Aktualności

Trzymajmy się wsporników

data dodania: 2016-04-23

W architekturze europejskiej – traktowany często po macoszemu: ot, trochę więcej zbrojonego betonu, żeby balkon utrzymał się „w powietrzu”. Azjatycka odmiana wspornika, czyli dougong – zespół drewnianych podpór, które przenoszą obciążenia konstrukcji dachowej – umożliwiał fascynujące przybyszów z Zachodu „na pozór niemożliwe” wysunięcie dachu poza podpory ścian. Ale to połączenie azjatyckiej „filozofii wspornika” z zachodnią myślą techniczną pozwoliło na wznoszenie tylu fascynujących „wiszących w powietrzu” budynków.

Za ojca nowoczesnej architektury „wspornikowej” (znacznie popularniejszy jest angielski termin „cantilevered architecture”) zasłużenie uchodzi Frank Lloyd Wright, z „zawieszonymi w powietrzu” tarasami i balkonami jego projektu Domu nad Wodospadem. Ale od tego czasu modernistyczna architektura poszła dużo dalej i świat zdumiewają zawieszone w sposób trudny do zrozumienia (dopóki nie pomyślimy o fenomenie przeciwwagi) masy betonu, jak choćby w Centrum Kinowym Busan w Korei Południowej.

(żródło: Wikipedia)

Fenomen większości tych rozwiązań sprowadza się do jednego: pozornego wyzwania rzuconego grawitacji. Podłużne, pudełkowate formy wysunięte daleko w przód, jak w „Poprzecznej rezydencji” firmy Clavel Arquitectors to w rzeczywistości rygorystycznie zaprojektowane rozwiązania, które za sprawą sprężystego żelazobetonu pozwalają na odrzucenie tradycyjnych pojęć organizacji przestrzeni budowlanej.

(źródło: Clavel Arquitectors)

To, z czym architekci i projektanci eksperymentowali 30 lat temu, wznosząc awangardowe rezydencje i domy jednorodzinne dla najzamożniejszych, powoli trafia do kanonu. Wysokościowce, które przełamują formułę „postawionego na sztorc sześcianu”, przypominając raczej wzięty z powieści Pratchetta n-wymiarowy kredens z wysuwającymi się zeń na długość wielu metrów szufladami – to konsekwentna realizacja ten samej myśli, która u początku zeszłego wieku inspirowana wędrującego po Dalekim Wschodzie Franka Wrighta. A Państwa zaprzyjaźniony projektant, jak daleko jest w stanie wysunąć taras, dzięki wpuszczonym w grunt po przeciwnej stronie budynku kotwom? (ws)

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...