FUNDAMENTY

Fundament to element konstrukcyjny budynku, który przenosi jego ciężar na grunt. Jest umiejscowiony poniżej podłogi najniższego pomieszczenia, np. piwnicy domu.

118250_5489_400Ze względu na kształt, fundamenty dzielą się na: ławowe, najczęściej o podstawie prostokąta, stanowiące punkt oparcia dla ściany lub rzędu słupów; stopowe, z reguły o podstawie kwadratu, podpierające pojedyncze słupy; płytowe, pod całym budynkiem lub jego częścią; studniowe, w formie cylindrów sięgających do głębszych warstw ziemi i dających punkt oparcia dla fundamentów właściwych. Dawniej fundamenty wykonywano z kamieni lub cegły, obecnie projekty domów zawierają rozwiązania z żelbetu, materiału taniego i trwałego.

Zanim zaczniemy kopać fundamenty, powinniśmy zbadać grunt, żeby mieć pewność na długie dziesięciolecia, iż naszego wymarzonego domku nie spotka żadna przykra niespodzianka związana z podłożem. Ułożenie warstw ziemi ma kluczowe znaczenie dla każdej inwestycji budowlanej, gdyż warunkuje, co i jak można na konkretnej działce zbudować. Chodzi przede wszystkim o to, jak bezpiecznie przenieść ciężar budynku na grunt. Mówiąc najprościej, budynek musi znaleźć oparcie w odpowiednio twardym podłożu. To twarde podłoże może znajdować się bardzo płytko, ale też na znacznej głębokości, nawet kilkudziesięciu metrów. W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie pali fundamentowych.

Czy w przypadku małych, a co za tym idzie lekkich budynków, jakimi są domy jednorodzinne, mogą być jakieś problemy z ich bezpiecznym posadowieniem na gruncie? To zależy oczywiście od ułożenia warstw ziemi ,bo niektóre z nich nie stanowią wystarczającego punkt oparcia dla domu jednorodzinnego. Na płaskim, „starym" terenie nie powinno być żadnych problemów. Jeśli jednak chcemy budować na szczycie wzniesienia, na stoku czy na działce, na której znajduje się ziemia nasypowa, prawdopodobnie trzeba będzie stosować pale, żeby np. dom nie zaczął „zjeżdżać" lub choćby nie pękały posadzki. W takich sytuacjach bezwzględnie trzeba wykonać kontrolne odwierty. Wprawdzie będą trochę kosztować, lecz zabezpieczą przed znacznie poważniejszymi wydatkami, gdyby ich poniechać, bowiem wyłącznie na podstawie odwiertów można kompetentnie opracować projekt geotechniczny, będący podstawą dla właściwej konstrukcji budynku, z systemem fundamentowania włącznie.

Paweł Jasica