Aktualności

Wyjątkowe budynki wielorodzinne na świecie

data dodania: 2014-06-27

Nie każdego stać na zakup własnego projektu domu i jego budowę, w dużych miastach niewiele jest miejsca aby każdy mógł sobie pozwolić na własny dom z ogródkiem dlatego idealnym rozwiązaniem są budynki wielorodzinne a na uwagę zasługują te które nie tylko budzą podziw swoim kształtem ale również są wyjątkowo funkcjonalne i przystosowane tak aby żyło się w nich jak najlepiej wielu ludziom. Prezentujemy kilka budynków w których wielu chciałoby zamieszkać, gdyż nie tylko znajdują się w ciekawych miejscach ale architekci dołożyli wszelkich starań aby każdy mieszkaniec czuł się w nich dobrze.

Vallecas Public Housing w Madrycie powstał w 2009 roku na wschodnim krańcu Madrytu, jest to projekt studia Estudio.Entresitio i był wynikiem konkursu ogłoszonego przez  Miejską Agencję Mieszkaniową. Budynek zajmuje 77% działki. Reszta to brukowany  plac spacerowy. Kolory kostki brukowej (czerwień i szarości) wyznaczają konkretne strefy użytkowe placu. Całość doświetlona wysokimi lampami. Bezpośrednio przy drodze znajdują się miejsca parkingowe. Działka na której stanął położona jest w pobliżu wielopasmowej drogi oraz szeregu mniejszych ulic dojazdowych. Bezpośrednio wzdłuż budynku przebiega droga dwupasmowa o niewielkim natężeniu ruchu. Mieszkania komunikowane licznymi strefami komunikacyjnymi mieszczącymi klatki schodowe, halle i windy rozłożone poprzecznie na długości całego budynku. 22 piętrowa bryła powstała z połączenia trzech prostopadłościanów o różnej wysokości. Połączenie przypomina kształt litery J. Dwie skrajne wieże różnią się znacznie wysokością. W budynku znajdują się 132 mieszkania. O łącznej  powierzchni 90000m2. Są to mieszkania jedno i dwupokojowe. Program każdego to w większości hall z garderobą, kuchnia, łazienka, pokoje sypialniane. Niektóre  pokoje dzienne łączą się z loggiami. W budynku zastosowano również energooszczędne rozwiązania. W projekcie zastosowano elewacje proste, w kolorze ciemnego grafitu. Błyszczące, charakterystyczne, bez widocznych uskoków czy cofnięć. Na całej powierzchni widać rozproszone loggie oraz otwory okienne  rożnych wielkości ale zachowanych w jednym module wielkościowym na który przypada jedno wąskie okno. Niektóre z najmniejszych jedno modułowych okien lekko wysunięte na zewnątrz. W elewacjach widać również okna narożne. Wysunięcia dodają elewacji trójwymiaru.  Parter w kolorze kontrastowym jako pokryta białymi elementami blachy  elewacja daje iluzje oderwania budynku od podłoża. Biel ścian przechodzi  momentami w zaszklenia stref wejściowych.  Nieregularnie rozmieszczenie okien na całej powierzchni ciemnej elewacji utrudnia szybkie określenie granic poszczególnych kondygnacji. Budynek skierowany dłuższymi bokami na południe i północ.

