Aktualności

Mieszkaj energooszczędnie z Wawel Service

data dodania: 2014-04-04

Wawel Service to firma z tradycjami, należąca dziś do czołówki krakowskich deweloperów. W ponad 20-letnim okresie swojej działalności sprzedali ponad 2700 mieszkań w Krakowie i Warszawie. Budują rodzinne, bezpieczne oraz funkcjonalne osiedla. Dbają o estetykę swoich inwestycji, projektując nie tylko same budynki, ale również przestrzeń wokół nich. Wawel Service tworzy swoje projekty głównie w Warszawie i Krakowie, a także w innych miastach Polski:  Krynicy, Zakopanem, Czorsztynie i Brzesku. Specjalizują się w każdym segmencie budownictwa mieszkaniowego, począwszy od energooszczędnych mieszkań i domów jednorodzinnych, przez osiedla, kończąc na ekskluzywnych apartamentowcach w modnych dzielnicach miast. W ofercie Wawel Service znajdują się także nieruchomości komercyjne. 

Aktualnie w ich ofercie dla Krakowa znajduje się 10 inwestycji, z czego połowa jest już zrealizowana i gotowa do zamieszkania. Klienci Wawel Sernice mogą wybierać wśród osiedli dobrze skomunikowanych z Centrum, idealnych dla rodzin z dziećmi,: Wielicka 44, Klonowica; apartamentów w inwestycjach: Apartamenty Sowiniec na Woli Justowskiej, Mochnackiego na Woli Duchackiej lub Pod Fortem w dzielnicy Krowodrza.

Dzięki połączeniu zaawansowanych technologii oraz wysokich kwalifikacji projektantów i inżynierów, mogą dziś oferować swoim Klientom również tanie w zakupie i tanie w eksploatacji mieszkania i domy energooszczędne. Wielorodzinna inwestycja Borkowska B1 i B2 na krakowskich Klinach, jako pierwsza w Polsce, została pozytywnie zweryfikowana i spełnia wymogi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla nabywców oznacza to możliwość otrzymania dopłaty do kredytu hipotecznego na mieszkania w wysokości 11 tys. zł. Kolejne energooszczędne inwestycje to Halszki 28A na Kurdwanowie oraz Wężyka 10 w Czyżynach – budynek wielorodzinny wyposażony w kolektory słoneczne, które znacznie zmniejszają koszty utrzymania mieszkania. W ofercie mają również energooszczędne osiedla jednorodzinnych „Domów dla Każdego” zrealizowane w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu, zlokalizowane w Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem. Mieszkańcom Warszawy proponują mieszkania w 2 inwestycjach: luksusowej Mokotów Residence oraz Lazurowym Zakątku na Bemowie.

Z miesiąca na miesiąc obserwują coraz większe zainteresowanie programem „Mieszkanie dla Młodych”. Tak oczekiwany przez klientów program okazał się dla branży wyzwaniem. Sytuacja firm deweloperskich działających w różnych częściach kraju bardzo się zróżnicowała. W przypadku miast w których, koszty budowy są wyższe, deweloperzy musieli szczególnie zadbać o swoją ofertę. Dotyczy to zwłaszcza Krakowa. Warunki „MdM” spełniało tu zaledwie ok. 1,5% mieszkań z puli 8 tysięcy. Na razie tylko kilku krakowskich deweloperów oferuje mieszkania zgodne z wymaganiami programu. Wawel Service jest jednym z nich – oferują mieszkania w ramach programu w energooszczędnych inwestycjach Borkowska B1 i B2 oraz Halszki 28A.

Młodzi ludzie, którzy tak licznie pojawili się w biurach sprzedaży tuż po nowym roku, zderzyli się z dość brutalną rzeczywistością. Chyba wszyscy czekaliśmy na coś więcej. Warto jednak zwrócić uwagę, że od 1 kwietnia we wszystkich gminach województwa małopolskiego obowiązują wyższe limity MdM. W najbliższym czasie planują rozpocząć budowę energooszczędnej inwestycji Halszki 28A na krakowskim Kurdwanowie. Znajdą się tutaj 94 mieszkania o powierzchniach od 30 do 80 metrów kwadratowych. Wszystkie posiadać będą balkony, a mieszkania usytuowane na parterze – ogródki do samodzielnej aranżacji. Inwestycja spełniać będzie standardy budynków energooszczędnych - dla nabywców oznacza to możliwość otrzymania dopłaty do kredytu hipotecznego w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Energooszczędne mieszkania w inwestycji przy ul. Halszki 28A poprzez zastosowane rozwiązania projektowe i techniczne mogą być eksploatowane przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii. W inwestycji zostanie zainstalowany system rekuperacji, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku - to nie tylko mniejsze koszty utrzymania mieszkania, ale także większy komfort życia.

