DOMY DREWNIANE

Domy stawiane z drewna to hit ostatnich kilkunastu lat. Po budowaniu z tradycyjnych materiałów, cegieł i cementu, przyszła moda na konstrukcje drewniane. Drewno to materiał przyjazny człowiekowi, łatwy w obróbce i ekologiczny – przekonują specjaliści. Domy z drewna wyglądają wyjątkowo urokliwie, a jeszcze kiedy dach kryty jest strzechą, widok jest naprawdę okazały. Z łatwością wybierzemy odpowiadający naszym potrzebom projekt domu z drewna, a warto wiedzieć, że istnieje co najmniej kilka technologii ich budowy.

projekt_734_1_400

Domy szkieletowe

To kanadyjska technologia, przeszczepiona na rodzimy grunt w latach dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia. Dom powstaje na bazie szkieletu z drewna, wypełnianego wełną mineralną i obudowanego płytami OSB i gipsowo – kartonowymi. Zewnętrzne ściany ocieplane są styropianem. Całkowita grubość takiej ściany dochodzi do 500 milimetrów. Strop również wykonany jest z drewnianych belek. Okna i drzwi wykonuje się także z drewna.

Odmianą domów kanadyjskich są domy szkieletowe drewniane. Na konstrukcji z drewna buduje się ściany z desek szalujących o grubości kilku centymetrów. Wewnętrzne ściany obłożone są boazerią. Podłogi układa się na legarach, strop na tragarzach. Dach kryty jest gontem – w wersji droższej – albo zwykłą blachodachówką.

Najbardziej zbliżone do tradycji budowania z drewna są domy z bali. To konstrukcje składające się z bali o grubości około dwudziestu centymetrów. Można zastosować cieńsze bale, ale wtedy należy je ocieplić wełną mineralną. Domy takie buduje się, układając bale jeden na drugim, albo składając na wrąb. W tej pierwszej technologii należy wypełnić przerwy wiórami albo listwami. W tej drugiej niepotrzebne są żadne elementy metalowe. Niektórzy wykonawcy chwalą się, że nie używają w ogóle gwoździ. Dach w domu z bali jest oczywiście drewniany, podobnie jak okna i drzwi.

Budynki drewniane mają oczywiście swoje wady i zalety. Do zalet, wymienionych już na początku, należy ekologia – drewno to materiał naturalny. Kolejna zaleta to ładny wygląd. Dom drewniany wyróżnia się zdecydowanie spośród konstrukcji z cegieł albo betonowych bloczków. Budynki drewniane powstają z wcześniej przygotowanych i odpowiednio dociętych elementów, dlatego ich montaż przebiega szybciej niż budowa domu tradycyjnego. Domy z drewna znakomicie trzymają ciepło – właściwie cała ściana jest izolatorem cieplnym. To konstrukcje lekkie, dlatego nie trzeba kopać głębokich fundamentów, co obniża koszty inwestycji. Można je składać niezależnie od pogody, także w zimie – o ile zadbamy o wcześniejsze przygotowanie fundamentów. Technologia szkieletowa pozwala na łatwe przebudowywanie domu – jeśli po kilku latach zechcemy zwiększyć jego powierzchnie albo dobudować dodatkowe pomieszczenie, nie będzie to trudne.

Teraz kilka słów o wadach technologii drewnianych. Do budowy potrzeba surowca bardzo dobrej jakości, starannie wysuszonego. To wiąże się z wysoką ceną, dlatego często stosuje się drewno gorszej jakości. Domy drewniane szybko się nagrzewają, ale nieogrzewane, szybko tracą ciepło. Budynku z drewna nie postawi byle jaki fachowiec, potrzeba do tego prawdziwych specjalistów. Mimo sporej oferty na rynku, znalezienie ich nie jest łatwe. Stawianie domów drewnianych wymaga też niezwykłej staranności, nie można tego robić byle jak, szczególnie zajmując się pracami wykończeniowymi, a to też zadanie, przerastające wielu rodzimych fachowców.

Robert Rusek