Aktualności

Rozmowa z Joanną Świątek z Biura Nieruchomości Home Expert

data dodania: 2014-02-27

1.Proszę powiedzieć kilka słów czym się Pani firma zajmuje?

Home Expert zajmuje się kompleksową obsługą transakcji sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Zgłaszają się do nas klienci, którzy chcą z naszą pomocą sprzedać lub wynająć mieszkanie, dom, lokal, działkę. Wtedy przygotowujemy profesjonalną ofertę, rozpoczynamy proces promowania jej i po znalezieniu klienta na zakup realizujemy poszczególne etapy do sfinalizowania transakcji. Doradzamy klientom na każdym etapie transakcji, od ustalania ceny nieruchomości do przekazania lokalu nowemu właścicielowi czy najemcy, a w razie potrzeby doradzamy również po transakcji, negocjujemy warunki umów, sporządzamy przedwstępne umowy cywilnoprawne, najmu. Poszukujemy na zlecenie klientów nieruchomości do zakupu lub najmu, weryfikujemy stan prawny, przygotowujemy dokumenty do transakcji, zapewniamy klientom wszelkie warunki aby proces sprzedaży przebiegał sprawnie i bezpiecznie tzn. nowy właściciel otrzymał lokal a dotychczasowy zapłatę i co bardzo ważne - bierzemy odpowiedzialność za bezpieczeństwo transakcji. Z naszych usług korzystają osoby indywidualne, czasem raz w życiu, czasem wracają, firmy poszukujące siedzib, deweloperzy, którzy poszukują działek pod budowę, czy zlecają nam sprzedaż swoich inwestycji, mamy też współpracujących klientów, którzy zlecają nam stałe zakupy inwestycyjne, dla których poszukujemy nieruchomości do zakupu, a następnie je wynajmujemy. Najczęściej są to osoby, które nie mają czasu na własne poszukiwania, tak samo jak prowadzenie księgowości, obcinanie włosów, czy naprawę samochodu zlecają osobom, które mają odpowiednie kwalifikacje i przygotowanie, tak samo nam zlecają profesjonalne wykonanie usługi przeprowadzenia transakcji sprzedaży czy wynajmu. Często obsługujemy bardzo skomplikowane transakcje pod kątem prawnym, gdzie proces sprzedaży od umowy przedwstępnej do końcowej trwa kilka miesięcy i wymaga wielu czynności dla spełnienia warunków bezpiecznej sprzedaży. Nasi klienci obsługiwani są kompleksowo, mogą z naszą pomocą uzyskać kredyt, zrobić kosztorys remontu, wykończyć, wyremontować mieszkanie, również je ubezpieczyć. Współpracujemy od wielu lat z kancelariami notarialnymi, gdzie dla naszych klientów możemy uzyskać bardzo atrakcyjne taksy. Działamy w Krakowie, ale obsługujemy nie tylko Kraków, również sąsiadujące Gminy, zdarza się na zlecenie naszych klientów obsługiwać nieruchomości znacznie oddalone od Krakowa.

 

2.Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nieruchomości. Mamy rynek sprzedającego czy kupującego?

Rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny, my pracując na co dzień z klientami mamy możliwość obserwowania tych zmian jako pierwsi. Od 2008r do tego momentu ceny w Krakowie cały czas spadały, był bardzo duży wybór mieszkań zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, developerzy budowali na potęgę, Rząd dopłatami do kredytów wspomagał sprzedaż mieszkań z rynku pierwotnego ale też nakreślał progi cenowe, bardzo niskie, które stawały się z kolei wyznacznikiem cen mieszkań z rynku wtórnego. Proces decyzyjny klientów popytowych rozciągał się w czasie w oczekiwaniu na dalsze spadki cen. Część właścicieli planujących sprzedaż wycofywała się z tej decyzji, woląc wynająć niż sprzedawać poniżej swoich oczekiwań cenowych. W tym momencie mamy punkt zwrotny, ceny przestały spadać, coraz więcej osób poszukujących zdecydowało, że to jest właściwy moment na zakup, zaczęła spadać podaż zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, w związku ze spadkiem oprocentowania lokat w bankach część osób wycofała swoje swoje oszczędności woląc inwestować w zakup nieruchomości. W tym momencie zaczynamy zauważać pewne symptomy powrotu „rynku sprzedającego”. Właściciele nie są już skłonni do dużych negocjacji, stąd w aktach notarialnych obserwujemy wzrost cen, właściciele nie obawiają się już dalszych spadków cen, oferta mieszkań z rynku pierwotnego jest coraz bardziej uboga, klient popytowy ma coraz mniejszy wybór, w sytuacji znalezienia odpowiedniego mieszkania szybciej podejmuje decyzję o zakupie. Nie jestem pewna czy ceny będą rosły, na razie wzrost cen wynika z mniejszych negocjacji i różnic pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi, pewne jest to, że najniższy poziom mamy już za sobą.

