Aktualności

Biurowce z klasą

data dodania: 2014-04-25

Firma Logo Okre Development prowadzi projekty deweloperskie w sektorze rynku biurowym i mieszkaniowym. Jedną z pierwszych realizacji i chyba najbardziej znaną jest biurowiec w Warszawie Jerozolimskie Business Park (16.500 mkw.). Kolejne inwestycje to Jutrzenki Business Park w Warszawie (2.738 mkw.), w Poznaniu Winogrady Business Center (7.330 mkw). Wybudowali także Galerię Indomo w Lubinie (9.577 mkw. powierzchni handlowej) oraz apartamentowiec Park Residence w Warszawie.

Obecnie kończą budowę mieszkań w ramach osiedla "Na Skraju Lasu", zaczynają przygotowania do uruchomienia kolejnego etapu. ,,Na Skraju Lasu” to nowoczesny kompleks mieszkaniowy złożony z trzech kameralnych budynków, łączący nowoczesną architekturę, belgijskie standardy budowy, bardzo dobrą lokalizację w mieście i przystępne ceny. Finalizują także zakup kolejnych działek w Poznaniu, na których powstaną nowe inwestycje mieszkaniowe.

Najnowsza ukończona inwestycja komercyjna OKRE Development to biurowiec klasy A - GreenWings Offices w Warszawie (10.850 mkw. powierzchni biurowej) na Okęciu. Budynek w kwietniu otrzymał pozwolenie na użytkowanie.

Biurowiec Green Wings w Warszawie

fot. Biurowiec Green Wings w Warszawie

Ich aktualna oferta mieszkaniowa dotyczy Osiedla ,,Na Skraju Lasu” w Poznaniu a dokładnie  I etapu - budynku A, w którym znajdują się 32 mieszkania dwu i trzypokojowe o powierzchni od 45 do 65 m2 o bardzo funkcjonalnym rozkładzie. Każde mieszkanie posiada własny balkon lub ogródek na parterze. Budynek A składa się z 3 pięter i podziemnej hali garażowej, do której zjeżdża winda.

Nadal będą kontynuować komercjalizację biurowca Green Wings Offices w Warszawie. Budynek jest prawie w połowie wynajęty. Liczą, że do końca roku uda się im wynająć go w 100%. Cieszą się, że ich najemcy docenili wysoki standard w jakim budynek jest zaprojektowany i wykończony. Pierwsi najemcy wprowadzą się do niego już w czerwcu tego roku.

GreenWings Offices to nie tylko przestrzenie biurowe, ale również centrum konferencyjne. W obiekcie możliwe będzie organizowanie konferencji i eventów. W tym celu sala konferencyjna graniczy z kantyną, która może cateringowo obsłużyć imprezy odbywające się zarówno w całej przestrzeni konferencyjnej (która ma 193 mkw) jak i mniejszych salach utworzonych po podzieleniu całości na trzy mniejsze części. Sale konferencyjne wyposażono w nowoczesne ekrany sterowane tabletami, zaawansowane systemy nagłaśniające, a także sprzęt audiowizualny do odtwarzania w technologii HD.

Oprócz tego rozglądają się za najemcami, którzy byli by zainteresowani najmem budynku Grójecka Offices. Biurowiec powstanie przy ul. Grójeckiej w Warszawie i dostarczy 7400 mkw powierzchni biurowej w tym 530 mkw powierzchni handlowej.

Wizualizacja biurowca Grójecka Offices w Warszawie

fot. Wizualizacja biurowca Grójecka Offices w Warszawie

W roku 2014 OKRE Development wchodzi z nowymi nadziejami na efektywne przeprowadzenie programu rządowego „Mieszkanie dla Młodych". Wygląda jednak na to, iż skorzystają na nim jedynie klienci kupujący od deweloperów. Dopłaty realizowane w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych" nie będą tak atrakcyjne jak w zakończonym już programie „Rodzina na swoim". Będzie tak przede wszystkim dlatego, iż nowy program w swych założeniach dotyczy wyłącznie nowego budownictwa. Fakt ten spowoduje, iż osoby chcące zakupić swoje nieruchomości w małych miastach i wsiach na uzyskanie dopłaty będą miały znikome szanse. Rynek pierwotny na takich terenach bowiem właściwie nie istnieje.    

