Aktualności

Rząd o charakterystykach

data dodania: 2013-04-22

Rząd przyjął założenia do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Nowe przepisy mają zapewnić wdrożenie unijnych dyrektyw odnośnie poprawy efektywności energetycznej. Dotyczą one w szczególności systemu certyfikacji energetycznej budynków oraz zasad kontroli systemów klimatyzacji i ogrzewania.

Przepisy mają pomóc w promocji efektownych energetycznie rozwiązań w budownictwie, które należy do jednej z najbardziej energochłonnych gałęzi przemysłu. Nastąpi to między innymi poprzez obowiązek sporządzania i przekazywania przy sprzedaży lub najmie nowego obiektu jego charakterystyki energetycznej. W przyszłości działania te mają mieć spory wpływ na rozwój nowoczesnych technologii budowlanych, oraz wzrost proekologicznej świadomości wśród uczestników rynku.

W założeniach do projektu ustawy przewidziano możliwość sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku na podstawie jego charakterystyki energetycznej. Możliwe będzie także wykonanie świadectwa dla budynków o podobnej konstrukcji, instalacjach, funkcji na podstawie charakterystyki wykonanej dla pierwszego budynku. Tak samo ma wyglądać sytuacja w przypadku lokali.

W niektórych przypadkach będzie można wykorzystywać tzw. wzorcowe świadectwo charakterystyki energetycznej budynków. Dotyczy ono grup lokali charakteryzujących się tymi samymi parametrami energetycznymi i konstrukcyjno-materiałowymi.

Ważność świadectwa charakterystyki energetycznej budynku ma wynosić 10 lat. Za kontrolę świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z przeglądów systemów klimatyzacji i systemów odpowiedzialny będzie minister budownictwa.

Nie każdy budynek będzie musiał posiadać świadectwo, projekt ustawy nie dotyczy między innymi: budynków wpisanych do rejestru zabytków, używanych jako miejsca kultu i działalności religijnej, przeznaczonych do użytkowania na czas nie dłuższy niż 2 miesiące, mieszkalnych z użytkowaniem nie dłuższym niż 4 miesiące w roku, wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.

Listę osób uprawnionych do wydawania świadectwa charakterystyki energetycznej prowadzić będzie minister ds. budownictwa. Rozszerzono katalog osób, które będą mogły wydawać charakterystyki. Zrezygnowano także z egzaminu jako formy nabywania uprawnień. Ustawa ma także określać obowiązki osób sporządzających charakterystyki oraz przypadki utraty prawa do ich wykonywania. Według rządowych założeń rozporządzenia i ustawa mają zostać opublikowane w III kwartale 2013 roku.

grs

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...