 

 3.Jakie jest obecnie zapotrzebowanie na nieruchomości, czego poszukują klienci przychodzący do biura?

Od wielu lat niezmiennie największym zainteresowaniem klientów cieszą się kawalerki i małe mieszkania dwupokojowe, udział tego typu transakcji w sprzedaży wszystkich nieruchomości jest największy. Takie mieszkania kupują klienci dla dzieci studiujących w Krakowie, osoby, które chcą zainwestować w mieszkanie pod wynajem, ale również na własne potrzeby mieszkaniowe. W związku z tym spora część developerów w ostatnich latach budowała dużo takich mieszkań, co spowodowało, że coraz częściej osoby poszukujące 3, 4 czy 5 pokoi mają kłopot ze znalezieniem odpowiedniej oferty. Zauważamy coraz większe zainteresowanie mieszkaniami w kamienicach. Najlepiej sprzedają się mieszkania w kamienicach, w których został przeprowadzony gruntowny remont, instalacji, dachu, elewacji, klatki schodowej, dlatego też poszukiwane są całe kamienice do sprzedaży, które następnie inwestor remontuje i sprzedaje w nich mieszkania. Sporym zainteresowaniem cieszą się też niewielkie działki w Krakowie, pod budownictwo wielorodzinne, chętnymi klientami do zakupu są nie tylko developerzy, ale również inwestorzy indywidualni.

#NOWA-STRONA#

4. Na jakie domy jest obecnie największy popyt?

W tym momencie klienci najchętniej kupują domy małe, o powierzchni 120-200m2, nowe, wolnostojące, położone na działce max. 10ar, na obrzeżach miasta. W samym Krakowie jest bardzo mało ofert domów do sprzedaży, a często jeśli już są w jakiejś ciekawej lokalizacji, to zazwyczaj w bardzo złym stanie technicznym, wymagające sporych nakładów finansowych. Ceny działek, na których te domy stoją są bardzo wysokie, więc oferta jest droga, choć dla kupującego to dopiero początek wydatków. Dlatego też domy tego typu przyciągają inwestorów, developerów, dla których cenniejsza jest sama działka i jej możliwości inwestycyjne niż dom, który na niej stoi. Zdarza się, że po wyburzeniu domu na takiej działce może powstać budynek wielorodzinny z mieszkaniami, dlatego dla inwestora zakup takiego domu jest opłacalny a dla rodziny chcącej zamieszkać już nie. Często jednak zdarza się, że ze względu na plan zagospodarowania przestrzennego lub otoczenie działki nie ma możliwości wybudowania na niej budynku wielorodzinnego. Wtedy bardzo często inwestorzy przygotowują projekt domu jednorodzinnego i budują domy jednorodzinne, dwu- lub wielolokalowe, sprzedając następnie bliźniaki, segmenty lub nawet kilka mieszkań w jednym takim budynku.

 

5.Jakie domy dominują w ofercie komercyjnych deweloperów?

Największą cześć ofert domów na rynku pierwotnym stanowią domy w stanie developerskim, w zabudowie szeregowej, bliźniaczej, wolnostojącej. Developerzy prześcigają się w pomysłach. Np. można spotkać oferty gdzie w ramach jednego projektu domu można do wyboru kupić cały wolnostojący dom, jego połowę, lub jedno mieszkanie np. z czterech, dużym zainteresowaniem cieszyło się swojego czasu osiedle domów poza Krakowem, sprzedawane przez jednego z developerów w ten sposób, że klient oglądał pustą działkę i miał do wyboru kilka projektów domów do wybudowania na niej, kupował gotowy dom, developer go budował z określonym czasie, ale klient mógł wybrać dopasowany do siebie projekt i zlecać indywidualne zmiany w czasie budowy.

 

6.Jak kształtują się ceny? Klienci mogą się spodziewać wzrostu, spadku, czy może stabilizacji cen w najbliższym czasie?

Ceny domów na rynku nieruchomości spadały w ostatnich latach tak samo jak ceny mieszkań, trudno powiedzieć czy będą rosły, myślę, że się ustabilizowały i ten poziom będzie się utrzymywał. Bardziej spodziewam się wzrostu cen na rynku mieszkań.

