Aktualności

Mieszkaj energooszczędnie z Wawel Service

data dodania: 2014-04-04

Wawel Service to firma z tradycjami, należąca dziś do czołówki krakowskich deweloperów. W ponad 20-letnim okresie swojej działalności sprzedali ponad 2700 mieszkań w Krakowie i Warszawie. Budują rodzinne, bezpieczne oraz funkcjonalne osiedla. Dbają o estetykę swoich inwestycji, projektując nie tylko same budynki, ale również przestrzeń wokół nich. Wawel Service tworzy swoje projekty głównie w Warszawie i Krakowie, a także w innych miastach Polski:  Krynicy, Zakopanem, Czorsztynie i Brzesku. Specjalizują się w każdym segmencie budownictwa mieszkaniowego, począwszy od energooszczędnych mieszkań i domów jednorodzinnych, przez osiedla, kończąc na ekskluzywnych apartamentowcach w modnych dzielnicach miast. W ofercie Wawel Service znajdują się także nieruchomości komercyjne. 

Aktualnie w ich ofercie dla Krakowa znajduje się 10 inwestycji, z czego połowa jest już zrealizowana i gotowa do zamieszkania. Klienci Wawel Sernice mogą wybierać wśród osiedli dobrze skomunikowanych z Centrum, idealnych dla rodzin z dziećmi,: Wielicka 44, Klonowica; apartamentów w inwestycjach: Apartamenty Sowiniec na Woli Justowskiej, Mochnackiego na Woli Duchackiej lub Pod Fortem w dzielnicy Krowodrza.

Dzięki połączeniu zaawansowanych technologii oraz wysokich kwalifikacji projektantów i inżynierów, mogą dziś oferować swoim Klientom również tanie w zakupie i tanie w eksploatacji mieszkania i domy energooszczędne. Wielorodzinna inwestycja Borkowska B1 i B2 na krakowskich Klinach, jako pierwsza w Polsce, została pozytywnie zweryfikowana i spełnia wymogi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla nabywców oznacza to możliwość otrzymania dopłaty do kredytu hipotecznego na mieszkania w wysokości 11 tys. zł. Kolejne energooszczędne inwestycje to Halszki 28A na Kurdwanowie oraz Wężyka 10 w Czyżynach – budynek wielorodzinny wyposażony w kolektory słoneczne, które znacznie zmniejszają koszty utrzymania mieszkania. W ofercie mają również energooszczędne osiedla jednorodzinnych „Domów dla Każdego” zrealizowane w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu, zlokalizowane w Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem. Mieszkańcom Warszawy proponują mieszkania w 2 inwestycjach: luksusowej Mokotów Residence oraz Lazurowym Zakątku na Bemowie.

Z miesiąca na miesiąc obserwują coraz większe zainteresowanie programem „Mieszkanie dla Młodych”. Tak oczekiwany przez klientów program okazał się dla branży wyzwaniem. Sytuacja firm deweloperskich działających w różnych częściach kraju bardzo się zróżnicowała. W przypadku miast w których, koszty budowy są wyższe, deweloperzy musieli szczególnie zadbać o swoją ofertę. Dotyczy to zwłaszcza Krakowa. Warunki „MdM” spełniało tu zaledwie ok. 1,5% mieszkań z puli 8 tysięcy. Na razie tylko kilku krakowskich deweloperów oferuje mieszkania zgodne z wymaganiami programu. Wawel Service jest jednym z nich – oferują mieszkania w ramach programu w energooszczędnych inwestycjach Borkowska B1 i B2 oraz Halszki 28A.

