Aktualności

Siedząc na kretowisku

data dodania: 2016-08-07

Minimaliści nie odpuszczają, tym razem, jeśli idzie o projektowanie krzeseł i foteli do ogrodu domu jednorodzinnego. Po twórczym recyclingu wiader, taczek, skrzynek i konewek włoski „kolektyw autorski” Nucleo zaprojektował fotelik, powstający… z ziemi, nasypanej do kartonowych przegródek i obsianej trawą.

Nucleo zaproponował po raz pierwszy podobne rozwiązanie szesnaście lat temu. Teraz, po skutecznej kampanii na Kickstarterze, projekt wraca w wielkim stylu, jako „Terra 2.0”: zestaw przyciętych laserowo kartonowych ścianek, które samodzielnie ustawia się i składa, napełnia ziemią, obsiewa trawą (garść nasion należy do zestawu) i już po kilku tygodniach siada w nader ergonomicznej wnęce.

Dodatkowo utwardzeniu służy domieszka kruszywa, które należy wsypać na dno konstrukcji, by tworzyła jej mocną podstawę. Umocnieniu ideowemu użytkowników „Terry 2.0” służą frazy o elastyczności, kompatybilności i kreatywności, które zajmują większość instrukcji użytkownika. „Nie istnieje większa zażyłość z przedmiotem niż ta, jaka jest udziałem twórcy – deklarują członkowie kolektywu. – Terra jest ideą, my zaś oferujemy zaledwie kartonowy szkielet, w nadziei, że wypełniacz, czyli ziemię, znaleźć można niemal na całej naszej planecie. Nowy fotel narodzi się w waszym ogrodzie i stanie się częścią krajobrazu”.

Założyciel kolektywu Piergiorgio Robino i projektant Andrea Sanna nieznacznie zmniejszyli rozmiary fotela w stosunku do pierwowzoru (czyżby we Włoszech powiodła się kampania na rzecz odchudzania?), zwiększyli różnorodność sadzonych traw i dodali kilka rad w kwestii podlewania oraz nawożenia. Sukces gwarantowany, pozostają dwa pytania: o to, jak przysunąć fotelik „Terra 2.0” do stołu oraz drugie, jeszcze bardziej istotne: jak, siedząc na nim, nie złapać wilka?

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...