SCHODY W DOMU JEDNORODZINNYM

Czasy, kiedy schody umieszczano w zamkniętych klatkach schodowych, minęły bezpowrotnie. To rozwiązanie stosuje się jeszcze w domach, które mają więcej niż jedno piętro. W obecnie projektowanych budynkach najczęściej projektuje się schody otwarte. Ma to swoje zalety i wady. Do tych pierwszych należy wrażenie otwartej przestrzeni, prawie nieograniczony widok z salonu na wyższe kondygnacje i odwrotnie. Wadą jest fakt, że salon z otwartymi schodami staje się przestrzenią komunikacyjną, a ponadto hałasy przenoszą się z jednej kondygnacji na drugą.

Schody źródło: Sxc.huKwestie techniczne

Minimalna szerokość stopni schodów to 60 cm, głębokość – 25 do 30 cm a wysokość 17 cm. Te parametry zapewniają wygodne korzystanie ze schodów, choć na strych mogą prowadzić konstrukcje o stopniach rozstawionych co 20 cm. Są rzadziej używane, dlatego mogą być mniej wygodne. Najprostsze schody – tak zwane jednobiegowe - zajmują powierzchnię około 4 m. kw. Mimo to, z powodu długości, trudno je zmieścić w małych domach. Schody dwubiegowe mają w połowie długości podest. Wykonywane są w budynkach, gdzie wysokość między kondygnacjami jest spora i tradycyjne siedemnaście stopni zwykłych schodów nie wystarczy, by dostać się na wyższe piętro. Kolejną odmianą są schody krzywoliniowe lub kręcone. One także mogą być dwubiegowe, czyli z podestem spoczynkowym.

Przy wybieraniu typu schodów najpierw określić trzeba warunki techniczne – czyli to, ile miejsca można przeznaczyć na schody w naszym domu. Wiele zależy od tego czy zdecydowaliśmy się na gotowy projekt domu czy może projekt indywidualny. Wtedy to oczywiście zadanie projektanta. Potem wybieramy typ konstrukcji, jaka nam się podoba a na końcu pozostają kwestie finansowe. Schody może wykonać wyspecjalizowana firma, można też zakupić gotowy produkt w markecie i złożyć je samemu. Jeśli chodzi o domy małe to najlepiej nadają się kręte schody ażurowe. Przy większych powierzchniach pole do popisu ogranicza jedynie zasobność portfela inwestora. Wybór typów i rodzajów schodów na rynku jest oszałamiający, można wykonać je z drewna, metalu, kamienia czy marmuru. Można też pokusić się o założenie oświetlenia stopni i poręczy.

Najbardziej wrażliwą na zużycie częścią schodów są stopnie. Dotyczy to szczególnie konstrukcji, wykonanych z drewna. Najlepiej na stopnie nadaje się dąb, jesion, buk oraz odmiany egzotyczne – mahoń czy jesion skandynawski. W przypadku tych ostatnich rośnie jednak cena. Schody drewniane należy pomalować i to najlepiej kilkukrotnie. Specjaliści nie kryją, że najlepszym środkiem konserwującym jest zwykły lakier bezbarwny. Substancje ekologiczne nie mają takiej odporności na ścieranie.

RR