Młodzi ludzie, którzy tak licznie pojawili się w biurach sprzedaży tuż po nowym roku, zderzyli się z dość brutalną rzeczywistością. Chyba wszyscy czekaliśmy na coś więcej. Warto jednak zwrócić uwagę, że od 1 kwietnia we wszystkich gminach województwa małopolskiego obowiązują wyższe limity MdM. W najbliższym czasie planują rozpocząć budowę energooszczędnej inwestycji Halszki 28A na krakowskim Kurdwanowie. Znajdą się tutaj 94 mieszkania o powierzchniach od 30 do 80 metrów kwadratowych. Wszystkie posiadać będą balkony, a mieszkania usytuowane na parterze – ogródki do samodzielnej aranżacji. Inwestycja spełniać będzie standardy budynków energooszczędnych - dla nabywców oznacza to możliwość otrzymania dopłaty do kredytu hipotecznego w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Energooszczędne mieszkania w inwestycji przy ul. Halszki 28A poprzez zastosowane rozwiązania projektowe i techniczne mogą być eksploatowane przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii. W inwestycji zostanie zainstalowany system rekuperacji, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku - to nie tylko mniejsze koszty utrzymania mieszkania, ale także większy komfort życia.

Inwestycje mieszkaniowe, które realizują obecnie, niewiele mają wspólnego z typowymi przedsięwzięciami deweloperskimi. Dotyczy to przede wszystkim technologii oraz materiałów, z jakich domy są budowane. Na krakowskich Czyżynach powstaje budynek mieszkalny wyposażony w kolektory słoneczne – Wężyka 10 – pierwszy taki w tej części miasta. Inwestycja Borkowska B1 i B2 jako pierwsza w Polsce, została pozytywnie zweryfikowana i spełnia wymogi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co więcej, ich osiedla energooszczędnych domów jednorodzinnych budowane są w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu. Technologia ta dostarczana jest przez partnera – firmę M3 SYSTEM, która została niedawno laureatem konkursu GreenEvo w kategorii ekolider. Nagroda w konkursie jest szczególnie ważna, ponieważ pozwoli zaprezentować unikalną technologię "Domów dla każdego" podczas wielu misji gospodarczych, licznych seminariów, spotkań biznesowych oraz konferencji na całym świecie – w takich krajach, jak: Azerbejdżan, Chorwacja, Gruzja, Kazachstan, Mołdawia, Rosja, Ukraina i Wietnam.

Z obserwacji tego dewelopera wynika, że coraz więcej nabywców poszukuje niestandardowych mieszkań czy osiedli. Obecnie nie samo mieszkanie, ale również atrakcyjne lokale usługowe na osiedlu, place zabaw, otwarte przestrzenie do wykorzystania czy efektowne skwery stają się decydującymi czynnikami przy wyborze miejsca do życia. Części wspólne nie przypominają już - znanych z przeszłości - skwerów z trzepakiem w centralnym miejscu i kilkoma ławkami, obowiązkowo pomalowanymi na zielono. Z bezbarwnych, identycznych i „niczyich” miejsc, coraz częściej stają się enklawami dla mieszkańców. Obszarami, które oddają charakter lokalnej wspólnoty, a czasami także stają się przestrzenią dla nietuzinkowych rozwiązań. Wychodzą z założenia, że dobrze zagospodarowane części wspólne nadają całości przedsięwzięcia deweloperskiego smaku, prestiżu i stają się swoistym „identyfikatorem miejsca”. Ciekawe rozwiązania zaproponowali np. mieszkańcom Apartamentów na Mokotowie. Budynek zaprojektowano na planie dwóch prostokątów, co dało możliwość utworzenia zacisznego, pięknego patio – z bogatą zielenią i elementami małej architektury. Stanowi ono swego rodzaju azyl, tak poszukiwany przez mieszkańców stolicy. Projektując części wspólne krakowskich inwestycji: Pod Fortem oraz Apartamenty Sowiniec weszli we współpracę z Ryszardem „Ryhem” Paprockim, znanym artystą abstrakcjonistą. 

Współczesny projekt domu musi być przyjazny zarówno dla swoich mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego. Jednocześnie budynek taki musi charakteryzować się małym zużyciem energii, ponieważ rosnące systematycznie koszty energii stanowią coraz większe obciążenie budżetów domowych. Gdy planowali włączenie energooszczędnych inwestycji do oferty Wawel Service, przyświecał im jeden cel – zbudować domy dla osób, którym zależy na niższych kosztach zakupu i eksploatacji, wysokim komforcie oraz ochronie środowiska. Budynki zaprojektowane są w taki sposób, aby zachować ciągłość izolacji termicznej i wykluczyć mostki cieplne. Wyposażone są w rekuperatory oraz pompy ciepła, dzięki temu zużywają ok. 70% mniej energii niż domy budowane w technologii tradycyjnej. Rachunki za ogrzewanie będą miłym zaskoczeniem dla mieszkańców. Zapotrzebowanie np. 100-metrowego budynku na energię do ogrzewania wynosi poniżej 2,5 kW. Testy wykazały, że koszty ogrzewania naszych domów w przybliżeniu wynoszą ok. 1 zł za 1 m2 na miesiąc! Ponadto potencjalni nabywcy będą mogli dodatkowo wyposażyć domy w rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii: kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy gruntowe wymienniki ciepła. Jeżeli chodzi o zakup energooszczędnego domu z naszej oferty, to cena za 1 m2 zaczynać się będzie od 3830 zł/mkw brutto. 

W Wawel Service wierzą, że inwestycja w innowacyjne technologie i wspieranie rozwiązań energooszczędnych to dobra decyzja. Budują z myślą o przyszłości i mówią „nie” wysokim rachunkom.

Również tego dewelopera poprosiliśmy o poradę dotyczącą  bezproblemowego zakupu wymarzonego mieszkania: Kupno domu to niełatwy proces. Zwłaszcza, że ma on nam służyć przez długie lata. Decyzja o zakupie musi być gruntownie przemyślana. Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czego właściwie szukam: gdzie chciałbym mieszkać, w ile osób, czy ważniejsza jest dla mnie lokalizacja, ilość pokoi/pięter czy może cena. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się ile pieniędzy jestem w stanie zainwestować i czy będę musiał posiłkować się kredytem. Następny etap to przeglądanie ofert i wizyty na placach budowy/ w domach pokazowych. Podczas rozmowy z deweloperem powinniśmy szczegółowo dopytać – co dokładnie wliczone jest w cenę domu - standard wykończenia, infrastruktura obiektu, ochrona, wykończenie wnętrz. Bardzo ważna jest specyfikacja techniczna – trzeba zdobyć jak najwięcej informacji o użytych materiałach budowlanych, wykonawcach i instalacjach. Przydadzą się także dane o tym, kto zarządza nieruchomością, i jakie są miesięczne opłaty. Należy wziąć pod uwagę  również: okolicę, sąsiedztwo, plany rozwoju dla okolicznych terenów itp.  Bardzo ważne jest również sprawdzenie reputacji dewelopera i jakości jego poprzednich projektów. Jeśli to możliwe, warto porozmawiać wcześniej z osobami, które mieszkają już w wybranej przez nas okolicy/ inwestycji.

/rz/

Listopad 2017
data dodania: 2017-11-30

Często bywa tak, że to ukształtowanie gruntu decyduje o wyborze projektu domu jednorodzinnego, ba – determinuje samo nasze myślenie o wizji idealnego domu. Oczywiście, różnych uwarunkowań nie da się przeskoczyć – to powód, dla którego dopracowuje się projekty na wąskie parcele i technologie palowania niepewnego podłoża. Ale czasami budowniczy i projektant mogą jednak wspólnie uczynić ziemię sobie poddaną: z pewnością udało się to pracowni WMR Arquitectos, która zaprojektowała... więcej...

data dodania: 2017-11-29

Ubijana ziemia? Taki tryb budowy kojarzy się z rozrywkami co młodszych pociech podczas wakacji nad morzem czy jeziorem. Radości z budowania piaskowych domów jest dużo, ale i smutek wydaje się niemal gwarantowany: byle fala, podmuch, a nawet kolejna grudka wystarczą, by całość osypała się w bezkształtny stos.
A jednak świat zaczyna odkrywać walory budynków z ubijanej ziemi – nie tylko za sprawą archeologów, którzy udowadniają, że konstrukcje takie mogą przetrwać tysiące... więcej...

data dodania: 2017-11-28

Odwoływanie się do naturalnych kształtów geometrycznych bądź „cytowanie ich” jest dość częstą praktyką projektantów domów jednorodzinnych i nie tylko: za pierwszy tego rodzaju gest można uznać egipskie piramidy, zaś w bliższych nam czasach Europa szalała na punkcie belgijskiego Atomium, czyli budynku o kształcie kryształu żelaza, powiększonego 165 miliardów razy. Mało kto jednak sięgał po kształt najważniejszy może dla życia na Ziemi: „podwójna spirala”,... więcej...