Deweloper widzi duże zainteresowanie swoimi inwestycjami co pozwala na stwierdzenie, że budownictwo komercyjne i w ogóle budownictwo wychodzi już na prostą.  Obserwują pewne trendy, które mogą długo utrzymać się na rynku nieruchomości komercyjnych. Ze względu na wzrost aktywności deweloperskiej w Warszawie, rynek zaczął faworyzować najemców, to z kolei doprowadziło do zwiększenia elastyczności właścicieli nieruchomości. Biorąc pod uwagę pakiety motywacyjne, czynsze efektywne kształtują się obecnie o 25-30 % niżej w stosunku do czynszów bazowych.
Obecnie OKRE Development prowadzi prace projektowe nad realizacją osiedla na Wildzie w Poznaniu i domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej  przy ul. Na Skraju w Warszawie, w dzielnicy Włochy. Projekt zakłada budowę 96 mieszkań. Planują także rozpocząć inwestycję biurową przy jednej z najważniejszych arterii zachodniej Warszawy - ul. Grójeckiej. Zaletą lokalizacji jest doskonałe, biznesowe sąsiedztwo oraz dobre połączenia komunikacyjne. Biurowiec Gójecka Offices uzyskał Certyfikat ekologiczny “EXCELLENT”. W raporcie BREEAM jest to najwyższa certyfikacja w Warszawie i druga w Polsce. Budynek dostarczy 7300 mkw powierzchni biurowej i handlowej, a zaprojektowała go renomowana pracownia Kuryłowicz & Associates.

Filozofią OKRE Development jest w jak największym stopniu sprostać oczekiwaniom swoich klientów. Zawsze słuchają tego co ,,mówi rynek”, dlatego będą starać się budować tak aby zadowolić naszych klientów i najemców więc nie wykluczone że kiedyś skorzystają z projektów typowych domów lub projektów typowych biurowców.

Projekt budynku mieszkalnego powinien być jak najbardziej uniwersalny, bronić się mimo upływającego czasu i zmieniających się na rynku trendów. Zdaniem OKRE Development jednym z najważniejszych wyznaczników dobrego projektu jest jego funkcjonalność i możliwość indywidualnej rearanżacji – jak choćby możliwość otwarcia kuchni na salon. W ich inwestycjach każde mieszkanie posiada własny balkon, loggię, taras lub ogródek; starają się wprowadzać rozwiązania praktykowane szeroko na zachodzie – jak choćby okna przesuwne, które poza doskonałym doświetleniem pomieszczeń wpływają również w znacznym stopniu na ich ustawność. Nie bez znaczenia są też udogodnienia w postaci stojaków rowerowych w hali garażowej, komórek lokatorskich czy wózkarni.

Dewelopera cieszy, że klienci coraz częściej potrafią docenić prostotę architektury - co bynajmniej nie oznacza, że ma być ona nudna i szara. We własnych inwestycjach nie boją się czerpać ze wzorów skandynawskich, gdzie prosta forma architektoniczna połączona jest z odważnym kolorem, a osiedla są otwarte na otaczającą je okolicę. W ten sposób tworzą wyróżniające się projekty, które jednocześnie wtapiają się w istniejącą tkankę.

Obserwacje firmy pokazują, że dominujące jest w tej chwili zapotrzebowanie na standard „ekonomiczny plus” – są to inwestycje oddawane klientom w standardzie deweloperskim, gdzie rozwiązania architektoniczne dotyczące części wspólnych są nowoczesne, eleganckie, przede wszystkim funkcjonalne (np. windy nawet w budynkach czterokondygnacyjnych), a jednocześnie utrzymane są w dobrej relacji jakości do ceny. 

