PROJEKTY I TYPY OGRODÓW

ogrod2_400

Wybrać projekt ogrodu jest jeszcze trudniej, niż projekt domu. Dokładnie mówiąc, projekt i kształt ogrodu uzależniony jest od tego, jaki dom i na jakiej działce zamierzamy zbudować. Zaprojektowanie i zaaranżowanie ogrodu jest kwestią wtórną, najpierw poświęcamy czas na dom, dopiero potem zajmujemy się ogrodem. Dlatego trudno mówić o jakimś rankingu ogrodowych projektów, każdy jest inny i dostosowany do innych warunków. Większość firm, zajmujących się aranżowaniem ogrodów, prosi o przysłanie mapy działki z zaznaczoną bryłą domu, kierunkiem spadku terenu i stroną północną. Potrzebne jest też kilka zdjęć działki - i można sporządzać projekt ogrodu. Cena za taką usługę waha się od kilkuset do tysiąca złotych. W zamian dostajemy najczęściej nie jedną, a dwie lub trzy koncepcje.

W praktyce, gotowa koncepcja powinna brać pod uwagę warunki zewnętrzne czyli otoczenie działki, na której chcemy stworzyć ogród, to wszystko, co jest poza jej obrębem, tak by powstała całość była harmonijna i dopasowana. Oczywiście, jasne jest, że należy też uwzględnić życzenia i gust inwestora i to w pierwszej kolejności. Biorąc to pod uwagę, nasuwa się prosty wniosek - nie ma czegoś takiego jak uniwersalny i popularny, typowy projekt ogrodu, co z kolei nie oznacza, że nie możemy mówić o stylach czy typach ogrodów. Naturalnie, że tak.

Styl wiejski
To ogród pogrążony w lekkim chaosie, nie wymagający tak rygorystycznej pielęgnacji, jak inne typy ogrodów. Ma najczęściej kilka sektorów - kwiaty, pnącza, altanę, wodę. Ogród wiejski ma oddawać bujną intensywność natury, dlatego jest w nim mnóstwo kwiatów i mnóstwo kolorów. Można umieścić tam także część warzywną, gdzie posiejemy i zasadzimy na przykład pomidory. Poprzez taki ogród prowadzą luźno wytyczone działki, raczej służące do tego, by w czasie zwiedzania można się było tam zagubić.

Styl nowoczesny
To ogród wytyczony od linijki, na podstawie figur geometrycznych, dokładnie zaplanowany. Obowiązuje jedna podstawowa zasada - im prościej, tym lepiej, im mniej ozdób czy roślin, tym lepszy efekt. Wystarczy pojedyncze drzewko wśród wysypanych żwirem alejek, niewielka ilość trawy. Taki nowoczesny ogród dobrze komponuje się z miejscami do uprawiania sportu - kortem tenisowym czy basenem.

Styl angielski
To popularny przez wiele lat sposób aranżowania przestrzeni wokół domu. Styl angielski popularny był także w Polsce, o czym przekonać można się z literatury. Ogród zaaranżowany w tym stylu nawiązuje do natury, ma sprawiać wrażenia, jakby został przez nią stworzony. Wszystko za pomocą sporej ilości zieleni, głównie dużych trawników, rabat kwiatowych i pojedynczych drzew. W ogrodzie angielskim chodzi o naśladowanie krajobrazu a nie porządkowanie go.

Styl wschodni
Prostota, symetria i porządek, ale też ścisłe naśladowanie natury - to styl japoński. W ogrodzie dominuje roślinność w kolorach zielonych, kamienne ścieżki, żwir i głazy. Bardzo często jest też woda, albo imitujące ją plamy żwiru lub piasku.

Styl kolonialny
W tym stylu dominuje kontrolowany żywioł - projektanci mogą zachować sporo swobody, ale jednocześnie muszą pilnować porządku i starać się być w zgodzie z naturą. W ogrodach kolonialnych jest sporo elementów drewnianych - ławeczki, murki oraz kamieni i cegły.

Robert Rusek