Silodam Apartments w Amsterdamie powstał w 2002 roku w Amsterdamie. Zrealizowany według projektu zespołu architektów MVRDV. Działka o powierzchni 2600m2 znajduje się na wodzie. Budynek nawiązuje do charakteru portowej dzielnicy miasta. W pobliżu znajduje się historyczne centrum miasta z typową miejską zabudową. Budynek od południa graniczy z dwoma byłymi magazynami zboża (silosami) będącymi pozostałością z czasów świetności portu w latach 80tych ubiegłego wieku oraz towarzyszącym im budynkiem nawiązującym do historycznej tkanki miasta. Budynek komunikowany z miastem główna droga dojazdowa południe-północ przez molo. Do apartamentowca można również dostać się łodzią od północy, wschodu i południa. Główne wejścia jako poprzedzone stalowymi schodami połączone z drewnianym tarasem molo graniczącym z droga kołową przy której znajdują się również miejsca postojowe dla samochodów. Dodatkowe  klatki schodowe poprzedzone podestami umieszczone na spodzie budynku pomiędzy filarami konstrukcyjnymi dostępne dla komunikacji drogą wodna. Bryła tego domu wielorodzinnego to prosta prostopadłościenna dziesięciokondygnacyjna betonowa forma wsparta na betonowych  słupach z dostawionym od wschodu niższym, równie wspartym na filarach elementem. Rzeźbiona oknami, loggiami i tarasami. Kształtem przypomina statek kontenerowy. Idea konstrukcyjna to betonowy blok postawiony na platformie wspartej przez wbite w podwodny grunt filary. Na dostawionej płaskiej formie znajduje się taras. Biała bryła podkreśla wodną strefę wejściową do głównego budynku. W planie domu znajduje się 157 apartamentów oraz 600m2 powierzchni handlowej. Mieszkania podzielone na „dzielnice” mieszczące od czterech do ośmiu domów. Dzielnice  definiują kolorowe pasy na elewacjach. W zespole mieszkaniowym znajdują się mieszkania zaadresowane do różnych grup społecznych. Dla trój osobowej rodziny, par, starszych mieszkańców oraz singli. Mieszkania dla seniorów koncentrują się w środkowej części bryły, natomiast reszta zespołów jest w przemieszanej konfiguracji. W programie użytkowym mieszkań można znaleźć typowe pomieszczenia takie jak kuchnie, jadalnie, łazienki pokoje sypialniane, ale również liczne otwarte tarasy otwierające się na krajobraz. Część z mieszkań jest dwupoziomowa co podnosi ich standard.

Spittelau Viaducts w Vienna to zrealizowany w 2005 roku budynek mieszkaniowy projektu Zahy Hadid. Inwestycja jest częścią projektu rewitalizacji tej części Wiednia. Budynek leży w historycznej części miasta. Działka położona na skraju nad rzeką Dunaj. Każda z brył trójczłonowego budynku posiada swoją przestrzeń komunikacyjna Przypada na nią klatka schodowa, winda oraz hall. Wygląd domu to biała, gładka bryła o żelbetowej konstrukcji. Forma trójelementowej mieszkaniówki oplata historyczny budynek wiaduktu. Współgra z nim tworząc różnorodne relacje przestrzenne. Rozmieszczone elementy rozrzeźbionych brył w podłużnym kierunku zachowują relację ciągłości z wiaduktem, rzeką i drogą. Całość wpisuje się w otoczenie. Historyczny wiadukt mieści lokale o funkcji publicznej takie jak bar, restauracja czy drobne sklepy. Strefa ta  jest przestrzenią publiczną mieszkaniówki. W dobudowanej części znajdują się głównie mieszkania socjalne. Trzyczęściowa zabudowa mieści również apartamenty o łącznej powierzchni 275m2, biura, oraz pracownie dla artystów. Powierzchnia 937m2 przeznaczona na cele komercyjne, 172m2 zajmuje część zaaranżowana na biura. Budynek w najwyższych częściach liczy pięć kondygnacji, w najniższych dwie. W planie są apartamenty jedno jak i dwupoziomowe.  Konfiguracja różnych wielkości mieszkań o powierzchniach 41, 57, 62, 65, 68, 71, 84, 92, 138, 141, 145, 146 oraz 176m2 - część z nich posiada wyjścia na prywatne loggie. Elewacje budynku są proste, gładkie w strukturze i materiale. Beton malowany na biało. Ściany w skośnej relacji. Ciemnoszare Okna pasmowe podkreślają ciągłość wydłużonych części. Oprócz pasm okien widoczne również mniejsze nieforemne okna.