W dużych miastach podaż mieszkań jest duża, że inwestycje – poza dobrą relacją jakości do ceny – muszą cieszyć się dodatkowymi przewagami konkurencyjnymi, żeby zwrócić na siebie uwagę potencjalnego nabywcy. Jednym z najważniejszych ich zdaniem atutów każdej inwestycji jest właśnie jej lokalizacja – nieruchomości pod swoje projekty dobierają starannie, tak aby każdorazowo cieszyły się one jakąś przewagą w dzielnicy, czy – szerzej – w mieście (np. lokalizacja Osiedla Na Skraju Lasu na poznańskich Naramowicach, wzdłuż rezerwatu przyrody Żurawiniec). 

Program „Mieszkanie dla Młodych”, przynajmniej na razie – po obserwacjach z pierwszego kwartału jego obowiązywania, cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem klientów. Z punktu widzenia deweloperów jest to program potencjalnie wspierający sprzedaż, choć obowiązujące w jego ramach limity cenowe są w praktyce dość trudne do spełnienia, jeśli inwestycja ma być zrealizowana w dobrej lokalizacji i w dobrej jakości, co z kolei w ujęciu długofalowym ma dużo większe znaczenie. Ponadto, duża zmienność wskaźników powoduje, że deweloperzy traktują wsparcie w ramach tego programu raczej w kategorii ewentualnego bonusu sprzedażowego niż czynnika, w oparciu o który realizują swoje inwestycje.

Wygląda na to, że rynek deweloperski z powrotem łapie wiatr w żagle – sprzedaż od kilku kwartałów sukcesywnie rośnie, ceny się ustabilizowały a w dużych ośrodkach miejskich nawet zaczęły nieznacznie rosnąć.

W najbliższych latach, ze względu na wysoki poziom powierzchni biurowej w budowie, wynajmujący będą musieli nadal liczyć się ze wzrostem poziomu pustostanów oraz utrzymującą się presją na spadki stawek czynszowych. Presja na spadek stawek czynszowych może  utrzymywać się przynajmniej do końca 2015 r.

Przed zakupem nieruchomości, czy to mieszkania czy to domu, warto zapoznać się z cenami porównywalnych pod względem wielkości i standardu wykonania nieruchomości w okolicy. Sprawdźmy, jakie inwestycje planowane są w okolicy w najbliższej przyszłości – czy wpłyną one na obniżenie wartości nieruchomości (np. wysypisko śmieci czy lotnisko) czy też poprawią jej parametry (np. szkoła czy nowa trasa tramwajowa). Zastanówmy się również, czego oczekujemy: spokojnej okolicy oddalonej od centrum, czy też lokalizacji w samym sercu miasta – każda z nich ma swoje zalety i wady.

/rz/

 

Czerwiec 2018
data dodania: 2018-06-30

To oczywiście kalambur, lepiej przy tym brzmiący po angielsku (“aquatecture”) niż po polsku, gdzie nowe słowo można wziąć za nieznany dotąd product papierniczy. Ale samą tendencję, by szukać możliwych i relatywnie tanich miejsc do zabudowy pod domy jednorodzinne I osiedla na wodzie, warto rozważyć na serio. Nie idzie przy tym, uwaga, o naruszające ład w przyrodzie o owocujące powodziami zasypywanie i osuszanie terenów zalewowych. Wręcz odwrotnie: o wykorzystanie wody jako... więcej...

data dodania: 2018-06-29

Garaż tradycyjnie stanowi skromny, czasem wręcz wstydliwy dodatek do rezydencji. Szanujący się architekt nie umieszcza w cv tytułu „projektanta garaży”, w magazynach poświęconych designowi rzadko widuje się szczególnie efektowne rozwiązania schowków na zimowe opony i taczki. Garaż jest pomieszczeniem skrajnie funkcjonalnym, szkicując go, dba się o nie przewiewność, izolację cieplną i – w przypadku gdy sąsiaduje z domem – brak mostków termicznych. A jednak zdarzają... więcej...

