Aktualności

Biurowce z klasą

data dodania: 2014-04-25

Firma Logo Okre Development prowadzi projekty deweloperskie w sektorze rynku biurowym i mieszkaniowym. Jedną z pierwszych realizacji i chyba najbardziej znaną jest biurowiec w Warszawie Jerozolimskie Business Park (16.500 mkw.). Kolejne inwestycje to Jutrzenki Business Park w Warszawie (2.738 mkw.), w Poznaniu Winogrady Business Center (7.330 mkw). Wybudowali także Galerię Indomo w Lubinie (9.577 mkw. powierzchni handlowej) oraz apartamentowiec Park Residence w Warszawie.

Obecnie kończą budowę mieszkań w ramach osiedla "Na Skraju Lasu", zaczynają przygotowania do uruchomienia kolejnego etapu. ,,Na Skraju Lasu” to nowoczesny kompleks mieszkaniowy złożony z trzech kameralnych budynków, łączący nowoczesną architekturę, belgijskie standardy budowy, bardzo dobrą lokalizację w mieście i przystępne ceny. Finalizują także zakup kolejnych działek w Poznaniu, na których powstaną nowe inwestycje mieszkaniowe.

Najnowsza ukończona inwestycja komercyjna OKRE Development to biurowiec klasy A - GreenWings Offices w Warszawie (10.850 mkw. powierzchni biurowej) na Okęciu. Budynek w kwietniu otrzymał pozwolenie na użytkowanie.

Biurowiec Green Wings w Warszawie

fot. Biurowiec Green Wings w Warszawie

Ich aktualna oferta mieszkaniowa dotyczy Osiedla ,,Na Skraju Lasu” w Poznaniu a dokładnie  I etapu - budynku A, w którym znajdują się 32 mieszkania dwu i trzypokojowe o powierzchni od 45 do 65 m2 o bardzo funkcjonalnym rozkładzie. Każde mieszkanie posiada własny balkon lub ogródek na parterze. Budynek A składa się z 3 pięter i podziemnej hali garażowej, do której zjeżdża winda.

Nadal będą kontynuować komercjalizację biurowca Green Wings Offices w Warszawie. Budynek jest prawie w połowie wynajęty. Liczą, że do końca roku uda się im wynająć go w 100%. Cieszą się, że ich najemcy docenili wysoki standard w jakim budynek jest zaprojektowany i wykończony. Pierwsi najemcy wprowadzą się do niego już w czerwcu tego roku.

GreenWings Offices to nie tylko przestrzenie biurowe, ale również centrum konferencyjne. W obiekcie możliwe będzie organizowanie konferencji i eventów. W tym celu sala konferencyjna graniczy z kantyną, która może cateringowo obsłużyć imprezy odbywające się zarówno w całej przestrzeni konferencyjnej (która ma 193 mkw) jak i mniejszych salach utworzonych po podzieleniu całości na trzy mniejsze części. Sale konferencyjne wyposażono w nowoczesne ekrany sterowane tabletami, zaawansowane systemy nagłaśniające, a także sprzęt audiowizualny do odtwarzania w technologii HD.

Oprócz tego rozglądają się za najemcami, którzy byli by zainteresowani najmem budynku Grójecka Offices. Biurowiec powstanie przy ul. Grójeckiej w Warszawie i dostarczy 7400 mkw powierzchni biurowej w tym 530 mkw powierzchni handlowej.

Wizualizacja biurowca Grójecka Offices w Warszawie

fot. Wizualizacja biurowca Grójecka Offices w Warszawie

W roku 2014 OKRE Development wchodzi z nowymi nadziejami na efektywne przeprowadzenie programu rządowego „Mieszkanie dla Młodych". Wygląda jednak na to, iż skorzystają na nim jedynie klienci kupujący od deweloperów. Dopłaty realizowane w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych" nie będą tak atrakcyjne jak w zakończonym już programie „Rodzina na swoim". Będzie tak przede wszystkim dlatego, iż nowy program w swych założeniach dotyczy wyłącznie nowego budownictwa. Fakt ten spowoduje, iż osoby chcące zakupić swoje nieruchomości w małych miastach i wsiach na uzyskanie dopłaty będą miały znikome szanse. Rynek pierwotny na takich terenach bowiem właściwie nie istnieje.    