 

/rz/

 

 

Lipiec 2017
data dodania: 2017-07-31

Czy chcemy mieć dom idealny, "wygładzony" i nie różniący się od innych - czy jednak dopuszczamy możliwość "zakręcenia", stania się punktem rozpoznawczmdla okolicy, przedmiotem podziwu spacerowiczów, udręką teściowej? Osoby projektujące wymarzony dom jednorodzinny zwykle nie przesadzająz ekstrawagancją: ot, pomarańczowy pasek na fasadzie, większe niż zwykle okna, trochę polerowanej stali. Za to rzeźbiarze i projektanci, wyżywający się na budynkach użyteczności publicznej,... więcej...

data dodania: 2017-07-30

W większości projektów domów jednorodzinnych schody, wymurowywane bezpośrednio po związaniu stropów, są prostolinijne i masywne: w sam raz do noszenia szaf. Czasem, zwykle przy łączeniu dwóchpomieszczeń na dwóch poziomach, sięga się po kręte schody metalowe. Ale filigranowe schody to prawdziwa rzadkość. Dlaczego nie wykorzystać możliwości, jakie daje klejone i skręcane drewno?

więcej...
data dodania: 2017-07-29

Jak wyciszyć uderzający hałas? Ludzie, szczególnie właściciele domów jednorodzinnych, od lat zmagają się z hałaśliwymi szosami, fabrykami, lotniskami, przekonując się, że dźwięk należy do fenomenów najbardziej przenikających, najtrudniejszych do całkowitego odizolowania: znacznie łatwiej osłonić budynek przed światłem słonecznym czy wiatrami: wibracje przenikają przez większość materiałów.

więcej...
data dodania: 2017-07-28

Wśród setek koncepcji dekoracyjnych – podaż kafli, gresu, płytek i farb dawno już przekroczyła możliwości wykorzystania ich przez jedną rodzinę – niełatwo zdecydować się na wybór. Ale jeśli ktoś, projektując dom jednorodzinny, rozważa możliwość stworzenia pomieszczeń w jednolicie bliskowschodnim stylu – może odwołać się do dokonań designerskiej firmy Biasol, która zaprojektowała restaurację w Melbourne w stylu „obsesyjnie bliskowschodnim”.

więcej...
data dodania: 2017-07-27

Ogrzewanie dłoni wydaje się być romantycznym, przeznaczonym dla dwojga gestem. Ale, jak się okazuje, może też ocalić ład w przestrzeni współdzielonej przez kilka osób, mających różne termoupodobania. "Podstawki pod nadgarstki" o regulowanej temperaturze robią furorę w świecie zachodnich biur i urzędów. Czy da się je wykorzystać również przy projektowaniu domu jednorodzinnego dla tych, którzy pod jednym dachem są zmarzluchami i mdleją z gorąca?

więcej...
data dodania: 2017-07-24

Lato, błogosławiony czas dla wszystkich, którzy lubią schować najwymyślniejszą nawet elewację domu jednorodzinnego pod warstwą wegetacji: rozkołysanymi koszami fioletowej surfinii, soczystą zielenią winogradu, rzędami doniczek i skrzynek. Cóż: plastikowe koszyki po przekwitłej surfinii przyjdzie zbierać w podmuchach październikowego wiatru, doniczki – nosić na przezimowanie do garażu: ostanie się jeden winograd, zmieniający w dodatku kolory jesienią (choć i – lojalnie... więcej...

data dodania: 2017-07-23

To nie jest pomysł dla każdego przydomowego ogrodu. Ale może być dla wielu, zwłaszcza, jeśli rzecz jest na etapie projektowania domu jednorodzinnego, a na pewno może sprawdzić się w przypadku każdego parku publicznego. Wzniesiona przez czeskich inżynierów i specjalistów od ochrony krajobrazu najdłuższa w Europie trasa spacerowa między koronami drzew robi wrażenie – i zmienia sposób myślenia o ogrodzie.

więcej...
data dodania: 2017-07-20

Tytuł brzmi paradoksalnie niczym barokowy wiersz albo słynna reklama Forda o dostępności samochodów w każdym kolorze pod warunkiem, że będzie to czarny. Ale nowy pomysł na wypełnienie i ukształtowanie ścian formy Kvadrat rzeczywiście pozwala na stworzenie trójwymiarowych paneli w każdym praktycznie kształcie i przez to radykalnie indywidualne ukształtowanie ścian. To pomysł dla wszystkich, którym marzy się niebanalny projekt domu jednorodzinnego.

więcej...
data dodania: 2017-07-19

Kiedy robi się weki? Jesienią. Kiedy klei porcelanę? Zimą. A latem? Latem, jeśli kogoś nosi gospodarski szał, szoruje się ściany zewnętrzne domu. Nie ma co z tym zwlekać, jeśli chcemy, by zaprojektowany przez nas dom jednorodzinny wyglądał równie dobrze teraz jak pięć lat temu. Profilaktyka zamiast nowych tynków!