data dodania: 2018-06-29

Wydaje się, ze drewniane gonty należą do tych pokryć dachowych, które powoli odchodzą w przeszłość. Terakota tak, gliniane dachówki tak, nawet łupek ma się dobrze w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ale gont? Można go zobaczyć przede wszystkim w skansenach, chroniących architekturę góralską, od Polski po Austrię. W codziennym użyciu wydaje się zarazem drogi, prędko podlegający zużyciu i nieekologiczny.
Do czasu. Gont wraca, i to z wysoką protekcją: architektów Watykanu,... więcej...

data dodania: 2018-06-27

Zdarza się, że projekty domów jednorodzinnych przyjmują skomplikowany kształt. Dekarze mają na to sposoby, nauczyli się pokrywać blachą bardziej i mniej spadziste dacy, kopuły, wieżyczki. Ale co robić, jeśli dach domu przybiera kształt zmniejszających się przez iterację brył, w przekroju poprzecznym przypominających zębatą piłę?

więcej...
data dodania: 2018-06-27

Artystów, rzeźbiarzy i projektantów od lat (a już na pewno od początku „stulecia zwątpienia”, od przełomu XIX i XX wieku) fascynowała nie tyle doskonałość materii, ile jej zawodność, procesy jej rozpadu i niszczenia. Jedni usiłowali odmalować postępy rdzy, inni fotografowali powolne gnicie jabłka. Ale dopiero współczesne technologie pozwalają sztucznie wstrzymać ten proces i kontemplować go, niczym w ogrodach zen, wykorzystując również w projektach domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-06-26

Umaszczenie małej ryby mórz południowych, błazenka, stało się inspiracją dla jednego z bardziej znanych filmów animowanych początku XXI wieku. Sposób jego montażu, bardziej nawet niż kolorystyka, może być inspiracją dla projektantów wielu zadaszeń, markiz i tarasów domów jednorodzinnych, chroniąc zarówno od słońca, jak od krzykliwości. 

więcej...
data dodania: 2018-06-25

„Beczki śmiechu”, jak ochrzcili je ironicznie żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w kręgu anglojęzycznych aliantów znane były, od nazwy pierwszej montowni, jako „Quonset huts”. Produkowano je, w Stanach i Kanadzie, tysiącami, zapewniły schronienie na dziesiątkach frontów, od Pacyfiku (gdzie rdzewiejący metal często zastępowano drewnem świerkowym) po Włochy. Idea była każdorazowo taka sama: żebra ze stali, pokrycie z coraz lepiej cynkowanej blachy, przepierzenia... więcej...

data dodania: 2018-06-22

Ile już było w dziejach „wiszących ogrodów”, począwszy od Semiramidy! Wbrew wyobrażeniom czytających Biblię dzieci, idea ta nie oznacza zawieszenia ogrodu na sznurku, lecz umieszczenia go na wysokości. Ale… pływające na wysokości 25 piętra wyspy porośnięte bambusem są bliskie podobnego cudu. Zarazem pokazują, jak projektant znacznie niższego budynku jednorodzinnego może podjąć grę z fasadą tak, by zaskoczyć wszystkich patrzących.

więcej...
data dodania: 2018-06-20

Czy można wznieść fasadę nie próstą, nie łagodnie zaobloną, a brutalnie zygzakującą, najeżoną jak kostki cukru? Dwa studia architektoniczne, berlińskie i kondyńskie, zaangażowały się w zaprojektowanie apartamentowca Lützowufer Berlin, który może stanowić inspirację również dla projektantów domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-06-19

Wydaje się, że w dziedzinie gromadzenia deszczówki i ochrony przed słońcem niewiele nowego można wymyślić: dachy z mniejszym lub większym kątem nachylenia, wydajny i szczelny system rynien, zbiornik na wodę do wykorzystania w ogrodzie – ewentualnie, jeśli komuś niestraszne koszty podlewania, markizy i daszki. Rozwiązanie amerykańskich designerów okazuje się jednak świetnym połączeniem sztuki,a rchitektury i ekologii, do wykorzystania w wielu projektach domów jednorodzinnych... więcej...

data dodania: 2018-06-18

Przetworzony bambus już zawojował nasze parkiety, z bambusu sporządzane są deski do krojenia mięs i modne meble tarasowe; ale czy można wykorzystać go bardziej na serio, w projektach wykończeniowych domów jednorodzinnych? Vitela Florez udowadnia w swoich rozwiązaniach, że wzór „herringbone” znakomicie sprawdza się na fasadach rezydencji.