Inwestycje mieszkaniowe, które realizują obecnie, niewiele mają wspólnego z typowymi przedsięwzięciami deweloperskimi. Dotyczy to przede wszystkim technologii oraz materiałów, z jakich domy są budowane. Na krakowskich Czyżynach powstaje budynek mieszkalny wyposażony w kolektory słoneczne – Wężyka 10 – pierwszy taki w tej części miasta. Inwestycja Borkowska B1 i B2 jako pierwsza w Polsce, została pozytywnie zweryfikowana i spełnia wymogi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co więcej, ich osiedla energooszczędnych domów jednorodzinnych budowane są w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu. Technologia ta dostarczana jest przez partnera – firmę M3 SYSTEM, która została niedawno laureatem konkursu GreenEvo w kategorii ekolider. Nagroda w konkursie jest szczególnie ważna, ponieważ pozwoli zaprezentować unikalną technologię "Domów dla każdego" podczas wielu misji gospodarczych, licznych seminariów, spotkań biznesowych oraz konferencji na całym świecie – w takich krajach, jak: Azerbejdżan, Chorwacja, Gruzja, Kazachstan, Mołdawia, Rosja, Ukraina i Wietnam.

Z obserwacji tego dewelopera wynika, że coraz więcej nabywców poszukuje niestandardowych mieszkań czy osiedli. Obecnie nie samo mieszkanie, ale również atrakcyjne lokale usługowe na osiedlu, place zabaw, otwarte przestrzenie do wykorzystania czy efektowne skwery stają się decydującymi czynnikami przy wyborze miejsca do życia. Części wspólne nie przypominają już - znanych z przeszłości - skwerów z trzepakiem w centralnym miejscu i kilkoma ławkami, obowiązkowo pomalowanymi na zielono. Z bezbarwnych, identycznych i „niczyich” miejsc, coraz częściej stają się enklawami dla mieszkańców. Obszarami, które oddają charakter lokalnej wspólnoty, a czasami także stają się przestrzenią dla nietuzinkowych rozwiązań. Wychodzą z założenia, że dobrze zagospodarowane części wspólne nadają całości przedsięwzięcia deweloperskiego smaku, prestiżu i stają się swoistym „identyfikatorem miejsca”. Ciekawe rozwiązania zaproponowali np. mieszkańcom Apartamentów na Mokotowie. Budynek zaprojektowano na planie dwóch prostokątów, co dało możliwość utworzenia zacisznego, pięknego patio – z bogatą zielenią i elementami małej architektury. Stanowi ono swego rodzaju azyl, tak poszukiwany przez mieszkańców stolicy. Projektując części wspólne krakowskich inwestycji: Pod Fortem oraz Apartamenty Sowiniec weszli we współpracę z Ryszardem „Ryhem” Paprockim, znanym artystą abstrakcjonistą. 

Współczesny projekt domu musi być przyjazny zarówno dla swoich mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego. Jednocześnie budynek taki musi charakteryzować się małym zużyciem energii, ponieważ rosnące systematycznie koszty energii stanowią coraz większe obciążenie budżetów domowych. Gdy planowali włączenie energooszczędnych inwestycji do oferty Wawel Service, przyświecał im jeden cel – zbudować domy dla osób, którym zależy na niższych kosztach zakupu i eksploatacji, wysokim komforcie oraz ochronie środowiska. Budynki zaprojektowane są w taki sposób, aby zachować ciągłość izolacji termicznej i wykluczyć mostki cieplne. Wyposażone są w rekuperatory oraz pompy ciepła, dzięki temu zużywają ok. 70% mniej energii niż domy budowane w technologii tradycyjnej. Rachunki za ogrzewanie będą miłym zaskoczeniem dla mieszkańców. Zapotrzebowanie np. 100-metrowego budynku na energię do ogrzewania wynosi poniżej 2,5 kW. Testy wykazały, że koszty ogrzewania naszych domów w przybliżeniu wynoszą ok. 1 zł za 1 m2 na miesiąc! Ponadto potencjalni nabywcy będą mogli dodatkowo wyposażyć domy w rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii: kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy gruntowe wymienniki ciepła. Jeżeli chodzi o zakup energooszczędnego domu z naszej oferty, to cena za 1 m2 zaczynać się będzie od 3830 zł/mkw brutto. 