więcej...
data dodania: 2017-07-13

Skok w bok: błyskawiczny, bezpieczny i upraszczający życie. Oczywiście, chodzi o budownictwo. Koncern Thyssen-Krupp jako pierwszy nie tylko opatentował, lecz i wprowadził do użytku publicznego „windy” – ale czy słowo to pasuje jeszcze do nowego rozwiązania? – które poruszają się nie tylko w pionie, lecz w poziomie budynku. Zdaniem projektantów, nowe rozwiązanie zrewolucjonizuje sposób funkcjonowania społeczności ludzkich w wysokościowcach. W dalszej perspektywie można... więcej...

data dodania: 2017-07-12

Warto. W Polsce nadal w modzie są pochyłe dachy, zawsze może powiększyć się rodzina, zawsze warto mieć w zanadrzu pokój gościnny. Warto już na etapie projektowania domu jednorodzinnego pomyśleć o maksymalnie skutecznym wykorzystaniu przestrzeni pod dachem i umieścić tam jeden lub nawet kilka pokoi. Tylko jak poradzić sobie z nieustawnością poddasza? Czy dobrze będzie się tam czuła nie tylko żyrafa, ale bodaj koszykarz?

więcej...
data dodania: 2017-07-10

Wznoszenie we wnętrzu budynku innego, mniejszego zadaszenia praktykowane jest zwykle przez dzieci, pracowicie wznoszące „schowek” z tapicerowanych oparć od kanapy. Kiedy jednak mamy do czynienia z naprawdę wielkim wnętrzem, zdarza się, że za przedsięwzięcie takie biorą się uznani architekci. Być może powinniśmy uważać, by sufity w projektowanym domu jednorodzinnym nie były za wysokie?

więcej...
data dodania: 2017-07-07

Kalifornia nie przestaje być jedną z namiastek raju na Ziemi, choć niewykluczone, że najbardziej malownicza byłą przed ponad pół wiekiem, w epoce, którą opiewał Raymond Chandler. Miejscowi architekci do dziś nawiązują do tamtej epoki krążowników szos i niczym niezakłóconego amerykańskiego optymizmu. Czy na tamtej tradycji mają szanse skorzystać również osoby, zastanawiające się nad projektem domu jednorodzinnego, przeznaczonego do smakowania lata w Polsce?  

więcej...
data dodania: 2017-07-05

Podłoga lśni po horyzont. Żadnych spoiw, żadnych załamań, wystarczy jedno przetarcie mopem. Może być jak lustro, może być jak marmur, można w niej zatopić grafikę 3D i mieć widok, jakby stało się nad rafą koralową lub szybem prowadzącym do wnętrza ziemi. A można zatopić w niej muszle albo złote dublony.
Pałac milionera? Apartamentowiec perfekcyjnej pani domu? Nie: podłoga z żywicy poliuretanowej.

więcej...
data dodania: 2017-07-04

Ostatnie wichury i burze dały się we znaki tysiącom gospodarstw domowych. Oczywiście – do pewnego stopnia chłop strzela, Pan Bóg kule nosi, nie sposób przewidzieć pogody, można się przed nią co najwyżej ubezpieczyć. A jednak warto pomyśleć o dokonywanych na etapie projektowania domu jednorodzinnego posunięciach, które uchronić mogą właścicieli przed najczęstszym może, prócz podtopienia, zagrożeniem: epidemią spadających na ściany i samochody drzew.

więcej...
data dodania: 2017-07-03

Wydawałoby się, że ilość pomysłów na „optyczne zwiększenie przestrzeni” jest znana i ograniczona. Białe ściany, białe sufity, raczej akcenty poziome niż pionowe, raczej nie prążki. A jednak okazuje się, że można zdziałać więcej – i zastanawiając się nad tym, jak maksymalnie rozszerzyć projekt domu jednorodzinnego, warto mieć na względzie tricki, do jakich odwołał się tandem architekta Amira Navona i designera Maayana Zusmana, którzy wzięli na warsztat mieszkanie... więcej...