SAMODZIELNIE CZY Z EKIPĄ POD KLUCZ - JAK BUDOWAĆ DOM

00010422_800_400Zbudowałem dom samodzielnie, kupiłem projekt domu, wynająłem znajomą ekipę, pomagała mi rodzina. Zaoszczędziłem mnóstwo pieniędzy - mówi jeden szczęśliwy posiadacz własnego domu. Ja zatrudniłem firmę, która wykonała całą pracę - od wykopania fundamentów po wykończenie wnętrza. Kosztowało mnie to trochę, ale nic mnie nie obchodziło, płaciłem tylko za kolejne etapy wykonanych prac - twierdzi drugi. Obie metody to zupełnie odmienne podejścia do kwestii budowy domu, obie mają wady i zalety.

System gospodarczy

Metoda polega na tym, że inwestor jest sterem, żeglarzem i okrętem - sam zatrudnia fachowców, negocjuje terminy, dokonuje odbioru prac, dba o to, by nie zabrakło materiałów i narzędzi oraz o wiele innych spraw, jakie wynikną w trakcie budowy, a których nie sposób przewidzieć na początku. Już z tego krótkiego opisu wynika, że inwestor powinien być niemal alfą i omegą w kwestiach budowlanych i dysponować sporą ilością wolnego czasu. Oczywiście może korzystać z pomocy fachowców i opierać się na ich wiedzy, ale mnóstwo ważnych kwestii będzie musiał rozstrzygnąć sam. Nie sposób też dokładnie określić terminu zakończenia budowy, prowadzonej w ten sposób. System gospodarczy będzie dobrym wyborem dla osób, które nie spieszą się z zamieszkaniem we własnym domu, mogą poświęcić budowie sporo czasu i mają cierpliwość do wykłócania się z kolejnymi fachowcami, zatrudnianymi do wykonania konkretnych prac. Zazwyczaj bowiem okazuje się, że w przypadku niepowodzeń wina zrzucana jest na poprzedników, którzy coś zepsuli. Kłopoty mogą być też z wyegzekwowaniem gwarancji na wykonane prace, a za poprawki płaci inwestor. Budując samodzielnie nie jesteśmy też w stanie oszacować końcowych kosztów całej inwestycji a początkowy zapał zamienia się w zniechęcenie, w miarę usuwania kolejnych przeszkód.

System pod klucz

Budując w ten sposób, wynajmujemy ekipę - a jeszcze lepiej - firmę - do wykonania całości prac przy naszym wymarzonym domu. Oczywiście, takiego wyboru należy dokonać w sposób staranny i przemyślany - na przykład wysyłając projekt budowlany do kilku firm, by oszacowały zakres prac, czas ich trwania oraz koszt i porównać te oferty. Nie należy też wybierać oferty najtańszej. Z wybraną firmą trzeba podpisać umowę, zawierającą terminy wykonania poszczególnych etapów prac, terminy rozliczeń finansowych - zaliczki i zapłatę za konkretne prace oraz termin zakończenia całości inwestycji. W każdym przypadku można i warto zawrzeć tam kary finansowe za niedotrzymanie terminów - kolejnych etapów i całości. Co zyskujemy w zamian? Pewność, że nasz wymarzony dom będzie kosztował dokładnie określoną kwotę, a termin jego oddania jest jasno określony. To ważne, kiedy bierzemy kredyt hipoteczny na budowę i bank wymaga określenia dokładnych etapów inwestycji, a my do czasu wprowadzenia się do domu wynajmujemy mieszkanie. Nie musimy sami zajmować się organizowaniem pracy czy dostawą materiałów. Dodatkowo może okazać się, że profesjonalna firma może wynegocjować lepsze ceny cegieł, bloczków betonowych czy okien, niż indywidualny nabywca. Oczywiście, nie należy całkowicie ufać wykonawcy, warto mieć kierownika budowy, który zadba o nadzór nad całością i skontroluje, czy wszystko przebiega tak, jak powinno. Wadą systemu pod klucz jest cena - na pewno będzie wyższa niż w budowie systemem gospodarczym. Każdy powinien rozważyć, co woli, choć na pewno wybór nie jest łatwy.

Robert Rusek