W Wawel Service wierzą, że inwestycja w innowacyjne technologie i wspieranie rozwiązań energooszczędnych to dobra decyzja. Budują z myślą o przyszłości i mówią „nie” wysokim rachunkom.

Również tego dewelopera poprosiliśmy o poradę dotyczącą  bezproblemowego zakupu wymarzonego mieszkania: Kupno domu to niełatwy proces. Zwłaszcza, że ma on nam służyć przez długie lata. Decyzja o zakupie musi być gruntownie przemyślana. Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czego właściwie szukam: gdzie chciałbym mieszkać, w ile osób, czy ważniejsza jest dla mnie lokalizacja, ilość pokoi/pięter czy może cena. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się ile pieniędzy jestem w stanie zainwestować i czy będę musiał posiłkować się kredytem. Następny etap to przeglądanie ofert i wizyty na placach budowy/ w domach pokazowych. Podczas rozmowy z deweloperem powinniśmy szczegółowo dopytać – co dokładnie wliczone jest w cenę domu - standard wykończenia, infrastruktura obiektu, ochrona, wykończenie wnętrz. Bardzo ważna jest specyfikacja techniczna – trzeba zdobyć jak najwięcej informacji o użytych materiałach budowlanych, wykonawcach i instalacjach. Przydadzą się także dane o tym, kto zarządza nieruchomością, i jakie są miesięczne opłaty. Należy wziąć pod uwagę  również: okolicę, sąsiedztwo, plany rozwoju dla okolicznych terenów itp.  Bardzo ważne jest również sprawdzenie reputacji dewelopera i jakości jego poprzednich projektów. Jeśli to możliwe, warto porozmawiać wcześniej z osobami, które mieszkają już w wybranej przez nas okolicy/ inwestycji.

/rz/

Sierpień 2018
data dodania: 2018-08-31

Nawet pod koniec wyjątkowo ciepłego lata może się wydawać, że nie potrzebujemy w Polsce projektów domów jednorodzinnych, które miałyby sprawdzić się na pustyni. Ale co, jeśli globalne ocieplenie będzie postępować? Zresztą i na mniejsze upały przyda się projekt, który odwołuje się do mądrości pustynnych roślin i zwierząt: przygiąć się ku ziemi, skulić, przeczekać.

The Arroyo House, już nazwą przywołujące charakterystyczne dla Kalifornii i Teksasu kamieniste,... więcej...

data dodania: 2018-08-31

Projektanci domów jednorodzinnych wiedzą: wykończenie fasady to sztuka. Jedni „dopieszczają” ja dziesiątkami udoskonaleń, cyzelują detale drzwi wejściowych, ram okiennych, poręczowania tarasu. Inni stawiają na jeden mocny efekt, jeden materiał: w ostatnich latach w modzie, jeśli kto ma odwagę, bywa kortenowska stal, lekko zwęglone drewno, merceryzowane włókna roślinne.

więcej...
data dodania: 2018-08-30

Nie jest to, ściśle biorąc, projekt domu jednorodzinnego – ale może ocalić miliony domów jednorodzinnych, wzniesionych w wielkich, najbardziej narażonych na smog miastach. Projekt stumetrowej wysokości „odkurzaczy smogu”, zaproponowany przez dubajskie studio architektoniczne Znera, wygląda futurystycznie, ale wygląda na to,  że już w ciągu najbliższego roku rozpocznie się jego realizacja, mająca na celu ocalenie najbardziej zanieczyszczonego miasta świata: New Delhi.

