DOM PARTEROWY

bobrowniki_400

Wybierając projekt domu, który chcemy postawić, jednym z podstawowych zagadnień, jakie musimy rozstrzygnąć już na samym początku, jest typ zabudowy – czy będzie to budynek parterowy czy piętrowy. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady a przyszły inwestor powinien na samym początku sprawdzić, co może postawić na swojej działce, czyli na co pozwalają przepisy o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Jeśli obok stoją same parterowe domki, to możemy mieć ogromne kłopoty z postawieniem dwu - lub trzypiętrowego budynku. W innej wersji, jeśli wkoło pełno jest budynków piętrowych, nasz parterowy domek może wyglądać jak przytłoczony i stłamszony przez sąsiednie domy.

Dom parterowy to budynek z jedną kondygnacją - nie zajmujemy się budynkami z podpiwniczeniem czy piwnicą. Na tym jednym poziomie trzeba umieścić wszystkie pomieszczenia, niezbędne do życia i wypoczynku domowników. Chodzi o pokoje, kuchnię sypialnię, spiżarnię czy garaż. Musi się tam też zmieścić kotłownia czy wiatrołap. Wszystko to powoduje, że domy parterowe mają zdecydowanie większą powierzchnię zabudowy od domów piętrowych. Co za tym idzie, nie można budować ich na działkach o małych rozmiarach, wąskich czy nieproporcjonalnym kształcie. Dom parterowy zwykle zaprojektowany jest w kształcie prostokąta czy kwadratu. Zadaniem projektanta jest takie rozplanowanie pomieszczeń i komunikacji, by przejścia i korytarze nie zajmowały zbyt wiele miejsca, a jednocześnie w budynku można było się poruszać, nie wchodząc sobie w drogę. Z reguły komunikacja powinna zajmować nieco więcej niż 10 % powierzchni użytkowej – można uznać to za bardzo dobry wynik. Kolejną sprawą, niezwykle istotną w domu parterowym, jest oddzielenie części dziennej – kuchni, jadalni czy salonu, od nocnej – sypialni czy łazienki. Warto zwrócić uwagę na to, jak te kwestie zostały rozwiązane.

Istotną cechą domu parterowego jest duża powierzchnia dachu. Kalkulując koszty budowy, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dach będzie kosztował nas więcej niż w budynku piętrowym, ale z kolei zaoszczędzimy na schodach i komunikacji, które są konieczne w budynkach o więcej niż jednej kondygnacji. Bardzo wielką zaletą domów parterowych jest właśnie brak schodów – docenią to użytkownicy nieco starsi a także ludzie, którzy zamieszkają razem z rodzicami czy będą musieli opiekować się starszymi domownikami. Poza tym, budowa domu to inwestycja na lata, warto zastanowić się, czy za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat będzie nam się chciało biegać po schodach w górę i w dół.

Zdarza się, że ekipy wykonawcze mają problemy z zaizolowaniem dachu w budynkach piętrowych. W efekcie w pomieszczeniach na górnej kondygnacji latem panuje upał a zimą jest chłodno. W domach parterowych nie ma takich problemów – bo funkcję izolacyjną spełnia nieużytkowe poddasze. Podsumowując, specjaliści radzą, by domy o niewielkiej powierzchni użytkowej, do 100 m. kw., budować tylko parterowe, bo w przeciwnym razie są mało funkcjonalne. Jeśli inwestor chce mieć większą powierzchnię, to może zastanowić się nad budynkiem piętrowym albo domem z poddaszem użytkowym.

Robert Rusek