Aktualności

Plastry miodu dla uchodźców

data dodania: 2016-04-14

Pracownia architektoniczna Architects for Society z siedzibą w Minnesocie zaprojektowała rozwiązania, które może zrewolucjonizować opiekę nad uchodźcami, ofiarami klęsk żywiołowych, etc.

Nowe rozwiązanie, określone roboczo mianem Hex House, ma być autonomicznym budynkiem, składanym – co zostało uwzględnione w nazwie – na planie sześciokąta. Jak wynika z projektu, podstawę konstrukcyjną stanowić mają stalowe panele wyściełane „wkładkami” typu SIP (Structural Insulated Panels), czyli swego rodzaju „wafelkami” z pianki umieszczonej między dwoma warstwami sklejki.

Tak ocieplone (warstwa izolacyjna chroni również przed wstrząsami, hałasem, przegrzaniem, etc.) panele mogą być wielokrotnie montowane i rozmontowywane, składowane „na płask” i przewożone pociągami, helikopterami lub samochodami. Projekt zakłada, że w standardowym kontenerze zmieszczą się panele, pozwalające na zbudowanie trzech domków.

Według planów projektantów pojedynczy „sześciokącik” ma mieć powierzchnię ok. 40 m. kw. i stanowić może schronienie dla kilkuosobowej rodziny (lub kilku samodzielnych osób), posiadających wspólną łazienkę, kuchnię i osobne pokoje. Właśnie ta możliwość wyodrębnienia prywatnej przestrzeni stanowi drugą ogromną przewagę „sześciokącika” nad typowymi „domkami kontenerowymi” ofiarowywanymi (w zamożniejszych krajach) ofiarom klęsk żywiołowych.

Co więcej, poszczególne „Hex Houses” mogą być, zgodnie z naturą sześciokąta, łączone w większe a niemonotonne struktury: nigdy nie uda się zbudować w ten sposób, rzecz jasna, dużej hali służącej zgromadzeniom lub produkcji, ale już biura, redakcje, przychodnie czy nawet szkoły, stanowiące osobne, wyodrębnione całości, można w ten sposób wznieść bez trudu.

Czy starczy nam plastrów miodu dla wszystkich uchodźców? (ws)

Kwiecień 2015
data dodania: 2015-04-23
Chiny przechodzą przyspieszoną urbanizację na skalę niespotykaną w dziejach, miliony mieszkańców wsi przenoszą się dobrowolnie, lub za subtelną namową władz do nowo budowanych metropolii. Od 1978 roku szacuje się, że w Państwie Środka powstało już około 500 nowych miast. Rozmach i tempo w jakim powstają nowe metropolie może przeciętnego europejczyka wprawić w zdumienie. Część miast, które powstały dosłownie w szczerym polu nie jest wynikiem starannego planowania... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie coraz to wyższych budynków w tempie, które jeszcze w dwudziestym wieku inżynierowie uznaliby za niemożliwe do osiągnięcia. Korzystają na tym kraje rozwijające się, w których ambicje często biorą górę na ekonomicznym rozsądkiem. Super-wysokościowce stały się symbolem prosperity i rosnącej potęgi gospodarczej dla wielu krajów, w szczególności Zatoki Perskiej i Chin. Obecnie miano najwyższej budowli... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Na początku maja w ofercie naszego Biura Architektonicznego KB Projekt... więcej...
data dodania: 2015-04-03
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania... więcej...