Deweloper widzi duże zainteresowanie swoimi inwestycjami co pozwala na stwierdzenie, że budownictwo komercyjne i w ogóle budownictwo wychodzi już na prostą.  Obserwują pewne trendy, które mogą długo utrzymać się na rynku nieruchomości komercyjnych. Ze względu na wzrost aktywności deweloperskiej w Warszawie, rynek zaczął faworyzować najemców, to z kolei doprowadziło do zwiększenia elastyczności właścicieli nieruchomości. Biorąc pod uwagę pakiety motywacyjne, czynsze efektywne kształtują się obecnie o 25-30 % niżej w stosunku do czynszów bazowych.
Obecnie OKRE Development prowadzi prace projektowe nad realizacją osiedla na Wildzie w Poznaniu i domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej  przy ul. Na Skraju w Warszawie, w dzielnicy Włochy. Projekt zakłada budowę 96 mieszkań. Planują także rozpocząć inwestycję biurową przy jednej z najważniejszych arterii zachodniej Warszawy - ul. Grójeckiej. Zaletą lokalizacji jest doskonałe, biznesowe sąsiedztwo oraz dobre połączenia komunikacyjne. Biurowiec Gójecka Offices uzyskał Certyfikat ekologiczny “EXCELLENT”. W raporcie BREEAM jest to najwyższa certyfikacja w Warszawie i druga w Polsce. Budynek dostarczy 7300 mkw powierzchni biurowej i handlowej, a zaprojektowała go renomowana pracownia Kuryłowicz & Associates.

Filozofią OKRE Development jest w jak największym stopniu sprostać oczekiwaniom swoich klientów. Zawsze słuchają tego co ,,mówi rynek”, dlatego będą starać się budować tak aby zadowolić naszych klientów i najemców więc nie wykluczone że kiedyś skorzystają z projektów typowych domów lub projektów typowych biurowców.

Projekt budynku mieszkalnego powinien być jak najbardziej uniwersalny, bronić się mimo upływającego czasu i zmieniających się na rynku trendów. Zdaniem OKRE Development jednym z najważniejszych wyznaczników dobrego projektu jest jego funkcjonalność i możliwość indywidualnej rearanżacji – jak choćby możliwość otwarcia kuchni na salon. W ich inwestycjach każde mieszkanie posiada własny balkon, loggię, taras lub ogródek; starają się wprowadzać rozwiązania praktykowane szeroko na zachodzie – jak choćby okna przesuwne, które poza doskonałym doświetleniem pomieszczeń wpływają również w znacznym stopniu na ich ustawność. Nie bez znaczenia są też udogodnienia w postaci stojaków rowerowych w hali garażowej, komórek lokatorskich czy wózkarni.

Dewelopera cieszy, że klienci coraz częściej potrafią docenić prostotę architektury - co bynajmniej nie oznacza, że ma być ona nudna i szara. We własnych inwestycjach nie boją się czerpać ze wzorów skandynawskich, gdzie prosta forma architektoniczna połączona jest z odważnym kolorem, a osiedla są otwarte na otaczającą je okolicę. W ten sposób tworzą wyróżniające się projekty, które jednocześnie wtapiają się w istniejącą tkankę.

Obserwacje firmy pokazują, że dominujące jest w tej chwili zapotrzebowanie na standard „ekonomiczny plus” – są to inwestycje oddawane klientom w standardzie deweloperskim, gdzie rozwiązania architektoniczne dotyczące części wspólnych są nowoczesne, eleganckie, przede wszystkim funkcjonalne (np. windy nawet w budynkach czterokondygnacyjnych), a jednocześnie utrzymane są w dobrej relacji jakości do ceny. 

W dużych miastach podaż mieszkań jest duża, że inwestycje – poza dobrą relacją jakości do ceny – muszą cieszyć się dodatkowymi przewagami konkurencyjnymi, żeby zwrócić na siebie uwagę potencjalnego nabywcy. Jednym z najważniejszych ich zdaniem atutów każdej inwestycji jest właśnie jej lokalizacja – nieruchomości pod swoje projekty dobierają starannie, tak aby każdorazowo cieszyły się one jakąś przewagą w dzielnicy, czy – szerzej – w mieście (np. lokalizacja Osiedla Na Skraju Lasu na poznańskich Naramowicach, wzdłuż rezerwatu przyrody Żurawiniec). 

Program „Mieszkanie dla Młodych”, przynajmniej na razie – po obserwacjach z pierwszego kwartału jego obowiązywania, cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem klientów. Z punktu widzenia deweloperów jest to program potencjalnie wspierający sprzedaż, choć obowiązujące w jego ramach limity cenowe są w praktyce dość trudne do spełnienia, jeśli inwestycja ma być zrealizowana w dobrej lokalizacji i w dobrej jakości, co z kolei w ujęciu długofalowym ma dużo większe znaczenie. Ponadto, duża zmienność wskaźników powoduje, że deweloperzy traktują wsparcie w ramach tego programu raczej w kategorii ewentualnego bonusu sprzedażowego niż czynnika, w oparciu o który realizują swoje inwestycje.