 

7.Jakich programów (układu i funkcji pomieszczeń) klienci poszukują?

Optymalny dom dla rodziny to dom parterowy z użytkowym poddaszem, na parterze klienci chcą najczęściej mieć salon z wyjściem na ogród, kuchnię, ubikację dla gości i jeden dodatkowy pokój, pełniący funkcję gabinetu do pracy, lub sypialni dla gości. Na poddaszu pożądane są 3 sypialnie, łazienka z ubikacją, garderoba. Najczęściej klienci chcą mieć garaż dwustanowiskowy w bryle budynku. Najlepsza oferta to taka, gdzie ogród jest za domem w ekspozycji południowej a przód domu jest od ulicy, od strony północnej. Coraz więcej młodych ludzi sięga po nowoczesne projekty domów, proste bryły, płaskie dachy, energooszczędne budynki.

 

8. Na koniec proszę o kilka rad dla inwestorów planujących kupno mieszkania lub domu przez pośrednika nieruchomości, na co powinny zwrócić uwagę?

Zakup nieruchomości z pośrednikiem to przede wszystkim oszczędność czasu, wygoda i bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o zakup domu, czy działki pod dom nie każdy zdaje sobie sprawę z zagrożeń. Piękne otoczenie domu nie zawsze oznacza, że takie pozostanie, trzeba sprawdzić jakie przeznaczenie ma działka i działki pobliskie w długoterminowej polityce przestrzennej gminy, czy np. w przyszłości nie ma planów budowy na sąsiedniej działce wysypiska śmieci, czy autostrady. W przypadku nowowybudowanego domu trzeba sprawdzić czy był budowany zgodnie z projektem i czy ma wszelkie niezbędne decyzje administracyjne. Przy obsłudze transakcji sprawdzamy rzeczy nawet najbardziej oczywiste, np. jeśli klient dojeżdża do domu, który chce kupić asfaltową drogą, nie jest dla nas pewne, dopóki tego nie sprawdzimy, że nie jest to droga prywatna należąca do kogoś innego. W przypadku mieszkań również mogą zdarzyć się najróżniejsze sytuacje, np. może mieć prawo do dożywotniego zamieszkiwania w lokalu jakaś osoba, właściciel może pozbywać się nieruchomości w ucieczce przed wierzycielami, co kiedyś może skutkować unieważnieniem jego umowy sprzedaży, są zameldowane w mieszkaniu osoby, o czym nawet właściciel czasem nie wie., mieszkanie może być obciążone hipoteką, egzekucją komorniczą. Jest mnóstwo zagrożeń, większość z tych sytuacji jest jednak do rozwiązania, wystarczy o nich wiedzieć i znaleźć rozwiązanie. Czasem trwa to krócej, czasem dłużej, ale nie ma sytuacji bez wyjścia, najważniejsze jest to, żeby rozwiązaniem takich spraw zajęła się osoba, która ma odpowiednie kompetencje i wiedzę.

Lipiec 2018
data dodania: 2018-07-31

Osoby pracujące w nieruchomościach wiedzą, że nic tak dobrze nie sprzedaje działki jak splantowanie. Chociaż golf nie jest (jeszcze?) naszym narodowym sportem, płaski jak stół trawnik bywa dla wielu powodem do dumy. Mniejsza jednak o trawnik: znamienna (i widoczna również w ilości zarówno zakupów, jak – często – ofert) jest predylekcja osób budujących dom jednorodzinny do wybierania projektów położonych całkowicie „na płaskim”: żadnych skosów, żadnych zboczy, żadnych... więcej...

data dodania: 2018-07-30

Jaki odsetek powierzchni użytkowej i mieszkalnej stanowią tarasy i balkony w przeciętnym projekcie domu jednorodzinnego? Zwykle nie więcej niż kilka procent; wyjątkowo dziesięć. Russell Jones, londyński architekt, który wzniósł modernistyczny dom w holenderskim Waalre postanowił pokazać, jak można wykorzystać widok z okna i zintegrować dom z otoczeniem niejako „wywracając go podszewką na zewnątrz”, wynosząc większość powierzchni nośnej i użytkowej na zewnątrz.

