Aktualności

OGRZEWANIE DOMU

data dodania: 2015-04-03

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania gotowego projektu, który zakupiliśmy do innego rodzaju kotłowni ze względu na program, albo się da ale koszty wprowadzonych zmian mogą przewyższyć koszt projektu. Wydatki związane z ogrzewaniem domu to średnio 80% kosztów jego eksploatacji. Bardzo ważnym elementem jest ciepłochronność budynku, oraz rodzaj paliwa jakim go ogrzewamy. Zużycie energii, która jest potrzebna do tego aby ogrzać dom zależy wyłącznie od ciepłochronności budynku, natomiast  koszty od tego jaki rodzaj paliwa wykorzystujemy. Jeśli wybierzemy ogrzewanie elektryczne jego koszty będą średnio 2-3 razy wyższe niż jeśli wybralibyśmy ogrzewanie domu gazem lub węglem. Możemy określić szacunkowo ile zapłacimy za ogrzewanie. Wykorzystuje się do tego wskaźnikowe zapotrzebowanie na ciepło, które jest zależne od regionu polski i wynosi od 80-120 kW/m2 rocznie. Może się wydawać, że wykonanie projektu instalacji grzewczej w domu jest konieczne ale tak nie jest. W większości projektów, gdzie są w założeniu programowym układy pomieszczeń są proste, wystarczy określenie zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu i odpowiedni wybór grzejnika. W większości przypadków, instalacyjna część projektów gotowych w zupełności wystarcza i jeśli nie wprowadzamy innych i trudnych zmian czy rozwiązań - nie trzeba jej zmieniać. Uszczegółowienie projektu jest konieczne gdy wykonujemy ogrzewanie podłogowe lub pompę ciepła, ponieważ musimy wykonać wyliczenia co do układu rur, emisji ciepła przez rożne materiały podłogowe, czy doboru elementów sterujących. Za podłączenie gazu ziemnego z sieci biegnącej w ulicy oraz wykonanie instalacji wewnętrznej zapłacimy ok 5000zł (za każdy dodatkowy metr przyłącza zapłacimy ok 50zł). Jakie źródło energii wybrać? Oto kilka przykładów: 

GAZ ZIEMNY Z SIECI: Jest najlepszym i najwygodniejszym źródłem energii do ogrzewania domu. Jedynym minusem jest wciąż dość wysoka cena która jest zawsze zależna od polityki Państwa. W wielu miejscach również nie ma jeszcze podłączenia do sieci gazowej.
GAZ PŁYNNY: Zwykle przechowywany jest w zbiornikach dzierżawionych od lokalnego dystrybutora. Stawia się je zazwyczaj gdzieś na terenie działki, w tym przypadku trzeba pamiętać aby zapewnić dostęp na dojazd dla cysterny celem uzupełnienia zbiornika.
OLEJ OPAŁOWY: Również przechowuje się go w zbiornikach. Olej opałowy jest substancją o mniejszym zagrożeniu wybuchem. Można je trzymać w pomieszczeniu, ale trzeba spełnić przy tym odpowiednie warunki dotyczące wentylacji. Największym minusem tego rodzaju źródła energii jest nadal dość wysoka i niestabilna cena tego materiału.
ENERGIA ELEKTRYCZNA: Najwygodniejsze i ogólnie dostępne źródło energii . Jest jednak rzadko wybierane z powodu wysokiej ceny eksploatacji. Plusów jest sporo. Nie wymaga kominów, koszty inwestycyjne są niewielkie, nie potrzeba dodatkowego miejsca na składowanie. Warto tu pomyśleć nad porządnym ociepleniem domu i korzystaniem z drugiej taryfy. Przyjęło się iż kotły elektryczne są najsprawniejszymi z wszystkich rodzajów kotłów grzewczych na rynku.
WĘGIEL: Choć jest problematyczny;( potrzeba miejsca na składowanie, usuwanie popiołu, pilnowanie procesu spalania), jest najtańszym źródłem energii. Jest więc obecnie najczęściej wykorzystywanym paliwem.
DREWNO: Ogrzewanie domu drewnem jest tanie. Najczęściej stosowane w kominkach i kotłach na tzw. „gaz drzewny”. Kotły tego typu wymagają jednak specjalnie wysuszonego drewna – składowanego od 18-24miesięcy w przewiewnym i osłoniętym przed opadami atmosferycznymi miejscu.
PELETY: jest opałem produkowanym z odpadów drewna, słomy, zbóż, i lub specjalnie uprawianych wysokoenergetycznych roślin które po wpływem wysokiego ciśnienia są prasowane. Dzięki wytwarzającej się podczas tego procesu ligninie sprasowane odpady sklejają się. Powstały materiał ma wyższą wartość energetyczną niż materiał wyjściowy porównywalny z węglem. W wyniku spalania tego materiału powstaje również od 10-30 razy mniej popiołu. Z minusów wyboru peletu do ogrzewania domu może być konieczność większego zaangażowania przy obsłudze oraz wymagane miejsce na składowanie materiału.
EKOGROSZEK: Jest specjalnie granulowanym wysokokalorycznym rodzajem węgla kamiennego. Produkowany z odpadów gorszej jakości charakteryzuje się niską zawartością siarki, mała ilością wody oraz substancji niepalnych. Tak jak w przypadku peletu, jego wartość energetyczna jest wyższa od wartości energetycznej materiału wyjściowego. Pozostawia również niewielką ilość popiołu. Rozmiary ekogroszku wahają się od 0.5-2.5cm i pozwalają na stosowanie ich w automatycznych dozownikach. Średnio przez ponad sześć miesięcy w roku potrzebujemy ciepła które ogrzeje nasz dom, przez cały rok ciepła, które ogrzeje wodę. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem ogrzewania aby było odpowiednie do naszych potrzeb, komfortowe w użytkowaniu i przede wszystkim - ekonomiczne.  

