CZAS BUDOWY - JAKIE DOMY BUDUJE SIĘ NAJSZYBCIEJ?

Czas to pieniądz – wiadomo od dawna. Budowa domu to skomplikowany proces, ale można go uprościć i skrócić. Coraz mniej inwestorów buduje z myślą o swoich dzieciach i wnukach, chcą, by ich dom powstał szybko i sprawnie. Na rynku istnieją już technologie, które umożliwiają spełnienie tych życzeń.

Szkielet drewniany, źródło: Wikipedia, CC BY-SA 3.0, autor Jaksmata

Po pierwsze – nasz przyszły dom nie powstanie szybko, jeśli starannie nie zaplanujemy całego procesu budowlanego, od początku do końca. Inwestor, który liczy, że zbuduje coś sprawnie metodą gospodarczą, może zwyczajnie się przeliczyć. Nie sposób przewidzieć, czy praca poszczególnych ekip, odpowiedzialnych za kolejne fazy budowy, przebiegnie gładko. Jeśli będziemy mieli szczęście, nic się nie wydarzy. Niestety, w przypadku kiedy fachowcy zejdą z placu budowy, znalezienie kolejnych znacznie wydłuży cały proces. Najlepszym wyjściem będzie powierzenie inwestycji firmie, która wykona budynek od A do Z, np. w stanie surowym zamkniętym. Wtedy można przyjąć, że stawiając dom w technologii murowanej, uda się, rozpoczynając prace wiosną – zakończyć je jesienią. W okresie zimowym kładzione są instalacje, posadzki, podłogi i budynek nadaje się do zamieszkania.

Niezwykle istotne są także typ i wielkość budynku. Znacznie prędzej powstanie niewielki domek o dwuspadowym dachu niż spory dom o skomplikowanym kształcie, z poddaszem i tarasem. Jeśli na dodatek zdecydujemy się na podpiwniczenie, nie unikniemy trudnych prac ziemnych oraz izolacyjnych, które są niezbędne przy tego typu inwestycji.

Kolejną kwestią jest wybór technologii, w jakim stawiamy dom. Warto zrobić to już na etapie, gdy kupujemy projekt domu. Szybko można postawić budynek, który ma ściany jednowarstwowe. By dom był ciepły, musi to być materiał z odpowiednią izolacyjnością. Na przykład beton komórkowy, bloczki keramzytowe albo pustaki z ceramiki. Te elementy mają spory wymiar, dlatego też buduje się dość szybko. Na ścianach kładziemy tynki jednowarstwowe, za pomocą specjalnego agregatu. Idzie to znacznie szybciej, niż przy trzech warstwach tynku. Jako ściany działowe należy wybrać lekkie konstrukcje z płyt gipsowo – kartonowych. Ich budowa trwa szybciej niż tradycyjnych ścian z cegieł. W pomieszczeniach zamiast podłóg z parkietu czy klepki, można położyć panele. Nie trzeba ich cyklinować i nadają się od razu do użytku. Podobnie przedstawia się kwestia dachu – blacho-dachówka ułożona zostanie znacznie szybciej, bo jest w gotowych płatach, niż dachówka ceramiczna, którą układać trzeba z kolejnych elementów.

Jeszcze szybciej postawimy swój wymarzony dom, jeśli skorzystamy z technologii prefabrykowanej, szkieletowej lub bali. W każdym z tych przypadków budynki powstają w odpowiedniej fabryce domów, a poszczególne elementy dostarczane są prosto na plac budowy. Domy szkieletowe stawia się na konstrukcji drewnianej lub metalowej. Okładzinami zewnętrznymi i wewnętrznymi są odpowiednie płyty – OSB, włóknowe czy gipsowo – kartonowe. Podobnie w przypadku bali – dom powstaje jak układanka z odpowiednio przyciętych i przygotowanych drewnianych pni. W takiej technologii postawienie budynku zajmie około trzech miesięcy. Oczywiście, zrobią to odpowiedni fachowcy – należy wykluczyć rozwiązanie, kiedy decydujemy się na dom z prefabrykatów i zlecamy jego montaż przypadkowej ekipie. Nie będzie miała ani odpowiedniej wiedzy ani narzędzi. Niestety, wiąże się to z wyższymi kosztami, ale za to ze zminimalizowaniem ilości odpadów i większym porządkiem na placu budowy. Na tak wykonane budynki firmy dają wieloletnie gwarancje – na przykład 25 lat.

Generalnie, decydując się na szybką budowę domu, kluczowy jest wybór technologii i firmy. Zazwyczaj wiąże się to z większymi kosztami, ale jak wiadomo – czas to pieniądz.

RR