więcej...
data dodania: 2018-07-28

Jedni stawiają swoje ulubione rośliny w doniczkach na parapetach. Inni – na specjalnych stojakach. Najbardziej zaangażowani stawiają na stylu z dużym pokojem przeszklony „ogród zimowy”, blade echo dawnych oranżerii.
A co, jeśli ktoś zamieniłby rolami i miejscami dwa cele budynku, gdyby część mieszkalna miała jedynie towarzyszyć szklarni? Cóż, wówczas powinien zwrócić się do japońskiego studia Snark, które przygotowało projekt domu jednorodzinnego niejako „towarzyszącego”... więcej...

data dodania: 2018-07-26

Brzmi to trochę jak oksymoron: stalowy balon? A jednak dokonania polskiego designera otwierają jeszcze jedną możliwość przed projektantami domów jednorodzinnych: rzeźba, a właściwie realizacja przestrzenna, już teraz spełniająca funcje zadaszenia, stanęła na Wyspie Daliowej we Wrocławiu dzięki wynalezieniu i wykorzystaniu techniki „nadmuchiwania stali”.

więcej...
data dodania: 2018-07-26

Czy projekt domu jednorodzinnego może brać pod uwagę konieczność ochrony przed palącym słońcem i zagwarantowania jak największej zacienionej powierzchni wokół domu? Może – i oczywiście, takich projektów można napotkać tym więcej, im bliżej jesteśmy pasa równikowego. Koncepcja, zaprezentowana przez Brigati-Polak Arquitectos z argentyńskiego Funes zapewnia cień na obszarze aż trzykrotnie większym niż podstawa budynku.

więcej...
data dodania: 2018-07-25

Nie jest to pewnie rozwiązanie dla standardowego domu jednorodzinnego. Chociaż… Czy wobec nadchodzącej fali upałów nie można sobie wyobrazić zastosowania na skalę dwupiętrowego domu techniki, którą zabłysnęli konstruktorzy w chińskim Guiyang? Rozwiązanie spektakularne, może nawet odrobinę pyszałkowate, jest zarazem w pełni możliwe do przyjęcia techniczniea nawet, przy wykorzystaniu wody z opadów, ekologiczne.

więcej...
data dodania: 2018-07-24

Trylinkę znają wszyscy: do dziś dziesiątki kilometrów dróg wyłożone są tą sześciokątną, dużą kostką, której nazwa upamiętnia nazwisko wynalazcy, międzywojennego inżyniera Władysława Trylińskiego. Zwykle jednak rozwiązanie to kojarzy nam się z obszarami małomiasteczkowymi, zaniedbanymi, w najlepszym razie – nostalgicznymi: podczas renowacji drogi czy parkingu większość sięgnie po (niekoniecznie ładniejszą!) kostkę Bauma, nie trylinkę.
Czy możliwy jest renesans... więcej...

data dodania: 2018-07-24

Jak stworzyć „wspólną przestrzeń” w salonie / jadalni / living roomie / „pokoju dziennym”, w naturalny sposób przyciągającą i gromadzącą członków rodziny, przyjaciół i gości? Oczywiście, standardowym rozwiązaniem jest stół: tyle, że gromadzi on rodzinę w najlepszym razie na czas posiłków, a i to nie zawsze: bywa zawalidrogą, często czmychają odeń dzieci, a czytanie przy nim czy korzystanie z tabletów i smartfonów jest (i słusznie) źle widziane. Czy projekt... więcej...

data dodania: 2018-07-24

Długoterminowe prognozy pogody nie pozostawiają wątpliwości: w najbliższych dziesięcioleciach klimat nie będzie się uspokajał, niemal na pewno spodziewać sie trzeba liczniejszych niż dotąd huraganów. Czy to znaczy, że skazani jesteśmy na domy z płaskim dachem, a nad morzem – bunkry? Niekoniecznie, wygląda raczej na to, że doskonalone będą projekty „wiatroodpornych” domów jednorodzinnych. Dobrym ich przykładem może być realizacja na obrzeżach Nowego Jorku autorstwa... więcej...

data dodania: 2018-07-19

Kiedy dotychczasowy dom jednorodzinny okazuje się wzniesiony na zbyt skromną miarę – na świecie pojawiają się kolejne dzieci, dołączają starsi członkowie rodziny, puchnie księgozbiór – pojawia się pokusa przeprowadzki lub zamiany. Ale co z tradycją, ulubioną werandą, ogrodem? Na szczęście zawsze istnieje perspektywa dobudowana fragmentu – i mało kto poradził z nią sobie równie dobrze, jak pracownia Modscape z australijskiego Melbourne, która stworzyła projekt domu... więcej...

