Aktualności

PET: praktyczne, elastyczne, trwałe?

data dodania: 2016-04-21

Ekolodzy i projektanci dwoją się i troją, by znaleźć kolejne zastosowania dla miliardów plastikowych, niezniszczalnych niemal butelek, które rozpychają hałdy śmieciowe, spalane – trują, a na oceanach zbijają się w „kry” o powierzchni wielu kilometrów kwadratowych. Większość z tych pomysłów sprowadza się do wykorzystania PET-ów jako budulca.

Oczywiście, zdarzają się i propozycje bardziej wyrafinowane albo chwytające za serce: Hidehito Nakamura z Kyoto University kończy ponoć prace nad nową linią detektorów promieniowania, dziesięciokrotnie tańszych od dotychczasowych, których zasadniczym elementem mają być zwykłe plastikowe butelki po napojach. Czeska artystka Veronika Richterová tworzy prześmieszne „pingwiny” z czarnych flasz po Domestosie i „kaktusy” z zielonych butelek po Sprite. W polskich szkołach, bibliotekach i przychodniach od ładnych kilku lat uwrażliwia się na los innych prowadząc zbiórki zakrętek po napojach (z ich sprzedaży ma zostać zwykle ufundowany wózek inwalidzki), choć proste kalkulacje odzierają ze złudzeń – napoje gazowane trzeba by pić kratami, by rzecz miała szanse powodzenia.

Najpopularniejszym pomysłem na wykorzystanie plastikowego grzechoczącego śmiecia jest jego zamiana w materiał budowlany. Zwykle miele się butelki na drobne cząstki, traktując je jako wypełniacz niskiej jakości gruzobetonów (czy może – plastikobetonów). Projektant i wizjoner Robert Bezeau, czynny od lat w Panamie, poszedł o krok dalej: w tamtejszej zbliżonej standardem do slumsów osadzie Bocas Del Toro wznosi kilkanaście domów, stworzonych w przeważającej mierze z butelek: lekko tylko sprasowane i nadtopione trafiają do metalowych, sześciennych kratownic, które po zespawaniu stanowią szkielet budynku. Część budynków zbudowana jest praktycznie jedynie z butelek, ukazując światu opalizujące ściany: większość została otynkowana, na pozór więc niczym nie różni się od zwykłych bieda-domków tamtego rejonu prócz tego, że wygląda solidniej i – jak zapewnia Bezeau – jest w  nich znacznie chłodniej: powietrze, zachowane w butelkach PET, okazuje się świetnym termoizolatorem.

Projekt świetny, domki – choć pytanie o ceny stali szlachetnej w Panamie – mogą się okazać rozwiązaniem dla mieszkańców Bocas del Toro, budujących się „systemem gospodarczym”. Widząc jednak, jak świat głowi się nad zutylizowaniem bodaj promila sypiących się zewsząd pustych butelek, trudno uwolnić się od jednej myśli: przed laty, za niesławnej pamięci PRL, karierę robił aforyzm, że „realny socjalizm jest ustrojem, który przejawia niezwykłą inwencję w walce z problemami, które sam stworzył”. Wygląda na to, że w przypadku wolnego rynku bywa - przynajmniej czasami – całkiem podobnie. (ws)

 


Źródło: inhabitat.com

Luty 2016
data dodania: 2016-02-29

Nie sposób, żeby projekty tanich domów jednorodzinnych uwzględniały wszystkie okoliczności i warunki zewnętrzne, wynikające choćby z planu zagospodarowania przestrzennego: ruch samochodowy (szerzej: kołowy), hałaśliwe sąsiedztwo czy zakłady produkcyjne. Rozpoznanie takich zagrożeń to zadanie dla przyszłego właściciela czy inwestora: pomocne mogą być (będziemy o tym wkrótce więcej pisać na łamach KB Projekt) również mapy akustyczne. Co jednak... więcej...

data dodania: 2016-02-26

W stolicy Polski nadal liczyć można na koniunkturę, jeśli idzie o projekty i budowę domów i biur. Po raz pierwszy od dwóch lat bardziej atrakcyjny okazuje się jednak Budapeszt.

