ZWROT PODATKU VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie. Bardzo niewielu inwestorów ma wystarczającą ilość pieniędzy, by sfinansować budowę bez pomocy kredytu czy pożyczki. Jednocześnie budownictwo jednorodzinne to poważna gałąź gospodarki, dająca zajęcie wielu ludziom. By choć trochę ułatwić życie inwestorów, rząd wprowadził ulgę budowlaną, czy zwrot podatku za materiały budowlane

Kiedy w 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej, podniesiony został podatek VAT od materiałów budowlanych, z kwoty 7 na 22 %, bo taki obowiązywał w krajach wspólnoty. By osłodzić wzrost cen o około 15 %, w niezamożnym państwie, jakim jest nasz kraj, wprowadzono system, pozwalający odzyskać część zapłaconych pieniędzy.

Po pierwsze – pozwolenie na budowę.
Inwestor, który pragnie dostać zwrot podatku VAT, musi realizować budowę budynku mieszkalnego albo nadbudowę na cele mieszkalne. W grę wchodzi także remont, ale tu przepisy są bardziej skomplikowane. Aby ubiegać się o zwrot VAT-u, trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem działki. Ponadto, trzeba mieć pozwolenie na budowę, wydane gdy złożyliśmy projekt domu i to jeszcze przed tym, zanim złożymy wniosek o zwrot. Inwestorowi wolno dołączyć rachunki za zakup materiałów, dokonany przed wydaniem pozwolenia na budowę. Podstawą odzyskania podatku jest faktura VAT. We własnym interesie należy dopilnować, by faktura nie miała błędów. Odbierając towar bez faktury, należy pamiętać, że dostaniemy ją w ciągu siedmiu dni od daty zakupu. Potem już – przepadło.

Po drugie – lista
Wykaz towarów, których zakup uprawnia do uzyskania zwrotu, znajduje się w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Co roku lista nieco się zmienia, ale znajdują się na niej cement, wapno, gips, wyroby z drewna – takie jak parkiety, okna, drzwi oraz listwy, grzejniki, kotły, przewody elektryczne, wyroby z tworzyw sztucznych – okna i drzwi, ceramika – płytki i sanitariaty oraz tapety papierowe oraz mnóstwo innych. Nie dostaniemy zwrotu VAT za zakup farb oraz mebli robionych na zamówienie.

Po trzecie – gdzie składać
Wniosek o zwrot podatku VAT złożyć można w urzędzie skarbowym, gdzie rozliczamy co roku podatki. Można to zrobić nie częściej niż raz w roku, właściwy formularz to VZM -1. W rubrykach wpisujemy nasze dane, rodzaj inwestycji – w przypadku budowy należy załączyć kopię pozwolenia na budowę, samodzielnie obliczoną kwotę zwrotu i sposób jej wypłaty. Jeśli nie chcemy samodzielnie obliczać podatku, jaki należy się nam do zwrotu, zrobi to za nas specjalistyczna firma, pobierając oczywiście za to wynagrodzenie. Ofert w tej sprawie mnóstwo znaleźć można w internecie. Urząd skarbowy ma na wypłacenie zwrotu cztery miesiące, jeśli zgadza się z naszymi wyliczeniami. W przeciwnym wypadku dostaniemy pismo z decyzją o wysokości zwrotu a pieniądze – w ciągu 25 dni od doręczenia decyzji.

Limity
W przypadku zwrotu podatku VAT, podobnie jak przy uldze budowlanej, przysługują określone limity. To znaczy, że inwestor nie może odzyskać więcej niż określona suma. W przypadku gdy budujemy dom to nieco ponad 30 tysięcy złotych. Pieniądze można odzyskiwać w ciągu pięciu lat od dokonania wydatków, aż do wyczerpania całej kwoty.

Na koniec – smutna wiadomość. Wszystko wskazuje na to, że rok 2013 będzie ostatnim, kiedy odzyskać będzie można podatek VAT od materiałów budowlanych. Zła sytuacja budżetu państwa spowoduje likwidację ulgi – do zmiany prawa szykują się posłowie.

RR