Z ROLNEJ BUDOWLANA - DZIAŁKI ZAMIANA

Rozglądając się za działką pod budowę domu, warto przemyśleć zakup ziemi rolnej. Ma to swoje plusy i minusy. Do plusów trzeba zaliczyć cenę - działki rolne są znacznie tańsze niż budowlane. Do minusów należą formalności i kwestie proceduralne, jakie trzeba pokonać, by przekształcić działkę rolną w teren budowlany. Czasem może to zabrać bardzo wiele czasu. Zakup działki rolnej może być dobrym pomysłem dla ludzi, którym nie spieszy się z budową, planują ją w perspektywie kilku lat i mogą poczekać na dopełnienie formalności.

1331098_17970415_400
Pierwszym i podstawowym krokiem w przypadku interesującej nas działki powinno być ustalenie, czy gmina, na terenie jakiej leży działka, ma aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli go nie posiada, kupując ziemię, ryzykujemy - nie wiadomo, czy w przyszłości będzie można tam cokolwiek wybudować, nie wiemy również czy w pobliżu albo nawet na naszej przyszłej działce - nie będzie przebiegać droga, obwodnica albo linia wysokiego napięcia. Niemożliwe będzie też odrolnienie działki. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego jest aktualny, dowiemy się z niego, co ma się znajdować w pobliżu. Jeśli ważność planu za niedługo dobiega końca, tym lepiej dla nas - przy okazji sporządzania nowego będziemy mogli złożyć wniosek o odrolnienie naszej ziemi.

Składając taki wniosek, trzeba określić położenie działki, cel jej przeznaczenia oraz uzasadnienie takiego przekształcenia. Nic za to nie zapłacimy. Urzędnicy sprawdzą, czy to co planujemy, pasuje do koncepcji zagospodarowania przestrzennego gminy. Potem zapadnie decyzja o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uzgodnieniu projektu, uzyskaniu opinii mieszkańców gminy i jeszcze szereg innych formalności, poprzedzających przyjęcie uchwały o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Cały problem w tym, że nie ma żadnego obowiązującego terminu, określającego wszystkie te czynności. Procedury mogą zająć bardzo wiele czasu i trwać nawet latami.

Załóżmy, że plan zagospodarowania zostanie zmieniony. Wtedy należy złożyć wniosek o wyłączenie działki z produkcji rolnej. Robi się to w wydziale geodezji albo gospodarki nieruchomościami starostwa powiatowego, na którego terenie mamy działkę. Do wniosku trzeba dołączyć akt własności działki, wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wypis z rejestru gruntów oraz kopię mapy działki i projekt jej zagospodarowania, na przykład projekt domu. Za wniosek trzeba zapłacić, ale zależy to od wielkości działki i celu jej wyłączenia z produkcji rolnej.

Wniosku o wyłączenie z produkcji rolnej nie dotyczy działek o kiepskiej klasie gruntów - IV, V i VI.. Kiedy zdobędziemy już decyzję o wyłączeniu działki z produkcji rolnej, możemy składać wniosek o pozwolenie na budowę.

Robert Rusek