więcej...
data dodania: 2018-08-30

Ten tytuł jest może trochę zwodniczy, zważywszy jak bardzo Greg Storrar, właściciel imponującej biblioteki i nowo wzniesionego „emeryckiego domu” w Yorkshire, dba o swoje starodruki. Ale opowieść nie traci przez to na uroku: o ile często zdarza się przerabianie danych budynków rolniczych na wakacyjne domki dla młodych rodzin, o tyle wyjątkowo tylko pojawia się projekt domu jednorodzinnego, który przemieniałby dawną stodołę w rezydencję bibliofila.

więcej...
data dodania: 2018-08-27

Piwnice są zwykle najmniej efektownym elementem projektu domu jednorodzinnego: jeśli nie jest w nich planowana sauna lub sala filmowa (co zdarza się jednak wyjątkowo i w droższych projektach), zwykle służą jako część najbardziej użytkowa: lokalizacja kotłowni, pralni, suszarni, spiżarni, z oszczędnie obliczonym stropem: jeśli inwestuje się tu solidnie, to bodaj tylko w izolację i wentylację. Fińska pracownia JKMM Architects udowadnia, że tak być nie musi: ciąg galerii i... więcej...

data dodania: 2018-08-26

Oczywiście, projekt domu jednorodzinnego zakłada wykorzystanie rozległej przestrzeni na działce budowlanej, najlepiej gdzieś pod lasem, nad potokiem, może u podnóża gór.
A jeśli nie pozwala nam na to albo budżet, albo okoliczności życiowe? Jeśli okazuje się, że chcemy lub musimy budować się w mieście – i to w takim, które kwitnie i eksploduje gospodarczo, więc ceny gruntu są horrendalnie wysokie, wielokrotnie przekraczają koszt budowy domu, my zaś nie zamierzamy... więcej...

data dodania: 2018-08-25

Więźba dachowa należy do tych składowych domu, w których nie tylko estetyka, lecz i dokładność na decydujące znaczenie. Najpierw projekt domu, w którym wszystko rozrysowane jest co do milimetra: potem ekipa wykonawcza, która weryfikuje to przy pomocy czujników laserowych trzy razy, zanim przybije gwóźdź.
Że można inaczej, pokazuje domek wzniesiony przez chińskie studio Monoarchi dla potrzeb klientów z górnej półki: gości, korzystających z usług centrum rekreacyjnego... więcej...

data dodania: 2018-08-24

Jakaś nowa adaptacja „Jaskiniowców”? Nie, greckie studio projektowe Kapsimalis Architects wytycza nowe kierunki działania pokazując, że można skutecznie budować w głąb, a nie tylko wzwyż. Zaadaptowany dom jednorodzinny na Santorynie miał już wcześniej przybudówki i piwnice: ale połączył je w jedno dopiero projekt archtekta.
Sytuacja wyjściowa w Imerovigli, na przedmieściach miasteczka Fira, w którym skupia się życie Santorynu, przypominała trochę te, jakie widujemy... więcej...

data dodania: 2018-08-23

Owszem, ocieplenie poszczególnych pokojów w domu jednorodzinnym jest ważnym zadaniem. Jedni stawiają na konstrukcję dwuwarstwowych ścian z luką między nimi, inni – na kolejne hydrofobowe warstwy, trzeci – na niezawodny styropian ociepleniowy. Ma swoich zwolenników i wełna minieralna. Co jednak, jeśli do ocieplania pomieszczenia użyta zostanie… owcza wełna? Czy to ekologiczny skandal, czy wyzwanie dla budowniczych i projektantów domów jednorodzinnych?

więcej...
data dodania: 2018-08-21

Jedni projektanci domów jednorodzinnych pragną zdominować okoliczny krajobraz, zostawić w nim mocny ślad. Inni, na szczęście liczniejsi, usiłują się weń wpasować. Starają się więc wypatrzyć charakterystyczny rys natury, nie pozwalają sobie na projektowanie zza biurka. Ale nawet wśród realizacji zwolenników zachowania układu natury trudno będzie znaleźć projekt domu tak wtopionego w krajobraz i świat wokół jak w przypadku Seunga H-Sanga, koreańskiego designera,który... więcej...

