Aktualności

Odśnieżarki na start!

data dodania: 2017-01-07

Opierając się na szufli do odśnieżania i podnosząc wzrok na własny, wymarzony dom jednorodzinny, nietrudno zadać sobie pytanie: czy wybierając jego projekt, można było wymyślić coś, by zabezpieczyć się przed skutkami masywnych opadów śniegu, bądź je ograniczyć? A jeśli się tego zaniedbało, czy można to jeszcze zmienić?


Portale poświęcone urokom życia w domach jednorodzinnych aż kipią od współczucia: jeśli areał jest większy od kilku metrów koniecznie, koniecznie trzeba kupić odśnieżarkę! Sprawna, szybka, cicha, wydajna…
Nie wszystkie te zalety idą ze sobą w parze. Jeśli sprawna i wydajna – to raczej nie bezszmerowa: spalinowe odśnieżarki (podobnie zresztą jak pługi śnieżne, traktorki, kosiarki i cały park maszynowy, jakiego używamy do konserwacji ogrodu) nadal są zazwyczaj dużo sprawniejsze od swych elektrycznych odpowiedników, choć huczą na potęgę. Nie tkwią też na uwięzi kabla, o który tak łatwo potknąć się, przejechać go lub przeciąć.

Skoro spalinowa – to można dodać, z czystym sumieniem, jeszcze dwie rady: warto, by miała wirnik lub zbierak o regulowanej wysokości pracy (tak, by można go było unieść nad ośnieżonymi rabatami, progami czy krawężnikami). Po wtóre – warto, by nasz czterokołowy lub (lepiej!) gąsienicowy pomocnik miał bieg wsteczny: inaczej manewrowanie między garażem, furtką i chochołem kryjącym ulubione róże żony skończy się poodbijaną farbą, sińcami na nogach, ściętym krzewem, strzykaniem w krzyżu i atakiem przewlekłego zniechęcenia do świata.

Więcej o odśnieżarkach pisać nie zamierzamy, by odróżnić się od wyżej wspomnianych portali, w których – dziwna rzecz – wypowiadający się eksperci zwykle sugerują konkretną markę maszyny, której reklama wyświetla się tuż obok (w wersji papierowej – widnieje na sąsiedniej stronie). Warto unikać tego rodzaju lokowania produktu: kto chce wybrać konkretny sprzęt, wystarczy, że chwilę powędruje po forach.

Warto natomiast pomyśleć, nad czym możemy zastanowić się na etapie projektowania domu i ogrodu.
Po pierwsze (jeśli zdecydowalibyśmy się na cichy sprzęt elektryczny): odpowiednio odizolowane (także termicznie i wilgociowo) gniazdka (kontakty) na fasadzie domu. Koniecznie uziemione i koniecznie osłonięte klapką (być może warto pomyśleć nawet o dokładniejszym zabezpieczeniu), uchronią nas przed przeciąganiem przedłużacza przez drwi lub okno. Taki przedłużacz znacząco (kłania się fizyka!) osłabia wydajność urządzenia, nieodmiennie ulega przecięciu, ale dopóki za jego sprawą uchylone są drzwi lub okna - fatalnie wychładza wnętrze domu.

Po drugie – warto pomyśleć nad kierunkami wyrzutu śniegu. Tańsze modele odśnieżarek mają dysze do tzw. wyrzutu śniegu skierowane tylko w jedną stronę; w droższych ta dysza jest obrotowa, ale i ona nic nie poradzi, jeśli z jednej strony podjazdu do garażu znajduje się ściana. Nie ma sensu zrzucać śniegu z jednej połowy odśnieżanej płaszczyzny na drugą, z drugiej na trzecią.. Gdzie się da, planujmy podjazdy, drogi i trawinki w ten sposób, by śnieg w malowniczych pryzmach trafiał od razu na obrzeża.[ws]

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...