NORMY JAKOŚCI MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

Żeby budynek spełniał normy i warunki techniczne, do jego konstrukcji trzeba użyć odpowiednich materiałów budowlanych. Gotowe materiały dostarczane przez producentów, jak cegły, pustaki, bloczki ceramiczne, stal zbrojeniowa, poszycia dachowe - dachówki ceramiczne czy blachy, zaprawy, wylewki, kleje, rury, kable i wiele innych muszą mieć właściwe parametry, dotyczące ich składu chemicznego oraz właściwości fizycznych.

labpratory_400Oczywiście architekci tworzący gotowe czy indywidualne projekty domów zakładają użycie materiałów spełniających określone normy. W Instytucie Techniki Budowlanej właśnie to jest sprawdzane - czy parametry materiałów budowlanych są zgodne z normami obowiązującymi w naszym kraju, a więc obowiązującymi na terenie w Unii Europejskiej. Na podstawie tych badań wydawane są producentom certyfikaty zgodności z normą, co upoważnia producentów do umieszczania na swoich wyrobach stosownej informacji, w skrócie PN/EN, czyli zgodne z polską normą i europejską normą, po czym następuje oznaczenie cyfrowe właściwej normy oraz dodatkowo znaczek CE, czyli znaczek bezpieczeństwa produktu obowiązujący w Unii Europejskiej.

Każdy, kto buduje dom, powinien pamiętać, że jakość użytych materiałów budowlanych zawsze przekłada się na koszty późniejszej eksploatacji budynku: bilans energetyczny, rachunki za ogrzewanie, usterki, remonty. Podstawową gwarancją tej jakości jest zgodność z odpowiednią normą, dlatego przy zakupie koniecznie trzeba tę zgodność sprawdzać.

Niewielka oszczędność płynąca z zakupu nie atestowanych materiałów na pewno na dłuższą metę się nie opłaci, bo może się na przykład okazać, że w domu jest zimno, gdyż pustaki czy cegły mają gorszy współczynnik przepuszczalności ciepła, niż powinny.

Paweł Jasica