Aktualności

Rekuperacja – wybór dla oszczędnych

data dodania: 2016-03-02

Przez lata fenomenem rekuperacji, czyli odzyskiwania ciepła, zajmowali się głównie specjaliści od hutnictwa: w piecach martenowskich rekuperator, czyli komora, w której gorące spaliny oddają ciepło gazowi opałowemu, to standard.

Potanienie materiałów i urządzeń, a zarazem większe niż w przeszłości skupienie na energochłonności sprawiły, że do idei rekuperacji zaczęto odwoływać się również przygotowując projekty domów jednorodzinnych i budynków użyteczności publicznej. Założenie jest to samo: wykorzystane ciepłe powietrze (w bardziej zaawansowanych rozwiązaniach – również woda ściekowa) oddają energię, ogrzewając świeże, dopływające do budynku powietrze lub czystą wodę. Najprostszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem tego rodzaju jest właśnie rekuperator.

Czy tego rozwiązanie w ogóle może być wydajne? Sprawność rekuperatorów jest zaskakująco wysoka, jak na entropię wszelkiego rodzaju układów: stosowane najczęściej przy projektach domów jednorodzinnych rekuperatory krzyżowe gwarantują 60-70% odzysku ciepła, jeśli zaś kanały wymiennika skierowane są równolegle (strumień nagrzanego, zużytego powietrza „opływa” napływające) i odpowiednio długie (dzięki spiralnemu kształtowi), sprawność urządzenia może sięgnąć 95%!

Na tym nie koniec atutów: rekuperacja ogranicza ryzyko powstawania przeciągów, praktycznie wyklucza niebezpieczeństwo pojawienia się ognisk wilgoci (a co za tym idzie – koszmaru, jakim jest zagrzybienie), zmniejsza o co najmniej jedną czwartą wydatki na ogrzewanie domu. Na tym nie koniec oszczędności: przy odpowiednio wczesnym wprowadzeniu zmian do projektu domu można zrezygnować z budowy kilku ciągów wentylacyjnych, co przekłada się na oszczędności przy budowie kominów, pokrycia dachowego, etc.

Minusy i koszty? Trudno, żeby ich nie było. Do podstawowych należy większy pobór energii elektrycznej, którą zużywają wymuszające obieg powietrza wentylatory. Wiadomo też, nawet bez odwoływania się do praw Murphy’ego, że im bardziej skomplikowane urządzenie, tym bardziej może się okazać zawodne: w typowej, staroświeckiej wentylacji grawitacyjnej brak właściwie elementów, które mogłyby się popsuć, w przypadku rekuperatora należy liczyć się z możliwością awarii.

A jak wygląda to w liczbach bezwzględnych? Jednorazowy koszt instalacji to – w zależności od wydajności urządzenia, wielkości domu, jego lokalizacji, użytych materiałów wykończeniowych – kilkanaście do dwudziestu tys. złotych. Trwałość takiego rozwiązania szacować można na kilkadziesiąt lat. Do tego zużycie prądu – łączny koszt inwestycji i eksploatacji można określić w bardzo dużym przybliżeniu na tysiąc złotych rocznie.

Tysiąc złotych – i niższe o 25-30% koszty ogrzewania? Warto spytać sąsiadów, którzy już mieszkają, ile płacą rocznie za gaz/mazut/prąd, by potem skontaktować się z projektantem.

Kwiecień 2015
data dodania: 2015-04-23
Chiny przechodzą przyspieszoną urbanizację na skalę niespotykaną w dziejach, miliony mieszkańców wsi przenoszą się dobrowolnie, lub za subtelną namową władz do nowo budowanych metropolii. Od 1978 roku szacuje się, że w Państwie Środka powstało już około 500 nowych miast. Rozmach i tempo w jakim powstają nowe metropolie może przeciętnego europejczyka wprawić w zdumienie. Część miast, które powstały dosłownie w szczerym polu nie jest wynikiem starannego planowania... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie coraz to wyższych budynków w tempie, które jeszcze w dwudziestym wieku inżynierowie uznaliby za niemożliwe do osiągnięcia. Korzystają na tym kraje rozwijające się, w których ambicje często biorą górę na ekonomicznym rozsądkiem. Super-wysokościowce stały się symbolem prosperity i rosnącej potęgi gospodarczej dla wielu krajów, w szczególności Zatoki Perskiej i Chin. Obecnie miano najwyższej budowli... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Na początku maja w ofercie naszego Biura Architektonicznego KB Projekt... więcej...
data dodania: 2015-04-03
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania... więcej...