DOM OSZCZĘDNY - ROZWIĄZANIA PRAKTYCZNE

Pompy ciepła, panele słoneczne do ogrzewania wody, najwyższej klasy ocieplenie ścian i okna o wyjątkowych parametrach. To kilka czynników, które składają się na energo - oszczędny dom. Wiadomo jednak, że to rozwiązania dość drogie. Czy można stworzyć oszczędny budynek za pomocą nieco innych metod – o tym w rozmowie z Mirosławem Przepolskim z firmy DAKO, zajmującej się sprzedażą okien i instalowaniem rekuperatorów.

Dom z solarami, źródło: Sxc.huJak powinien być zbudowany dom energooszczędny?

Po pierwsze – bryła:


By dom nie tracił ciepła, powinien mieć prostą bryłę, najlepiej zbudowaną na podstawie kwadratu, o nieskomplikowanym, dwuspadowym dachu. Znacznie jednak mniej narażone na straty energii są domy szeregowe, czyli budynki, które mają dwie wspólne ściany. Do ogrzania pozostaje wtedy ściana frontowa oraz tylna. Ściany należy dobrze ocieplić wełną mineralną i styropianem – dołem. Bardzo ważną kwestią jest izolacja pionowa i pozioma ścian i ław fundamentowych. Kluczowe jest planowanie każdego etapu prac. Na przykład montaż rolet zewnętrznych – należy przewidzieć to już na etapie projektu, by zamówić elementy podwieszane pod nadproże, co przy późniejszym ociepleniu ścian nie będzie powodować mostków termicznych.

Czym ogrzewać taki budynek?

W domu energooszczędnym należy postawić na jeden sposób ogrzewania, na przykład prąd elektryczny, ogrzewanie konwekcyjne czy podłogowe. Możliwe do wykorzystania jest także ogrzewanie nadmuchowe, to rozwiązanie stosowane w Stanach Zjednoczonych. W czasie największych spadków temperatur to ogrzewanie wspomaga kominek, z instalacją rozprowadzenia ciepła po całym domu. W zwartej bryle jest to niezwykle proste. Dodatkowo wyposażenie takiego budynku w rekuperator, czyli urządzenie wymieniające powietrze.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kluczowe jest zarządzanie energią. Nie chodzi tu o skomplikowane rozwiązania, stosowane w budynkach inteligentnych. Wychodząc z domu, można zmniejszyć ogrzewanie, korzystając oczywiście z elektronicznego programatora czy sterownika. W godzinach, kiedy jesteśmy w pracy, a w domu nie ma innych osób, temperatura może zostać obniżona o kilka stopni. Należy pomyśleć także o wykorzystaniu wody deszczowej, na przykład poprzez wykopanie niewielkiego zbiornika. Wodę w nich gromadzoną można wykorzystać do podlewania kwiatów czy mycia samochodu. To rozwiązanie, stosowane szeroko na przykład w Niemczech.

RR