Aktualności

Cichosza

data dodania: 2016-05-19

Przy budowie domu z dwojga złego lepiej jest przesadzić z izolacją dźwiękochłonną niż ją zaniedbać. Nienaturalną, głuchą ciszę  zawsze rozproszyć może muzyka ambient lub vintage’owy, blaszany budzik. Na torturę kapiącej wody, motocyklistów kompensujących swoje kompleksy zdjęciem tłumika lub bezpruderyjnych kotów nic nie zdołamy poradzić.

Lubimy się bać tego co trzeba i nie trzeba, więc na portalach internetowych co i raz pojawiają się doniesienia o „komorach tortur”. Widać, że ich autorzy nie czytali „Przygód pilota Pirxa” Stanisława Lema, bo wówczas wiedzieliby, że już w połowie XX wieku psychologom znane były „komory deprywacji sensorycznej”, w których starano się odizolować badacza od wszelkich bodźców zmysłowych. Akustycy, inżynierowie, budowniczowie samolotów potrzebują zaś tzw. komór bezechowych na tuziny: w Polsce niedawno otwarto kolejne na AGH i Politechnice Wrocławskiej.

Takich doznać, czy raczej ich braku, nie warto sobie fundować w projektowanym domu. Warto natomiast zawczasu, na etapie projektowania domu, pomyśleć nad wytłumianiem hałasów. Swoich entuzjastów mają ściany korkowe (izofon, czyli porowaty aglomerat korkowy) lub płyty z kartongipsu. Doświadczeni wykonawcy jeszcze wyżej cenią sobie jednak płyty izolacyjne z tektury falistej (dodatkowo wypełnione piaskiem) lub nakładane możliwie grubą warstwą silikatowe albo celulozowe tynki akustyczne.

Warto zawczasu omówić tę kwestię z projektantem – i nawet jeśli nie zamierzamy, jak teksańskie studio architektoniczne Solomon Marshall, wznieść budynku o „podwójnych” ścianach przedzielonych warstwą cieczy, warto zgodzić się na potrójne okna, ścianę o trzy centymetry grubszą, natryskowy tynk i związane z tym wydatki. Oczywiście, piankowe zatyczki do uszu są tańsze – ale czy da się z nimi przeżyć pół życia? (ws)

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...