Aktualności

Energooszczędna smocza łuska

data dodania: 2016-06-20

Projektanci poszukują różnych metod na zmniejszenie nakładów na chłodzenie i klimatyzację budynków. Największym wyzwaniem są szyby – to przez nie wpada do budynku światło, w tych miejscach też wnętrze najbardziej się nagrzewa. Trudno jednak wznosić bunkry, a „lustrzane” ściany mocno się już opatrzyły, no i oprotestowywane są przez oślepianych mieszkańców miast. Pracownia Skidmore, Owen & Merrill zaproponowała nowe rozwiązanie: trapezoidalne „zęby” ze szkła, pozwalające na odbijanie i rozpraszanie światła.

Nowe rozwiązanie po raz pierwszy zastosowane zostanie we wznoszonym na podstawie projektów pracowni wysokościowcu w the Beijing Greenland Center w Pekinie, w nowej biznesowej dzielnicy Dawangjing. Kurtynowa ściana z pryzmatów wznosi się na wysokość 55 pięter, kryjąc za sobą biura i luksusowe apartamenty.

W nowym rozwiązaniu najbardziej chyba imponuje prostota metody: zjawisko rozpraszania światła przez pryzmat zbudowany ze szklanych tafli znane jest od kilkuset lat. Zastosowano je jednak na taką skalę po raz pierwszy, ze znakomitym skutkiem: nowy budynek zużywać ma aż o jedną trzecią energii mniej niż przeciętny biurowiec tych samych gabarytów – przede wszystkim ze względu na niższe koszty chłodzenia. Kto wie, może warto przed wstawieniem okien na południowej fasadzie spytać miejscowego szklarza, czy potrafi konstruować symetryczne, klejone pryzmaty? (ws)

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...