Wygląda na to, że rynek deweloperski z powrotem łapie wiatr w żagle – sprzedaż od kilku kwartałów sukcesywnie rośnie, ceny się ustabilizowały a w dużych ośrodkach miejskich nawet zaczęły nieznacznie rosnąć.

W najbliższych latach, ze względu na wysoki poziom powierzchni biurowej w budowie, wynajmujący będą musieli nadal liczyć się ze wzrostem poziomu pustostanów oraz utrzymującą się presją na spadki stawek czynszowych. Presja na spadek stawek czynszowych może  utrzymywać się przynajmniej do końca 2015 r.

Przed zakupem nieruchomości, czy to mieszkania czy to domu, warto zapoznać się z cenami porównywalnych pod względem wielkości i standardu wykonania nieruchomości w okolicy. Sprawdźmy, jakie inwestycje planowane są w okolicy w najbliższej przyszłości – czy wpłyną one na obniżenie wartości nieruchomości (np. wysypisko śmieci czy lotnisko) czy też poprawią jej parametry (np. szkoła czy nowa trasa tramwajowa). Zastanówmy się również, czego oczekujemy: spokojnej okolicy oddalonej od centrum, czy też lokalizacji w samym sercu miasta – każda z nich ma swoje zalety i wady.

/rz/

 

Sierpień 2017
data dodania: 2017-08-31

Zbyt rzadko w projektach domów jednorodzinnych pojawia się odwaga sięgnięcia po niebanalną formę, kształt inny niż prostopadłościan. Kto wie, może odwagi muszą dodać projektantom budowniczowie kościołów? W pół wieku po otrąbieniu końca modernizmu, w dalekich zwykle od pobożności Czechach, w małej miejscowości Sazovice staraniami studia Atelier Stepan wzniesiono kościół św. Wacława (Venceslas) zachwycający prostotą formy.

więcej...
data dodania: 2017-08-31

Zbytni przepych w budownictwie jest zasadnie krytykowany: w Internecie roi się od żartów z „romskich rezydencji”, „elegancji z prowincji” i „zameczków jednorodzinnych”: wszystkie te odlewane z betonu krużganki i donżony budzą rozbawienie, na szczyt rankingu złego gustu można się jednak dostać dopiero po użyciu złota: wszystkie te kopuły kryte złotem, napisy z pozłotką, złote blachy garażu – tak, to wygląda jak wyrok. Ale co robić, jeśli zleceniodawca, lubując... więcej...

data dodania: 2017-08-29

Znamy takie realizacje z eksperymentów architektonicznych, znamy z historii gatunku, kiedy to dom na palach (w przypadku niepewnego podłoża geologicznego) lub donżon (w przypadku niepewnego podłoża politycznego) były w modzie. Ale rozwiązanie, które zaproponowała pracownia Wiedemann Architects dla mieszkańca Zachodniej Wirginii ma na celu nie bezpieczeństwo, lecz wygodę – i warto, by przyjrzeli mu się projektanci domów jednorodzinnych uciekający od pomysłów na banalną bryłę.

więcej...
data dodania: 2017-08-28

Beton powoli przestaje kojarzyć się projektantom domów jednorodzinnych ze zwalistym, klocowatym spoiwem (często kradzionym), jakim był za czasów PRL. Coraz więcej architektów i zleceniodawców zdaje sobie sprawę, że bez betonu nie byłoby szans na lekkość budynków we wszystkich odmianach – ekspresjonistycznej, brutalistycznej, modernizującej. Zwykle jednak nowatorstwo dostrzec można na poziomie bryły; jest ona jednak z reguły jasna, biała, mocno przeszklona, ewentualnie oblicowana... więcej...

data dodania: 2017-08-25

Dach bywa głównie udręką w okresie intensywnych opadów śniegu; czasem instaluje się na nim baterie słoneczne, w szpitalach lądują na dachach helikoptery. Czy to jednak naprawdę wszystkie zastosowania, jakie można dla nich znaleźć, również w domu jednorodzinnym? Studio Peter Pichler Architecture udowodniło, projektując nowoczesny zespół wieżowców, przeznaczonych dla Utrechtu, że niekoniecznie.