data dodania: 2017-11-27

Leżący prostokąt – to ściana frontowa. Do tego stojący prostokąt – drzwi, dwa kwadraty – okna i spirala dymu z komina. Wszyscy znamy takie projekty domów jednorodzinnych – rodzą się w zeszycie lub bloku rysunkowym, a czasami wprost na asfalcie, czasem zaś na bardziej szlachetnych nośnikach. Pytanie, jak zachować wierność podobnym projektom, kiedy jest się już dużym?

więcej...
data dodania: 2017-11-25

Żywice kompozytowe już od dawna używane są w budownictwie, ale do tej pory służyły do wykańczania detali lub umacniania strukturalnych elementów budynku. Pojawienie się paneli w technologii ShapeShell pozwala dodać fasadom budynków – dosłownie i w przenośni – nowy wymiar, czyniąc z nich narzędzie komunikacji bądź firmy, bądź indywidualnego właściciela domu. Nie trzeba już uciekać się do równie dosłownych, co ordynarnych grafitti: twórca projektu domu jednorodzinnego... więcej...

data dodania: 2017-11-25

Czym by nie malować ścian i fasady budynku – prędzej czy później pojawi się pierwsza rysa, plama, nakreślona kredką kreska. Można ignorować, można sztukować, ale prędzej czy później pojawi się potrzeba całkowitego przemalowania, „odświeżenia”. To zaś zwykle oznacza dla mieszkańców domu jednorodzinnego jeśli nie kataklizm, to w każdym razie spory wysiłek. Czy można tego w ogóle uniknąć? I czy można sobie wyobrazić projekt domu jednorodzinnego, który chroniłby... więcej...

data dodania: 2017-11-23

Piramidy są stosunkowo rzadkim rozwiązaniem architektonicznym na północ od Morza Śródziemnego: jedną, dla żartu, wzniósł przed laty na swojej działce znany potentat związany z SLD, inna kryje szczątki pruskiego arystokratycznego rodu na Mazurach. Można jednak wznieść piramidę i bez zadęcia – ot, chcąc się nacieszyć spadzistym dachem, szklanym obserwatorium na szczycie. Taki projekt domu jednorodzinnego z pewnością powstać musi na indywidualne zamówienie. 

więcej...
data dodania: 2017-11-23

Opatentowana w latach 60.XIX wieku, zyskująca na popularności u progu XX, sklejka długo musiała czekać na uszlachcenie. Przez więcej niż wiek uważano ją za materiał marny, drugorzędny, dobry do sporządzania prototypów lub mebli dla biedoty: jednym wyjątkiem była cienka, najwyższej jakości sklejka dla modelarzy i szybowników, ale sprzedawano jej minimalne ilości. Do łask wraca od początku XXI wieku: klejona z coraz cieńszych płatów drewna, a zatem złożona z coraz większej... więcej...

data dodania: 2017-11-20

Domy na niewielkiej działce zwykle są wyzwaniem dla architektów. To nie chodzi tylko o trawnik, który nie będzie się rozciągał aż po odległy żywopłot: to chodzi o projekt domu jednorodzinnego, który spełniać będzie wszystkie istotne funkcje, bez kompromisów w kwestii wygody, przestrzeni, sprawności. Wygląda na to, że twórcami nowych standardów w tej dziedzinie będą twórcy z Dalekiego Wschodu, dla których szczupłość miejsca nie jest okolicznością, która wynika z... więcej...

data dodania: 2017-11-20

Nieraz czynnikiem przesądzającym przy wyborze projektu domu jednorodzinnego bywa kształt dachu: dachy spadziste, dawniej standard w przypadku projektów „zakopiańskich” i rustykalnych, częste również jako standardowe rozwiązanie na wsi, w ostatnich latach bywały wypierane przez dachy płaskie, z minimalnym jedynie nachyleniem. Rozwiązanie, zaproponowane przez szwedzką pracownię Utopia Arkitekter pokazuje, że spadzisty, ostro złamany dach może być świetnym, inspirującym rozwiązaniem.