eff

Kwiecień 2018
data dodania: 2018-04-19

Las może inspirować projektantów domów jednorodzinnych na wiele sposobów, w końcu w modzie są domki na drzewach, a historia architektury zaczęła się od wznoszenia szałasu. Ale żeby wzorem dla projektu wnętrza mieszkalnego stała się szyszka?
A jednak. Ergonomiczna, odporna na deszcz, nasycona substancjami wodoodpornymi od dawna robiła wrażenie na projektantach. Dopiero jednak czeskie pracownie atelier SAD i Mmcité zaproponowały lekkie, przenośne schronienie ogrodowe o... więcej...

data dodania: 2018-04-16

Dążenie do ograniczenia kosztów budowy domu jednorodzinnego zakrawa czasem na paradoks: beton, lany w fundamenty, ściany i stropy to grube dziesiątki metrów sześciennych – i grube tysiące. Można go „pocienić”, wzmacniając za sprawą zatopionych w nim stalowych prętów – ale nie można go bezkarnie drążyć, bo skończy się to katastrofą.
Nie można? Otóż, to pewnych granic, można, przy okazji oszczędzając na instalacji całej infrastruktury przesyłowej, elektrycznej,... więcej...

data dodania: 2018-04-15

Często w pościgu za odwagą rozwiązań sięga się po najnowsze projekty domów jednorodzinnych: pomyślane z myślą o nowych technologiach (dom pasywny, pompa ciepła, pełna hydro- i termoizolacja), modach (okna dachowe, krycie zwęglonym drewnem, beton architektoniczny, przejrzystość ścian) i ujęciach. Czasem jednak projekt sprzed osiemdziesięciu lat może porazić swoją nowoczesnością i prostotą. Taka jest przypomniana przez portal ArchDaily, Villa Malaparte, zaprojektowana i... więcej...

data dodania: 2018-04-13

Jak można zagospodarować widok z okna na coś nieprzeciętnego – jezioro, lagunę, zbocze góry, las? Przeciętny projektant domu jednorodzinnego zadba o to, by taras / balkon / okna widokowe wychodziły na właściwą stronę. Ekscentryczny i krzykliwy – by dostawić na dachu dodatkowe pół piętra lub małą wieżę. Wybitny – stworzy punkt widokowy, który sprawi, że nikomu nie będzie się chciało robić selfies, że każdy ma szansę zastygnąć bodaj na moment w kontemplacji.... więcej...

data dodania: 2018-04-12

Budynki szkolne mają swoje prawa. Muszą być duże. Muszą być bezpieczne. Muszą mieć doskonale zorganizowaną logikę przestrzeni, by zapewnić przelewanie się tłumów z klasy do klasy i w poszukiwaniu wolnego miejsca. To wszystko odróżnia je od projektów domów jednorodzinnych, które rzadko kiedy powstają z takim rozmachem. Ale dwie rzeczy można od projektantów szkół zapożyczyć: posługiwanie się kolorem jako elementem organizującym przestrzeń i wyraźne wyodrębnianie elementów... więcej...

data dodania: 2018-04-12

Okna dachowe to dyżurny temat każdego miesięcznika poświęconego architekturze domów jednorodzinnych, żelazny element każdego domu ze spadzistym dachem i okazja do długich deliberacji przy okazji każdego projektu. Bo doświetla, ale i osłabia więźbę dachu. Bo pozwala na wietrzenie poddasza, ale jeśli będzie ciekło… I tak w kółko, a reklam – na tuziny. A zarazem wszystkie okna mają tę słabość, że są małe, że nie doświetlą w pełni. A przeszklony dach – to jak... więcej...

data dodania: 2018-04-10

Projekty domów jednorodzinnych powinny zaskakiwać, współcześni architekci nieraz namawiają, by odchodzić od doktryny kątów prostych i tworzenia z domu prostopadłościanu. Ale odwaga, z jaką międzynarodowa firma architektoniczna Cloud Architects potraktowała nowy gmach biurowy przy wileńskiej ulicy Ukmergės robi wrażenie: fasada wygląda tak, jakby zagłębiono w nią gigantyczną łyżkę do lodów!

więcej...
data dodania: 2018-04-08

W przypadku projektów domów jednorodzinnych inicjatywa jest potrzebna, za dużo już mamy „kostek” i „domów z dachem dwuspadowym” bez reszty pozbawionych charakteru, wyglądających, jakby postawiono je sztancując wiaderkiem. Ale w przypadku Centrum Ekologicznego, wzniesionego na brzegach jeziora Yangcheng, trzeba chyba uznać, że fantazja poniosła anonimowe biuro projektowe zbyt daleko.

więcej...
data dodania: 2018-04-07

W projektach domów jednorodzinnych zwykle stawia się na linie proste: bo taniej, bo prościej, bo bardziej ergonomicznie i ustawnie (czy ktoś próbował zamówić półki na książki przylegające do ściany, która jest wycinkiem koła?), bo po prostu tak się przyjęło.. Ale czasem ktoś – w tym przypadku południowokoreański architekt Jeonghoon Lee – decyduje się podjąć ryzyko. I okazuje się, że warto.

więcej...
data dodania: 2018-04-03

Większość właścicieli domów jednorodzinnych zamawia projekt, w którym okna budynku wychodzą na cztery strony świata: inne rozwiązania stanowią wyjątek, uzasadniony zwykle niekorzystnym sąsiedztwem, wąską działką czy uporczywymi w różnych regionach wiatrami. Ale komu mało widoku na stale ten sam wschód, południe i zachód, może zamówić sobie bajkowy niemal dom obrotowy.

więcej...
Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij