Aktualności

Amerykanie też drukują

data dodania: 2014-11-27

Wyścig technologiczny w budownictwie trwa w najlepsze. Jedną z najgorętszych nowinek na rynku jest druk 3d. W różnych częściach świata architekci i inżynierowie pracują nad praktycznym zastosowaniem tej wielce obiecującej technologii. Chińczycy jako pierwsi pokazali, że są w stanie na masową skalę drukować tanie domy jednorodzinne, wyprodukowali ich 10 w zaledwie jeden dzień. Ich największą zaletą jest niski koszt, cena jednego to zaledwie 5 tysięcy dolarów. Wadą natomiast niezwykle „toporny” wygląd.

W nieco odmiennym kierunku idą Holendrzy, którzy drukują „3D Print Canal House”, wykorzystując do tego wyłącznie odnawialne materiały pochodzenia biologicznego. Ich technologia w przeciwieństwie do chińskiej umożliwia drukowanie elementów o dużej złożoności detali, dzięki czemu „Canal House” będzie budynkiem o atrakcyjnej architekturze. Obecnie projekt pełni funkcje ekspozycyjną i cieszy się ogromną popularnością, wizytował go sam prezydent USA Brack Obama.

Rewolucyjna technologia dynamicznie rozwija się także w USA. Amerykański architekt Adam Kushner i jego partnerzy rozpoczęli prace nad drukiem całej posiadłości, która ma powstać w miejscowości Gardiner, w stanie New York W jej skład ma wejść; basen, domek letniskowy, oraz dom z czterema sypialniami. Aby wydrukować dom potrzeba specjalnych drukarek wielkoformatowych. Kushner nawiązał więc kontakt z Enrico Dinim, który zyskał sławę po skonstruowaniu potężnej drukarki 3D, zdolnej do wydruku dużych obiektów w tym budynków. Wspólnie z trzecim partnerem Jamesem Wolffem wprowadzili firmę D-Shape do Ameryki. W styczniu 2015 roku ma przypłynąć zmodyfikowana drukarka dla Kushnera, która posłuży do realizacji projektu. Będzie to bez wątpienia jeden z najambitniejszych projektów druku 3D w historii.

Co niezwykle ciekawe projekt domu z drukarki, który ma zamiar zrealizować nie miał problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Cały proces przebiegł wyjątkowo sprawnie, Kushner musiał wypełnić formularz, w której była między innymi rubryka „metody konstrukcji”. Do wyboru miał trzy opcje: stal, drewno oraz murarstwo. Własnoręcznie dopisał czwartą pt: druk 3D i wysłał do urzędu. Urzędnicy nie mieli żadnych problemów z zaakceptowaniem podania. Na miejscu budowy pracują już robotnicy, a cały proces budowy ma być podzielony na etapy. Od najłatwiejszego do najtrudniejszego. W pierwszym realizowany będzie basen, w drugim domek letniskowy, a w trzecim dom z czterema sypialniami. Jako budulca użyty zostanie skruszony materiał skalny ze specjalną domieszką, dzięki której możliwe będzie użycie go w drukarce. Koszty na razie są trudne do oszacowania, Kushner liczy że będą dużo niższe niż przy tradycyjnych metodach. Całe przedsięwzięcie ma potrwać dwa lata.

G.S

 

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...