Buduję Nałęczów

Czas na podłogi

2015-05-27

Ogrzewanie podłogowe czyni pewne ograniczenia w wykańczaniu podłóg. Drewniane deski zupełnie odpadają, chociaż te najbardziej do mnie przemawiają. Musiałam znaleźć alternatywę. Postanowiłam, ze w całej strefie dziennej, tj. w pokoju dziennym, jadalni i kuchni położę terakotę. To najlepszy rodzaj podłóg na podłogówkę, bo najlepiej przewodzi ciepło. Do pokoju dziennego i jadalni szukałam płytek do złudzenia przypominających deski. Kilka wizyt w sklepach z ceramiką przyprawiło mnie o wielki ból głowy.Duży wybór, kolorystyka, rozmiarówka, ceny nie ułatwiały podjęcia decyzji. W końcu decyzja: Ceramika Paradyż, kolekcja Hasel, kolor ochra. Płytki o długości blisko metrowej występują w dwóch szerokościach. Wizualizacja podłogi na stronie producenta przewiduje przemieszanie dwóch szerokości płytek dla uzyskania jeszcze lepszego wrażenia drewnianej podłogi. Dodatkowo widoczna struktura drewna uzupełniają reszty. Klamka zapadła, płytki kupione. Jeszcze tylko muszę pomyśleć o podłodze w kuchni.
Dzisiaj wklejam zdjęcie podłogi ze strony producenta. Moja jeszcze nie jest gotowa.

Kominek

2015-05-25

Długo zastanawiałam się nad modelem kominka. Początkowo myślałam o portalu w stylu angielskim. Już widziałam go oczami wyobraźni w swoim pokoju, już siedziałam przed rozpalonym ogniem z filiżanką kawy, a tu klapa. Stojący przy ścianie komin powodował, że portal musiałby być mocno odsunięty od ściany, a to nie wchodziło w grę. Należało wybrać kominek, we wnętrzu którego da się ukryć komin, a jego bryła nie będzie wielkim monstrum zajmującym pół pokoju. Przy pomocy wszechwiedzącego pana GOOGLE wyszukałam firmę, która kompleksowo zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem kominków. Już od pierwszego telefonicznego kontaktu wiedziałam, że dobrze trafiłam. Kilka dni później miałam trzy projekty do wyboru, a tydzień później podpisaną umowę. 25 maja 2015 przyjechał mój kominek. Dwóch montażystów w kilka godzin uwinęło się z robotą :)

Kominek c.d.

2015-05-25

Asymetryczny kominek z trawertynu. Zdjęcia nie oddają uroku kamienia w pięknym ciepłym kolorze. Trawertyn jest porowaty, a w wielu miejscach ma dosyć głębokie wżery. Aby zapobiec zabrudzeniom w nierównościach, cały kamień pokryty został bezbarwną żywicą, która idealnie wygładziła kamień nie ujmując jego naturalnemu wyglądowi.

Znowu czekamy

2015-04-06

Wylewki wyszły idealne, ale kolejny raz musimy być cierpliwi. 150 m kw wylewek musi porządnie wyschnąć zanim rozpoczniemy kolejny etap robót. Wykorzystujemy czas na wycieczki do marketów budowlanych. Oglądamy płytki, podłogi i inne elementy wykończenia domu. Stolarz był już na pomiarach schodów, drzwi wewnętrznych i parapetów. Jeszcze musimy odwiedzić wykonawcę naszego kominka i dopiąć szczegóły.

Wylewka na podłogówce

2015-04-04

Po kilku dniach wykonano wylewkę, w której zamknięto ogrzewanie podłogowe.

Tynkowanie za nami. Czas na podłogówkę

2015-03-25

600 m kw tynków potrzebowało czasu, by dobrze wyschnąć. Końcem marca rozpoczęliśmy przygotowania do wykonania ogrzewania podłogowego. Na podłodze na gruncie położono 15 cm styropianu w dwóch warstwach: 10 i 5 cm dla lepszej izolacji.

Podłogówki c.d.

2015-03-25

Na całej powierzchni domu rozłożono prawie 1500 mb rurek :)

Przygotowania do tynkowania wnętrz

2015-01-14

Wybraliśmy tynkowanie tradycyjne. Dotychczas mieszkaliśmy w domu, w którym ściany wyłożone były płytami gipsowo-kartonowymi. Źle nie było, ale... teraz chcieliśmy czegoś innego. Materiał, z powodu niskiej temperatury na zewnątrz, musiał zostać zgromadzony we wnętrzu domu. Mój pokój dzienny (nie lubię określenia "salon") zamienił się w skład budowlany. Wstawiona koza do ogrzewania miała złagodzić niską temperaturę pracowników budowy.

Wylewka na strychu

2015-01-08

Dopiero w styczniu mogliśmy wylać wylewkę na strychu. Zima, niskie temperatury płatają czasem figla i z planów nici. W taki oto sposób mamy kolejne opóźnienia w realizacji naszych zamiarów. Zanim wylewka trafiła na strych majster rozłożył na styropianie siatkę wzmacniającą. To tak dla bezpieczeństwa, by w przyszłości wylewka położona na 20 cm warstwie styropianu nie chciała pękać.

Docieplamy strop

2014-11-05

Listopad to niezbyt przyjemny miesiąc roku, a my chcemy zimą pracować wewnątrz. Przygotowujemy budowę, by stworzyć jakieś ludzkie warunki do pracy. Na pierwszy ogień poszedł strop. Docieplamy go 20 cm styropianem, w którym ukryjemy rury rozprowadzające ciepłe powietrze z kominka do innych pomieszczeń oraz wysoką belkę konstrukcyjną biegnącą przez całą długość strychu. Nasz strych nie będzie użytkowy, dlatego nie docieplamy dachu, a jedynie strop. Taniej i prościej.