego już na łamach KBProjekt tetrafluoroetylenu, niejako „szkła organicznego” nowej generacji. Liny służyć mają umocowaniu Skyhangera do stacji orbitalnej: dodatkowa 'kotwica' ma go stabilizować w gruncie planety, a pływy, napięcia i szarpnięcia neutralizować ma duży zbiornik wodny, umieszczony u dołu całej struktury, który służyć miałby hodowli ryb. Decydujące znaczenie przypadło jednak EFTE, z którego wykonane być mają ściany całego wrzeciona: dzięki przejrzystym ścianom oraz systemowi 'światłowodów', promienie słoneczne miałyby szanse dotrzeć do wszystkich upraw, również tych znajdujących się najbliżej osi wrzeciona.

Lepiej nie zastanawiać się nad konsekwencjami jakiejkolwiek katastrofy Skyhangera w gęsto zabudowanym terenie (a innych terenów, zgodnie z założeniami architektów, nie będzie), można też zastanawiać się, czy nie bezpieczniej byłoby plantować nowe uprawy na powierzchni pływających sztucznych wysp niż w odpowiednikach Zeppelinów z połowy XXIII wieku. Warto jednak, by projektanci wzięli pod uwagę również optyczną atrakcyjność i ergonomię wrzecionowatej struktury: może miałaby sens instalacja tego rodzaju „kapsuł” podczepionych już nie do stacji orbitalnej, lecz stropu wysokiej hali lub liny rozpiętej między dwoma budynkami? (ws)

Kwiecień 2015
data dodania: 2015-04-23
Chiny przechodzą przyspieszoną urbanizację na skalę niespotykaną w dziejach, miliony mieszkańców wsi przenoszą się dobrowolnie, lub za subtelną namową władz do nowo budowanych metropolii. Od 1978 roku szacuje się, że w Państwie Środka powstało już około 500 nowych miast. Rozmach i tempo w jakim powstają nowe metropolie może przeciętnego europejczyka wprawić w zdumienie. Część miast, które powstały dosłownie w szczerym polu nie jest wynikiem starannego planowania... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie coraz to wyższych budynków w tempie, które jeszcze w dwudziestym wieku inżynierowie uznaliby za niemożliwe do osiągnięcia. Korzystają na tym kraje rozwijające się, w których ambicje często biorą górę na ekonomicznym rozsądkiem. Super-wysokościowce stały się symbolem prosperity i rosnącej potęgi gospodarczej dla wielu krajów, w szczególności Zatoki Perskiej i Chin. Obecnie miano najwyższej budowli... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Na początku maja w ofercie naszego Biura Architektonicznego KB Projekt... więcej...
data dodania: 2015-04-03
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania... więcej...