SZAMBO CZY BIOLOGICZNA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW?

Czym zajmuje się pani firma?

Firma działa od 1999 roku, zajmujemy się głównie sprzedażą i montażem urządzeń ekologicznych m.in. do gromadzenia wody i odprowadzania nieczystości, typu szamba i oczyszczalnie ścieków. Szamba to szczelne zbiorniki, betonowe lub plastikowe, zakopywane w ziemi, które trzeba regularnie opróżniać. Zazwyczaj robi się to co miesiąc. Zbiorniki dla domów jednorodzinnych mają pojemność od tysiąca do 10 tysięcy litrów. Wszystko zależy od liczby mieszkańców budynku. Każdy projekt domu ma zapisane, w jaki sposób odprowadzane będą ścieki i zazwyczaj projektuje się szambo. Koszt budowy to około 6 tysięcy złotych – mówię tu o zbiorniku o pojemności 10 tysięcy litrów, projekcie, materiale i montażu. W skali roku koszt comiesięcznego opróżniania szamba to około 2 tysiące złotych.

autor: Olek Remesz źródło: Wikipedia CC BY-SA 3.0Jakie zalety ma przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Na początku to większy wydatek, natomiast później jej eksploatacja jest tańsza od szamba. Opróżniania wymaga część zbiornika i robi się to raz na rok albo nawet co 18 miesięcy. W atestowanych oczyszczalniach biologicznych nieczystości oczyszczane są przez mikroorganizmy a całym procesem można sterować. Koszt eksploatacji to cena zużytej energii elektrycznej, dostarczana do pomp sterujących. W skali roku to około 90-150 zł. Plus wypróżnianie osadnika raz na rok, półtora.

Ile kosztuje biologiczna oczyszczalnia ścieków dla 4,5 osób?

Ceny zaczynają się od 6 tysięcy złotych w górę, do tego dochodzi montaż, plus materiał. Na okrągło wychodzi około 10 tysięcy złotych.

Jakie warunki trzeba spełnić, by taką oczyszczalnię zbudować?

Pierwszym krokiem przy planowaniu budowy oczyszczalni ścieków jest zorientowanie się w Urzędzie Gminy lub Starostwie, czy dostaniemy zgodę na taką inwestycję. Wszystko zależy od planów inwestycyjnych – jeśli w ciągu najbliższych lat gmina zamierza zbudować kanalizację, najczęściej urzędnicy nie zgadzają się na oczyszczalnię biologiczną i inwestor musi założyć sobie szambo na okres przejściowy. Potem szambo jest likwidowane i dom podłącza się do kanalizacji. Jeśli nie ma takich przeszkód, wypełnia się odpowiedni wniosek, z danymi technicznymi oczyszczalni a procedura wydania zgody trwa około miesiąca. Oczyszczalnię nie można zbudować na działce o sporym spadku terenu, albo w pobliżu studni wody pitnej.

Jak długo działa oczyszczalnia biologiczna? Jest jakiś okres graniczny, np. 20 lat?

Takie urządzenie działa najczęściej w sposób ciągły. Za proces oczyszczania odpowiedzialne są bakterie, wytworzone albo zaszczepione. Pożywką dla nich są ścieki, jeśli dostarcza się je w sposób ciągły, to bakterie namnażają się i nie ma problemu z działaniem nawet przez długie lata pod warunkiem eksploatacji urządzenia zgodnie z instrukcją.

Czy oczyszczalnie radzą sobie ze ściekami typu detergenty?

Jeśli chodzi o normalnie, domowe ilości takich substancji, nie ma najmniejszego problemu. Kłopoty mogą sprawiać większe ilości, pochodzące na przykład z zakładu przetwórczego, wtedy należy pomyśleć o innej oczyszczalni.

Wspominała pani o zbiornikach na deszczówkę. Czy oferujecie takie zbiorniki?

Tak, to obecnie dość popularne wśród inwestorów, szczególnie w niektórych regionach kraju, gdzie wprowadzono opłatę od wody deszczowej. Najczęściej interesują się nimi duże zakłady, tam gdzie jest dużo wody z dachu lub parkingu. Coraz częściej o zbiorniki pytają osoby posiadające domy jednorodzinne. Jest to ekologiczne i pożyteczne, zgromadzoną wodę można wykorzystać do podlewania ogrodu, mycia samochodu lub spłukiwania toalet.

Jaką pojemność ma taki zbiornik i ile kosztuje?

To zbiorniki bardzo podobne do tych wykorzystywanych na szambo tylko z dodatkowym wyposażeniem. Istnieją także bardziej skomplikowane urządzenia, z systemem sterowania, wtedy wodę deszczową można wykorzystać do prania czy spłukiwania nieczystości w toalecie. Cały system zagospodarowania wody deszczowej kosztuje od 10 do 20 tysięcy złotych dla domku jednorodzinnego.

Rozmawiał RR