Aktualności

Jenga w stajni

data dodania: 2016-05-23

Motyw szachownicy i figur szachowych nieraz wykorzystywany był w projektach domów i ogrodów, nieraz odwoływano się również do kart, warcabów, kości do gry. Ale żeby dominującym motywem wnętrza stała się gra w „jengę”, czyli układanie drewnianej wieży, z której następnie możliwie delikatnie usuwa się klocek po klocku?

Komu zdarzyło się zagrać chociaż raz w wymyśloną prze Leslie Scotta grę, albo bodaj zobaczyć, jak grają w nią inni, od razu skojarzy motyw płaskich belek, z których układane jest rusztowanie „wieży”: jak wiadomo, cała sztuczka w przypadku tej gry sprowadza się do wyjęcia możliwie największej ilości klocków bez zawalenia się całości.

Projektanci z firmy Harris Architects muszą najwyraźniej być dobrze opatrzeni z tą grą, skoro zaproponowali takie, jak na poniższym zdjęciu rozwiązania problemu wydzielenia fragmentu przestrzeni z wnętrza pokaźnej stajni, remontowanej i adaptowanej na potrzeby biurowe i mieszkalne w belgijskiej Flandrii.

Pozorny chaos rozwiązania kryje rygorystyczny ład: „jengopodobne” belki złożyły się na przepierzenie i schody prowadzące na strych stajni; za przepierzeniem zmieścił się bufet i kuchenka, na półpiętrze udało się, dzięki kłodom, wygospodarować miejsce na zasoby biblioteczne. Cała konstrukcja (por. schemat) jest świetnie wpisana w bryłę budynku, powiązana z jego ścianami nośnymi i fundamentami, sprawiając zarazem wrażenie pewnej przygodności, przypadkowości, a nawet niefrasobliwości projektanta.

Do tego – co warto odnotować – widać, że surowe (na pozór; w rzeczywistości jest starannie wysuszone i zabezpieczone) drewno wcale nie sprawdza się tylko w realizacjach „rustykalnych”: bardzo dobrze wygląda w ascetycznym, jasnym, białym wnętrzu dawnej stajni. Pomysł zespołu Harris Architects, jeśli idzie o adaptacje budynków na dom mieszkalny, wydaje się nie do przelicytowania – chyba, że ktoś z polskich projektantów sięgnie po tarcicę i nawiąże w swoim pomyśle na wnętrze do naszej, polskiej, bardzo popularnej przed laty gry w bierki. (ws)
Fot. Dezeen

Kwiecień 2015
data dodania: 2015-04-23
Chiny przechodzą przyspieszoną urbanizację na skalę niespotykaną w dziejach, miliony mieszkańców wsi przenoszą się dobrowolnie, lub za subtelną namową władz do nowo budowanych metropolii. Od 1978 roku szacuje się, że w Państwie Środka powstało już około 500 nowych miast. Rozmach i tempo w jakim powstają nowe metropolie może przeciętnego europejczyka wprawić w zdumienie. Część miast, które powstały dosłownie w szczerym polu nie jest wynikiem starannego planowania... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie coraz to wyższych budynków w tempie, które jeszcze w dwudziestym wieku inżynierowie uznaliby za niemożliwe do osiągnięcia. Korzystają na tym kraje rozwijające się, w których ambicje często biorą górę na ekonomicznym rozsądkiem. Super-wysokościowce stały się symbolem prosperity i rosnącej potęgi gospodarczej dla wielu krajów, w szczególności Zatoki Perskiej i Chin. Obecnie miano najwyższej budowli... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Na początku maja w ofercie naszego Biura Architektonicznego KB Projekt... więcej...
data dodania: 2015-04-03
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania... więcej...