Aktualności

OGRZEWANIE DOMU

data dodania: 2015-04-03

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania gotowego projektu, który zakupiliśmy do innego rodzaju kotłowni ze względu na program, albo się da ale koszty wprowadzonych zmian mogą przewyższyć koszt projektu. Wydatki związane z ogrzewaniem domu to średnio 80% kosztów jego eksploatacji. Bardzo ważnym elementem jest ciepłochronność budynku, oraz rodzaj paliwa jakim go ogrzewamy. Zużycie energii, która jest potrzebna do tego aby ogrzać dom zależy wyłącznie od ciepłochronności budynku, natomiast  koszty od tego jaki rodzaj paliwa wykorzystujemy. Jeśli wybierzemy ogrzewanie elektryczne jego koszty będą średnio 2-3 razy wyższe niż jeśli wybralibyśmy ogrzewanie domu gazem lub węglem. Możemy określić szacunkowo ile zapłacimy za ogrzewanie. Wykorzystuje się do tego wskaźnikowe zapotrzebowanie na ciepło, które jest zależne od regionu polski i wynosi od 80-120 kW/m2 rocznie. Może się wydawać, że wykonanie projektu instalacji grzewczej w domu jest konieczne ale tak nie jest. W większości projektów, gdzie są w założeniu programowym układy pomieszczeń są proste, wystarczy określenie zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu i odpowiedni wybór grzejnika. W większości przypadków, instalacyjna część projektów gotowych w zupełności wystarcza i jeśli nie wprowadzamy innych i trudnych zmian czy rozwiązań - nie trzeba jej zmieniać. Uszczegółowienie projektu jest konieczne gdy wykonujemy ogrzewanie podłogowe lub pompę ciepła, ponieważ musimy wykonać wyliczenia co do układu rur, emisji ciepła przez rożne materiały podłogowe, czy doboru elementów sterujących. Za podłączenie gazu ziemnego z sieci biegnącej w ulicy oraz wykonanie instalacji wewnętrznej zapłacimy ok 5000zł (za każdy dodatkowy metr przyłącza zapłacimy ok 50zł). Jakie źródło energii wybrać? Oto kilka przykładów: 

GAZ ZIEMNY Z SIECI: Jest najlepszym i najwygodniejszym źródłem energii do ogrzewania domu. Jedynym minusem jest wciąż dość wysoka cena która jest zawsze zależna od polityki Państwa. W wielu miejscach również nie ma jeszcze podłączenia do sieci gazowej.
GAZ PŁYNNY: Zwykle przechowywany jest w zbiornikach dzierżawionych od lokalnego dystrybutora. Stawia się je zazwyczaj gdzieś na terenie działki, w tym przypadku trzeba pamiętać aby zapewnić dostęp na dojazd dla cysterny celem uzupełnienia zbiornika.
OLEJ OPAŁOWY: Również przechowuje się go w zbiornikach. Olej opałowy jest substancją o mniejszym zagrożeniu wybuchem. Można je trzymać w pomieszczeniu, ale trzeba spełnić przy tym odpowiednie warunki dotyczące wentylacji. Największym minusem tego rodzaju źródła energii jest nadal dość wysoka i niestabilna cena tego materiału.
ENERGIA ELEKTRYCZNA: Najwygodniejsze i ogólnie dostępne źródło energii . Jest jednak rzadko wybierane z powodu wysokiej ceny eksploatacji. Plusów jest sporo. Nie wymaga kominów, koszty inwestycyjne są niewielkie, nie potrzeba dodatkowego miejsca na składowanie. Warto tu pomyśleć nad porządnym ociepleniem domu i korzystaniem z drugiej taryfy. Przyjęło się iż kotły elektryczne są najsprawniejszymi z wszystkich rodzajów kotłów grzewczych na rynku.
WĘGIEL: Choć jest problematyczny;( potrzeba miejsca na składowanie, usuwanie popiołu, pilnowanie procesu spalania), jest najtańszym źródłem energii. Jest więc obecnie najczęściej wykorzystywanym paliwem.
DREWNO: Ogrzewanie domu drewnem jest tanie. Najczęściej stosowane w kominkach i kotłach na tzw. „gaz drzewny”. Kotły tego typu wymagają jednak specjalnie wysuszonego drewna – składowanego od 18-24miesięcy w przewiewnym i osłoniętym przed opadami atmosferycznymi miejscu.
PELETY: jest opałem produkowanym z odpadów drewna, słomy, zbóż, i lub specjalnie uprawianych wysokoenergetycznych roślin które po wpływem wysokiego ciśnienia są prasowane. Dzięki wytwarzającej się podczas tego procesu ligninie sprasowane odpady sklejają się. Powstały materiał ma wyższą wartość energetyczną niż materiał wyjściowy porównywalny z węglem. W wyniku spalania tego materiału powstaje również od 10-30 razy mniej popiołu. Z minusów wyboru peletu do ogrzewania domu może być konieczność większego zaangażowania przy obsłudze oraz wymagane miejsce na składowanie materiału.
EKOGROSZEK: Jest specjalnie granulowanym wysokokalorycznym rodzajem węgla kamiennego. Produkowany z odpadów gorszej jakości charakteryzuje się niską zawartością siarki, mała ilością wody oraz substancji niepalnych. Tak jak w przypadku peletu, jego wartość energetyczna jest wyższa od wartości energetycznej materiału wyjściowego. Pozostawia również niewielką ilość popiołu. Rozmiary ekogroszku wahają się od 0.5-2.5cm i pozwalają na stosowanie ich w automatycznych dozownikach. Średnio przez ponad sześć miesięcy w roku potrzebujemy ciepła które ogrzeje nasz dom, przez cały rok ciepła, które ogrzeje wodę. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem ogrzewania aby było odpowiednie do naszych potrzeb, komfortowe w użytkowaniu i przede wszystkim - ekonomiczne.  

eff

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...