więcej...
data dodania: 2018-06-14

Co robić, kiedy znudził się nam dotychczasowy układ wnętrz w domu do tego stopnia, że sprawy nie załatwi prosta aranżacja czy przemalowanie, nie mamy siły na dostawienie (lub burzenie) ścianek wewnętrznych ani tym bardziej na zakup nowego projektu domu jednorodzinnego? Być może rozwiązaniem dla zwolenników płynności będzie nietuzinkowy pomysł, zaproponowany przez libańską pracownię Fouad Samara Architects z siedzibą w Bejrucie: solidnych ścian przesuwanych na szynach, pozwalających... więcej...

data dodania: 2018-06-12

Klimat coraz cieplejszy, coraz wyraźniej widać, że w ciągu najbliższych kilku lat się to nie zmieni. Już nie wystarczą markizy i rolety; również płoty powinno się budować tak, by zapewnić minimum cienia i przewiewu, gwarantując zarazem separację parceli. Czy uda się wprowadzić taką modyfikację w istniejących projektach domów jednorodzinnych i czy będzie ona bardzo kosztowna?

więcej...
data dodania: 2018-06-09

Zwycięstwo w konkursie na Muzeum Historii Naturalnej w chińskim Chengdu spowodowało mały huczek na giełdzie architektonicznej: renomowana, ale ciągle niszowa pracownia Pelli Clarke Pelli Architects zakasowała standardowych zwycięzców większości konkursów, czyli Zaha Hadid Architects! Widać jednak, że fińsko-amerykańska pracownia miała wiele do zaproponowania, i że – chociaż budynek liczyć ma przeszło 12 tym m.kw. powierzchni i siedem pięter, mieszcząc w swoim wnętrzu... więcej...

data dodania: 2018-06-06

Drukowanie 3D jest w modzie od kilku lat, od dawna też określa się je mianem przyszłości budownictwa i architektury: kolejne pracownie i wyższe uczelnie organizują pokazy tego rodzaju działań, coraz głośniej o przyszłości, w którym projekty domów jednorodzinnych, dopracowywane aż do chwili, w której całkowicie spełnią oczekiwania użytkownika, prosto z ekranu komputera trafiać będą do pamięci urządzenia „drukującego” budynek z betonu, metali i tworzyw sztucznych.

więcej...
data dodania: 2018-06-06

Stworzyć fasadę, która pozostanie w pamięci przechodniów (nawet za cenę niewielkiej prowokacji intelektualnej), a przy tym posiada doskonałą charakterystykę energetyczną? Takie rzeczy to tylko w Houston. Tamtejsze studio Schaum/Shieh zaprojektowało dla miejscowej fundacji artystycznej mieszczący się w „dzielnicy muzeów” budynek, któremu sam widok ujmuje kilkaset ton. Podobny zabieg można powtórzyć w przypadku każdego projektu domu jednorodzinnego, któremu chce się nadać... więcej...

data dodania: 2018-06-04

Obejmowanie własnych ramion w naszej szerokosci geograficznej oznacza zawykle potrzebę ogrzania się w zimny dzień, gdy zawodzi już sukno i sznaps. Tymczasem w Ekwadorze powstał projekt domu jednorodzinnego, znanego jako Casa Roca, który w intencji architekta sugerować ma objęcia – i płynące z nich poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. A wszystko to w potężnym, dodatkowo zbrutalizowanym techniką odlewania betonie.

więcej...
data dodania: 2018-06-01

Nawet, jeśli w  tym tytule jest przesada, to niewielka. Projekt domu jednorodzinnego, który stanął na obrzeżach brazylijskiego São Paulo rzeczywiście eksploatuje fenomen “płaskiego dachu” w manifestacyjny, radykalany sposób. Ale skutecznie: nieczęsto udaje się schować rezydencję o powierzchni blisko tysiąca m.kw. pod stosunkowo lekką, płaską płytą.

więcej...