więcej...
data dodania: 2017-08-24

Podczas projektowania domu jednorodzinnego zwykle obserwujemy drzewa, rosnące na naszej działce myśląc z duchu o dyskusyjnych dobrodziejstwach lex Szyszko: co się uda wyciąć? Przy kopaniu fundamentów, znoszeniu bryły domu, tego rodzaju posunięcia są konieczne. Warto jednak mieć na względzie, że środowiska i inwestorzy doświadczeni we wznoszeniu domów starają się – bynajmniej nie ze strachu przed karą – ocalić jak najwięcej drzew na swoim terenie.

więcej...
data dodania: 2017-08-23

Projektowanie domu jednorodzinnego zabiera tyle czasu, że studnia wydaje się czasami fanaberią – szczególnie, jeśli działka ma teoretyczny dostęp do sieci wodociągowej, co według obowiązującego prawa oznacza, że mamy obowiązek się doń podłączyć. Więc po co studnia? Żeby wznieść ozdobny daszek drewniany w stylu rustykalnym, a potem malować go impregnatem na skrzypiącej drabinie? Bo syn naczytał się „Metra 2033” i ma apokaliptyczne wizje? Bo nie wiadomo, czy terroryści... więcej...

data dodania: 2017-08-22

Nie, to nie jest post o doświadczeniach zbankrutowanego projektanta domów jednorodzinnych. Raczej o tym, jak nowoczesne miasto zmusza do zagospodarowywania dodatkowych przestrzeni i na ile może to być inspirujące – także dla osób, zamierzających wznieść swój pierwszy budynek.

Fernando Abellanas, designer z Walencji, nie planował szczególnie ekscentrycznego studia. Warunki wynajmu przestrzeni biurowych są jednak wszędzie takie, jakie są: nie najlepsze. Zdesperowany,... więcej...

data dodania: 2017-08-21

Projektanci domów jednorodzinnych rzadko podejmują ingerencje w przyrodę na taką skalę; ale warto odnotować niepowodzenie, jakie spotkało Jonasa Dahlberga zarówno ze względu na jakość jego projektu, jak uzasadnienia ze strony zamawiających i organizatorów konkursu.
Wszystko zaczęło się od ogłoszenia przed dwoma laty przez norweskie ministerstwo spraw lokalnych pomnika,  który upamiętniałby ofiary ataku Andresa Breivika z lata 2011 roku. Na wysokim wzniesieniu na szczycie... więcej...

data dodania: 2017-08-20

Szał, towarzyszący ekranizacji „Władcy pierścieni” powoli przycicha, ale każdy niemal zapamiętał z Hobbitonu komfortowe, krągłe, „organiczne” norki, do których prowadziły liczne okrągłe drzwi i nieliczne owalne otwory okienne. Był to smaczny ukłon w stronę „organiczności” i ucieczki przed terrorem kątów prostych – czy jednak rzeczywiście ktokolwiek prócz fanatycznych wielbicieli filmu i powieści Tolkiena mógłby zainspirować się takim rozwiązaniem, rozważając... więcej...

data dodania: 2017-08-18

Ceglane mury zwykle kładzione są przez wyspecjalizowane ekipy, koncentrujące się na tempie. Ewentualnie – jeśli mamy do czynienia z domem energooszczędnym, z nowymi technologiami – na dokładności ułożenia. Na tym zwykle koncentrują się też starania o jakość projektantów i budowniczych domów jednorodzinnych. Ale prawdziwa finezja wykonania niekoniecznie polegać musi tylko na grubości spoin.

więcej...
data dodania: 2017-08-16

Sam surowiec odkryto już w latach 50. i jest obecny w dziesiątkach produktów naszej cywilizacji, od płyt CD po przezroczyste, „plastikowe” pudełka do przechowywania żywności. Dopiero od niedawna jednak poliwęglany zaczęły być na większą skalę wykorzystywane w budownictwie. Nowocześni projektanci chętnie wznoszą z nich dachy, przepierzenia, ściany altan; tradycjonaliści, którym marzy się spokojniejszy widok domu jednorodzinnego, załamują ręce.

więcej...
data dodania: 2017-08-14

Myślenie o funkcjonalności, którym kieruje się większość projektantów domów jednorodzinnych, zakłada budowanie na planie prostopadłościanu, zachowanie prostych i gładkich ścian, geometryczną logikę budynku. Czasem jednak zdarzają się odstępstwa – w imię gestu, happeningu lub demonstracji. Warto rzucić na nie okiem, nawet, jeśli nie zamierzamy tego naśladować na budowie domu: zwłaszcza, jeśli jest to budynek-rzeźba Erwina Wurma.