data dodania: 2018-07-19

Wyzwaniem dla inwestora, wznoszącego dom na zadrzewionej działce, bywa zmieszczenie budynku, a także posadowienie go wśród wielu liściastych i ukorzenionych obiektów. I nie idzie tu tylko o kwestie uzyskiwania zgody na wycinkę drzew, „prawo Szyszki” i podobne okoliczności. Budowa fundamentów bywa fizycznym wyzwaniem, jeśli nie chcemy pozostawić po sobie pustyni. Czy jest rozwiązanie? Wydaje się, że wieża obserwacyjna w szkockim Inverewe Garden może okazać się ważną inspiracją.

więcej...
data dodania: 2018-07-17

Wypukły pas-torus z belek w połowie wysokości budynku, luźno tylko związany z elewacją z wapiennych płyt i wyraźnie stanowiący odrębny element? Po takie rozwiązanie, nieuchronnie kojarzące się z „puklerzem”, ewentualnie (może to stosowniejsze porównanie) karapaksem nosorożca czy żółwia sięgnęli projektanci nowego Muzeum Historii Naturalnej w Tel Aviwie. Ale, jeśli się lepiej zastanowić, to znakomity pomysł również na zwiększenie kubatory mniejszego budynku..

więcej...
data dodania: 2018-07-13

Domy na palach? Takie rozwiązanie promowane jest często w przypadku budynków publicznych, gdy inwestorom lub miastu wyjątkowo zależy na ocaleniu „przestrzeni publicznej” i ciągów komunikacyjnych na poziomie ulicznym. W przypadku projektów domów jednorodzinnych takie motywacje mają jednak mniejsze znaczenie. Decydująca może się okazać potrzeba uzyskania własnej przestrzeni w przypadku ograniczonej powierzchni działki – oraz widok z wyższego piętra.

więcej...
data dodania: 2018-07-11

Bywa, że architekci odradzają budowę piętra, bądź z uwagi na koszty – najskromniejszy „wieniec” to dziesiątki tysięcy złotych – bądź ze względu na walory widokowe miejsca, których nie warto ukrócać kostkowatą nadbudówką. Ale czasem warto wznieść coś z taką fantazją, jak Mobil Arquitectos, których „piętro”, wyciągnięte znacznie poza obrys budynku, wygląda z daleka jak złotawa głowa smoka. To pomysł, który warto wykorzystać w niejednym projekcie domu... więcej...

data dodania: 2018-07-05

Trudno o bezpośrednie kopiowanie wzorców z Tajlandii w polskiej branży budowlanej: nie ten klimat, nie te materiały, ba, nie ta średnia waga mieszkańca. A jednak pomysł na jednopiętrowy lokal (bezpretensjonalna kawiarnia i dom kultury w jednym) w wiosce Pasang na obrzeżach ChiangRai zasługuje, by mu się przyjrzeć. Projekt domu jednorodzinnego, który wykorzystywałby podobny „szkielet zewnętrzny”, byłby czymś zupełnie nowatorskim.

więcej...
data dodania: 2018-07-04

Nie, nie chodzi o hodowanie na masową skalę wykładowców teorii literatury, lecz bardzo nowatorskie rozwiązanie uchylnego dachu. Pomysł, zastosowany przez pracownię Pfau Long w San Francisco, można z powodzeniem zastosować w projekcie domu jednorodzinnego – nie tylko wznoszonego na odrolnionych, dawnych zagonach cebuli i pomidorów, na obrzeżu wielkiego miasta.

więcej...
data dodania: 2018-07-03

Ten wieżowiec wygląda trochę jak z rysunków Eschera, nie tyle przez swoją niemożliwość, co powtarzalność. Modularne tarasy i arkady układają się przy tym we wzór fascynujący, choć niełatwy do uchwycenia i naśladowania, widać tylko, że zazielenioną fasadą 35-piętrowego wieżowca w Tel Awivie rządzi złożony rytm. Jego urok rośnie z każdym piętrem, ale samo przeplatanie się łuków i tarasów można powtórzyć na mniejszą skalę, w projekcie domu jednorodzinnego, i... więcej...

data dodania: 2018-07-02

Trudno o dwa bardziej kontrastowe i popularniejsze zarazem materiały budowlane. W Polsce nadal postrzegamy surowy beton jako substancję gorszej jakości, kojarzoną z blokowiskami, stanem wiecznotrwałej prowizorki lub przeciwnie, rozpadu niedokończonych projektów komunizmu. O tym, że może on być wymarzonym tworzywem dla projektu domu jednorodzinnego przekonują dopiero dokonania argentyńskiej pracowni Besonías Almeida Arquitectos.  

więcej...