więcej...
data dodania: 2016-02-24

Termin „miliony” pada coraz częściej, gdy mowa o... wielkości wynajmowanych w Polsce powierzchni magazynowych. „W 2016 firmy wynajmą nawet dwa miliony m.kw. powierzchni magazynowej” – zapowiadali w grudniu ub roku eksperci JLL. „Blisko 2,5 mln m.kw. hal znalazło najemców w Polsce w 2015 roku” – podsumowuje ubiegłoroczne doświadczenia wczorajszy „Parkiet”.

więcej...
data dodania: 2016-02-23

Progi zwalniające – popularne poprzeczne „garby” na jezdni, które w ostateczności (i z ominięciem przepisów) kilkuosobowa ekipa jest w stanie zbudować w kilka godzin wielu mieszkańcom domów jednorodzinnych przy niewielkich ulicach wydają się jedyną szansą na zapewnienie sobie spokoju i bezpieczeństwa. Niedzielnych rajdowców nie brakuje: dziesięciocentymetrowy garb, zasygnalizowany znakiem A-11a, jest ich w stanie nauczyć moresu.

więcej...
data dodania: 2016-02-19

 

W Polsce, gdzie żywa jest jeszcze pamięć ogrodzeń prokurowanych z wkopanych do połowy w ziemię starych opon (czasem jeszcze malowanych na biało lub zielono), kilometrów pordzewiałej i poszarpanej siatki, płotów ze starych szyn, niełatwo jest propagować odwoływanie się przy projektowaniu ogrodów do idei „minimalizmu” i „recyclingu”.

więcej...
data dodania: 2016-02-17

To niezwykłe, jak różne pomieszczenia - dziś określilibyśmy je mianem „użyteczności publicznej” - mogą znaleźć się w budynku mieszkalnym: dawniej kamienicy, dziś willi lub domu jednorodzinnym. A na co pozwolą nam nasze plany?

więcej...
data dodania: 2016-02-14

Biuro Architektoniczne KB Projekt zostało ponownie wyróżnione przez niezależną instytucję. Otrzymaliśmy zaproszenie od Narodowego Komitetu Seniora do wystąpienia w roli eksperta w XXIII edycji Welconomy Forum in Toruń, które ma odbyć się w dniach 7-8 marca 2016 roku.  Tematem tegorocznej edycji będzie "Integracja i Współpraca. Gospodarka - Nauka – Innowacyjność".

więcej...
data dodania: 2016-02-12

Domki z widokiem na Zalew Czorsztyński, Tatry, Zatokę. Domki jednorodzinne z piaskownicą, grillem, dwoma sypialniami na piętrze. Na większości portali zajmujących się wynajmem noclegów na wakacje znaleźć można dziesiątki takich ofert. Czy w Polsce zaczyna się opłacać budowa kilkupokojowych domów na wynajem?

więcej...
data dodania: 2016-02-11

Przedmieścia jako propozycja urbanistyczna dla „wyższej klasy średniej” zaistniały pod koniec XIX wieku. Polska Dwudziestolecia była za uboga, żeby rozwinęły się w niej „suburbia” w rodzaju nowojorskiego Westchester. Czy w III RP doczekamy boomu w okolicach Warszawy czy Poznania?

więcej...
data dodania: 2016-02-05

Ekolodzy, zwolennicy vintage'u i amatorzy staroci jednogłośnie zachwalają adaptowanie istniejących już budynków i rozwiązań architektonicznych na mieszkania. Czy zawsze się to udaje – i co można dzięki temu zyskać?

więcej...
data dodania: 2016-02-04

Nie, nie chodzi o domy budowane na palach ani o dwutygodniowy rejs rekreacyjny w „pływającym hotelu” odizolowanym od świata. Czy w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie jako przybrzeżnych budynków statków, które zakończyły swoją służbę na morzu?

więcej...
data dodania: 2016-02-03

 

Polskie projekty od lat mają się dobrze w świecie: głośno było o sukcesie Macieja Zawadzkiego, którego projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami został w roku 2011 nominowany w  konkursie Budynek Roku World Architecture Festival w Barcelonie; w dwa lata później absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Hugon Kowalski zdobył nagrodę Archiprix International za projekt... więcej...