Aktualności

Architektoniczny Nobel

data dodania: 2014-08-28

Najważniejszym wyróżnieniem w branży architektonicznej jest bez wątpienia nagroda Pritzkera. Jest ona dla architektów tym czym  „Oskar” dla środowiska filmowego, czy Nobel dla naukowca, pisarza, polityka. Nagroda została ufundowana przez amerykańskiego milionera i filantropa Jay A. Pritzker'a z Chicago. Pritzkerowie są kojarzeni z międzynarodową siecią luksusowych hoteli Hyatt oraz Fundacją Hyatt, za pośrednictwem której wspierają różne przedsięwzięcia związane z edukacją, medycyną czy nauką.

Jay Pritzker oraz jego żona Cindy uważali, że znaczna nagroda wpłynie na wzrost zainteresowania dobrą architekturą, oraz pobudzi kreatywność w środowisku architektów. Na ich decyzję wpłynęły doświadczenia zdobyte podczas realizacji hoteli sieci Hyatt. W jednym z z nich; Hyatt Regency Atlanta zaprojektowano strzeliste atrium, które miały bardzo pozytywny wpływ na odbiór hotelu, zarówno wśród gości jak i pracowników. Z czasem stało się ono znakiem firmowym sieci, a jego właściciele docenili przemożny wpływ jaki może wywołać architektura na ludzi i otoczenie.

 

Nagrodę przyznaje się raz w roku żyjącemu architektowi, bądź grupie architektów, których talent, wizja i prace wywarły trwały, pozytywny wpływ na środowisko w jakim żyje człowiek. Ceremonia odbywa się zazwyczaj w maju, w miejscu, które ma duże znaczenie dla światowej architektury i dodaje splendoru całej uroczystości. Lokacja zmienia się co roku, oddając cześć miejscom i architektom, którzy je stworzyli. Często są to obiekty, które zaprojektowali laureaci nagrody Pritzkera.

 

Laureata wybiera jury składające się z pięciu do dziewięciu ekspertów. Pełnią oni swoją funkcję przez wiele lat zapewniając odpowiednią ciągłość między przeszłością, a teraźniejszością. W obradach, które trwają z reguły przez kilka pierwszych miesięcy roku nie bierze udziału nikt z rodziny Pritzkerów.

 

Sama ceremonia jest bardzo prosta, składa się zazwyczaj z mowy powitalnej gospodarza reprezentującego dany kraj, przemówienia przewodniczącego jury, prezentacji medalionu przez członka rodziny Pritzkerów oraz przemowy architekta, który otrzymał nagrodę.

 

Pierwszym laureatem nagrody Pritzkera był Amerykanin Philip Johnson. Do 2014 roku uchonorowano w sumie 36 architektów. Wśród zwycięzców dominują Amerykanie, a w ostatnich latach Japończycy (3 z 4 ostatnich nagród).

 

Laureat otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości stu tysięcy dolarów, oficjalny certyfikat, od 1987 brązowy medal, oraz limitowaną edycję rzeźby Henrego Spencera Moora - jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy XX w. Medal został zaprojektowany przez wybitnego Chicagowskiego architekta Louis'a Sullivan'a. Wśród laureatów nagrody Pritzkera nie ma jak do tej pory żadnego z polskich architektów.

 

fot: pritzkerprize.com

G.S

 

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...