data dodania: 2018-08-17

Niska jakość żywności produkowanej przemysłowo, udręka, jaką przeżywają zwierzęta na fermach – nie trzeba być ekologicznym radykałem, by mieć poczucie, że sprawy poszły, być może, w złym kierunku, że warto, by wróciły choć gdzieniegdzie metody hodowli i uprawy „z babcinych czasów”. Miewają takie marzenia zwłaszcza właściciele domów jednorodzinnych, którzy wreszcie dysponują spłachetkiem ogrodu. Tu pomidory, tam zioła… A kury, gdzie kury? Czy musimy zamykać... więcej...

data dodania: 2018-08-17

Rozwiązanie, na jakie zdecydowało się lokalne studio Peripheriques Marin+Trottin Architectes, projektując fasadę apartamentowca, który stanąć na ma Wyspie św. Ludwika w Paryżu wbudzić może zazdrość wielu właścicieli domów jednorodzinnych” a więc można projektować z taką urodą i rozmachem! Ośmiopiętrowy budynek, który w pełni wykorzystany zostanie najpewniej podczas mistrzostw olimpijskich, przewidzianych na rok 2024, ma jedyne w swoim rodzaju balkony: półkoliste,... więcej...

data dodania: 2018-08-16

Nie, w tytule nie chodzi o tradycyjną „wiechę”, jaką przyozdabiano do niedawna każdy ukończony dom jednorodzinny: ale nauki, jakie projektanci takich domów czerpać mogą z doświadczeń pracowni Grimshaw, która przykryła niedawno nowym dachem dworzec i perony stacji London Bridge, są godne uznania.
Budżet projektu? Budzący szacunek: miliard funtów. Lokalizacja? Prestiżowa: serce “nowego Londynu”, blisko legendarnego wieżowca Shard. Cel? Przykryć kilkanaście wijących... więcej...

data dodania: 2018-08-09

Były już bliźniacze wysokościowce do złudzenia przypominające parę nogawek, jeden z najbardziej znanych XIX-wiecznych wysokościowców w Nowym Jorku nosi nazwę „Żelazka” (Flatiron), można więc uznać, że architektura ma coś wspólnego z tekstyliami. Ale żeby 220-metrowy drapacz chmur okryty został czymś, co przypomina zakładki na spódnicy uczennicy podstawówki? I jak to rozwiązanie można wykorzystać w projekcie budynku jednorodzinnego?

więcej...
data dodania: 2018-08-08

Wieżyczki, usytuowane na szczycie jednopiętrowego budynku mieszkalnego były w modzie w drugiej połowie XIX wieku: najpierw nawiązania neogotyckie, potem zachwyt renesansem i klasycyzmem, wreszcie „cebule” Art Deco – wszystko to zachwycało przez chiwlę, ale dziś kojarzy się bardziej z koniecznością odrestaurowania wyjątkowo niewdzięcznego miejsca w odziedziczonym budynku.
Co innego jednak, kiedy ktoś zafunduje sobie podobne rozwiązanie jak inwestorzy, wznoszący kolejne... więcej...

data dodania: 2018-08-05

Kosmiczne upały skłaniają do poszukiwania kolejnych możliwości wykorzystania w architekturze wody bieżącej: w miarę możliwości w obiegu zamkniętym, tak, by zapewniała wizualny i faktyczny efekt chłodzący.
Niedawno pisaliśmy na tych łamach o „wodospadzie”, płynącym po ścianie wysokościowca w Chinach. Nie wszystkie rozwiązania jednak muszą być tak spektakularne i energochłonne jednocześnie: możliwe jest również zaprojektowania pseudo-kurtyny wodnej, zarazem (stosunkowo)... więcej...

data dodania: 2018-08-02

“Skrzynki zamiast balkonów” były jednym z mniej udanych pomysłów na przeludnienie I zanieczyszczenia miast, szczególnie angielskich, przed drugą wojną światową. Najpewniej każdy widział przynajmniej raz, reprodukowane wielokrotnie w memach i reportażach historycznych, zdjęcie trochę przestraszonego berbecia umieszczonego w klatce, przymocowanej od zewnątrz do ramy okiennej. I nie jest to, niestety, fotomontaż – w przekonaniu wielu rodziców tak właśnie można było zapewnić... więcej...