więcej...
data dodania: 2017-11-17

Zwykle staramy się, żeby wznoszony budynek był odpowiednio wysoki, żeby wyglądał reprezentacyjnie, żeby projekt domu dopasowany był do krajobrazu, miejscowej kultury budownictwa (nie mówiąc już o planie zabudowy przestrzennej), do najbliższego otoczenia. Bywają jednak sytuacje, gdy zależy nam na tym, by nasza realizacja była – sięgając po angielską frazę – low profile: by budynek ostentacyjnie wręcz nie rzucał się w oczy. Jak można osiągnąć taki efekt?

więcej...
data dodania: 2017-11-16

Postmodernizm nauczył nas, że żaden styl się nie kończy: zespół uczniów Zahy Hadid wnosi filigranowe sklepienia jak w angielskich katedrach późnego gotyku, brutaliści tną kolejne bloki betonu, na amerykańskich pustyniach wznoszone są z rudej cegły wierne kopie kopuł romańskich, no a klasycyzm zawsze jest en vogue. Tylko art deco jakoś nie miało dotąd szczęścia. Zmienia to się za sprawą pracowni Morris Adjmi Architect, która projektuje właśnie w sercu Nowego Jorku wieżowiec... więcej...

data dodania: 2017-11-14

Historia jednego z najładniejszych rzymskich placów rozpoczęła się od areny. Papież Innocenty X zlecił wzniesienie placu na gruzach dawnego „cyrku” Domicjana i w efekcie uzyskaliśmy – wiadomo – owal, wiernie odtwarzający „w negatywie” antyczny budynek: gdzie stały mury theatrum, rozpościera się przestrzeń placu, gdzie rozciągały się błonia – ciągnie się pierzeja budynków. Czy podobny efekt – „negatywu” dawnej budowli – można osiągnąć, projektując... więcej...

data dodania: 2017-11-11

Wiele pojawia w architekturze wnętrz rozwiązań frapujących, fantazyjnych, „przekombinowanych”. Ale czasem pojawiają się takie, które po prostu rzucają na kolana. Jeśli w dodatku ich skala czy zastosowana technologia nie stanowią przeszkody, by wykorzystać je w projekcie domu jednorodzinnego – to właściwie na co czekamy, by po nie sięgnąć? A to, jak się wydaje, przypadek filaru, podtrzymującego strop sklepu perfumeryjnego w Londynie.
 

więcej...
data dodania: 2017-11-10

Rodziny powiększają się, na szczęście zwykle bez oglądania spotów o królikach w rodzaju tego, jaki zafundowało nam ostatnio Ministerstwo Zdrowia. Jak pomieścić się w domu jednorodzinnym i czy da się zamówić projekt, który przewidywałby kolejne etapy rozbudowy w miarę potrzeby? Czy dom jednorodzinny może się „składać” i „rozkładać” jak namiot, do którego dokładamy werandę, albo sławetna meblościanka Kowalskich?

więcej...
data dodania: 2017-11-04

Fasady z jednolitej cegły lub kamiennych płyt, ozdobione tylko fryzem dekoracyjnym, robią naprawdę duże wrażenie na użytkownikach. Tyle, że nawet najpiękniejszy fryz zwykle powstaje w budynkach bez okien, a czasem również drzwi i klamek. Warto o tym pamiętać, zanim w projekcie domu jednorodzinnego sięgniemy po tzw. ślepą ścianę.

więcej...
data dodania: 2017-11-02

Oczywiście, w niejednym domu jednorodzinnym nie brakuje osób zdyscyplinowanych (niektórzy mogli by je określić mianem neurotyków), które są w stanie spędzić dziesiątki godzin na jesiennym grabieniu liści. Wysokie sterty wypełnionych nimi plastikowych worków piętrzą się przed bramami, czekając na wywózkę.. do kompostowni? Żeby! Najczęściej do spalarni.
A przecież można inaczej. I nawet, jeśli musimy mieć zamieciony trawnik, uwzględnić w projekcie miejsce na kompost... więcej...