TARAS W DOMU JEDNORODZINNYM

Na spotkania z przyjaciółmi, letnie obiady i kolacje czy wypoczynek z rodziną. Do spełnienia wszystkich tych wymagań idealnie nadaje się taras w domu jednorodzinnym. Współczesne projekty domów umożliwiają różne realizacje, a wybór jak zwykle należy do inwestora.

Projekt domu Kazimierzów, źródło: KB Projekt

Taras to pozioma powierzchnia na poziomie gruntu lub piętra, wyłożona płytkami lub drewnem. O tym, gdzie znajdować się będzie taras w naszym przyszłym domu, warto przesądzić już na etapie projektu budowlanego. Dokonując wyboru, przede wszystkim bierzemy pod uwagę własne przyzwyczajenia i preferencje oraz względy niezależne od nas – czyli kształt i położenie działki. Wiadomo, że najlepszym miejscem na taras będzie strona południowa lub zachodnia, choć jeśli ktoś lubi pić poranną kawę na łonie natury – wybierze stronę wschodnią.

Jeśli taras nie będzie znajdował się na parterze, ale na przykład pierwszym piętrze, trzeba zastanowić się, jaki widok będzie się z niego roztaczać. Chodzi o zapewnienie minimum prywatności i odseparowanie się od otoczenia oraz komfort – lepiej by z tarasu widać było zieleń drzew niż ruchliwą ulicę. Sposobem na to może być umieszczenie na tarasie roślin w donicach. Nie zawsze uda się pogodzić wszystkie kwestie, na jakich nam zależy, ale pomogą w tym konsultacje z architektem, przygotowującym projekt domu oraz odpowiednie umieszczenie bryły budynku na działce. W polskich warunkach klimatycznych warto pomyśleć o częściowym zadaszeniu tarasu. Latem unikniemy nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń, w pozostałych porach roku – opadów deszczu i zalegania śniegu.

Konstrukcyjnie, taras może znajdować się w podcieniu lub niszy domu. Można go umieścić także pod balkonem lub loggią albo w ramionach domu – jeśli budynek ma kształt litery L. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Innym rodzajem lokalizacji jest taras nad garażem, gankiem czy innym pomieszczeniem domu. W takim przypadku przypomina większy balkon. Wybierając takie rozwiązanie, inwestor powinien zwrócić uwagę na staranne wykonanie i wyprofilowanie powierzchni tarasu, a także wykonanie odwodnienia i izolacji cieplnej. Wszystko po to, by zimą strop nie przemarzał.

Do wyłożenia powierzchni tarasu stosowany jest klinkier i terakota lub kamienne płyty. Każdy z tych materiałów powinien być odporny na mróz i deszcz, nieścieralny i antypoślizgowy. Taras wyłożyć można również drewnem, to zazwyczaj deski dębowe, sosnowe lub modrzewiowe. W przypadku tych materiałów kluczowa będzie dobra impregnacja i staranna pielęgnacja. Rozwiązaniem pośrednim, pozwalającym na zmniejszenie częstotliwości zabiegów konserwacyjnych, jest wybór desek z kompozytów drewnianych. Po to, by taras był bardziej funkcjonalny, warto zastanowić się nad zainstalowaniem odpowiedniego oświetlenia i doprowadzeniem wody. Kolejną kwestią jest wybór drzwi, jakie prowadzić będą na taras. Zazwyczaj najlepiej sprawdzają się szklane drzwi przesuwne, ponieważ zapewniają dostateczną ilość światła i nie separują salonu od tarasu.

RR