Aktualności

Dom sterowany smartfonem

data dodania: 2014-10-02

Dom inteligentny to nie melodia przyszłości a teraźniejszość. Koncepcja pracujących wspólnie i reagujących w sposób „inteligentny” na zmiany w otoczeniu instalacji (wentylacja, ogrzewanie, oświetlenie etc.) stała się rzeczywistością. Rozwój technologii bezprzewodowych pozwala na wygodne sterowanie i kontrolę instalacjami w domu za pomocą pilota, komputera czy smartfona. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym modelem sterowania było magistralne. Taka szeregowa magistrala „oplata” cały dom, co jest stosunkowo proste do wykonania, gdy stawia się nowy budynek i tego typu instalację uwzgędnia dokumentacja projektowa. Plusem systemów magistralnych jest niewątpliwie fakt, że pobierają one zasilanie bezpośrednio z sieci, są też odporne na zakłócenia. Niektóre standardy komunikacji dla systemów inteligentnego domu (np. KNX) umożliwiają przekazywanie danych za pomocą sieci Ethernet, co jest wygodnym rozwiązaniem, gdyż wiele nowych budynków ma okablowane w ten sposób większość pomieszczeń. Trudniej jest, gdy dom już stoi i trzeba kuć ściany, by poprowadzić kabel. Tutaj uwidacznia się wyższość urządzeń sterowanych zdalnie.

Oczywiście nie każdy potrzebuje, by wszystkie systemy w jego domu były sterowane za pomocą automatyki. Na rynku są dostępne aplikacje, które umożliwią nam zdalną kontrolę nad większością urządzeń lub instalacji w domu. Już za nieco ponad 600 zł możemy zakupić nakładki na gniazdka, oraz aplikację sterującą, która pozwoli na ścisłą kontrolę ilości zużywanego prądu oraz da nam możliwość jego odcięcia (przydatne np. w momencie gdy zostawimy włączone żelazko). Za nieco ponad 1000 zł kupimy inteligentny zestaw alarmowy ISmart Alarm w skład którego wchodzi; CubeOne - czyli mózg systemu, kamera, dwa piloty do sterowania, jeden sensor ruchu, dwa sensory dotykowe na drzwi lub okna, oraz inteligentne gniazdko. Do tego dołączona jest specjalna aplikacja na telefony z systemem iOS lub Android służąca do zarządzania całym systemem. Dzięki systemowi ISmart Alarm, możemy sami w domu zainstalować urządzenia alarmowe, które w wypadku włamania powiadomią nas na smartfona, prześlą zdjęcie intruza i włączą alarm. Dodatkowym atutem jest możliwość rozszerzania systemu o kolejne moduły.

 

Sterowanie oświetleniem nie wymaga specjalnych instalacji, wystarczą do tego odpowiednie żarówki. Na rynku są dostępne modele sterowane za pomocą smartfona, które dodatkowo mogą emitować różne barwy światła. Ich wadą jest koszt, jedna żarówka kosztuje blisko 200zł.

 

Tradycyjne zamki w drzwiach to już przeżytek, teraz możemy się zaopatrzyć w sterowane cyfrowo zamki elektroniczne. Posiadają one klawiaturę numeryczną i pozwalają na zdalne zamykanie i otwieranie drzwi, monitorowanie czy są otwarte i zamknięte, oraz generowanie kodów dla gości. Mechanizm komunikuje się poprzez ruter WiFi. Podobną metodę komunikacji stosują nowoczesne kamery bezpieczeństwa, które możemy sami zainstalować w domu. Są one w stanie na żywo streamować obraz, także w podczerwieni na telefon właściciela.

G.S

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...