więcej...
data dodania: 2017-08-13

Czy styl budynku powinien bardziej wyrażać się przez jego bryłę czy elewację? Spór, który ma znaczenie dla każdego, kto pracuje nad projektem domu jednorodzinnego, coraz częściej – w miarę, jak coraz łatwiej odejść od „baranka” i szkliwionego gresu za 9,99 – rozstrzygany jest na rzecz nowatorsko potraktowanej elewacji. Wyjątkowo daleko zaszli w tej dziedzinie Rosjanie (ściślej, Ormianie) Arakelyan Ruben i Navasardyan Aik z moskiewskiego studia „Wall”, którzy zaprojektowali... więcej...

data dodania: 2017-08-10

Domy jednorodzinne składane są z różnych materiałów, elementów, przestrzeni, marzeń różnych członków rodziny. Zwykle rozbieżne oczekiwania w kwestii biblioteki, jadalni, liczby łazienek uzgadnia się w trakcie rozmów przy stole, a ostatecznie – klajstruje wspólną fasadą. Głośna firma Natoma Architects zdecydowała się na „jedność projektową” posuniętą o kilka kroków dalej: jej rezydencja jednorodzinna przyrównywana jest do „bezszwowego” iPhone’a.

więcej...
data dodania: 2017-08-09

To niesłychane, jakie koło zatoczyła kultura budowania. Żelbeton, strunobeton, wysokościowce, sięgające w stronę stratosfery – i wszystko kończy się deskowaniem. Patrząc na realizacje Kenzo Kumy można zastanowić się, czy nie warto wybierać projektów domów jednorodzinnych, w których drewno wykorzystano nie tylko do licowania schodów. Ale..

więcej...
data dodania: 2017-08-07

Coraz gorętsze lata i coraz wyższe ceny energii w jednakowym stopniu skłaniają do myśli o wykorzystywaniu energii słonecznej w gospodarstwie jednorodzinnym – bodaj tylko, choć to odrobinę sprzężenie zwrotne, do obsługi klimatyzacji.. Rozwiązania tego rodzaju projektowane są w domach od dawna – zwykle jednak wymagały obsługi specjalistycznej firmy: współcześnie jednak coraz częściej mamy do czynienia z popularyzacją i uprzystępnianiem tego rodzaju rozwiązań, które pozwolą... więcej...

data dodania: 2017-08-06

Czasem naprawdę sprawdza się zasada "less ismore", czasem wystarczy jeden dobrze użyty materiał, żeby nie tylko osiągnąć cel projektowy, ale zachwycić. Udało się to "architektowi światła", Alberto Baeza, projektującemu halę sportową na madryckim uniwersytecie Francisco de Vitoria - ale popółprzezroczyste, piaskowane szkło może sięgnąć każdy projektant domu  jednorodzinnego, któremu marzy się jasność bez kompromisów.

więcej...
data dodania: 2017-08-04

Przeciągi, spadki temperatury - niepożądana rzecz. Czy można im jakoś zaradzić na etapie projektowania domu? Duńska firma Henning Larsen Architects zamierz ułatwić trochę życie mieszkańcom Toronto, gdzie, jak wynika z badań, aż 60 proc. badanych mieszkańców skarży się na dotkliwe wichry i chłody.
 

więcej...
data dodania: 2017-08-03

Osłonięcie przed słońcem części ogrodu, tarasu lub okien jednego z pokojów to wyzwanie, z którym w Polsce mamy do czynienia przez 2-3 miesiące w roku; są kraje i kontynenty, gdzie z tym wyzwaniem trzeba się mierzyć przez większość roku kalendarzowego. Zwykle projektanci próbują szybko rosnących drzew, kurtyn wodnych, przesłon z regulowanych paneli słonecznych.. Pomysł ekipy Matta Gibsona z Melbourne wydaje się jednak szczególny ze względu na użyty materiał.

więcej...
data dodania: 2017-08-01

Wiele istnieje metod termoizolacji. W Polsce obchodzą nas one zwyklejako zabezpieczenie przed ucieczką ciepła z dobrzewanych budynków, ale warto pamiętać, że działa to w obie strony: dobr izolacja chroni też przed zbytnim nagrzewaniem się wnętrza, co w ostatnich dniach i przy ostatnich upałach ma znaczenie. Spierają się więc entuzjaści wełny szklanej i kamiennej, styropianu szarego i grafitowego - szczególnie, kiedy w grę wchodzi realizacja wymarzonego projektu domu. Nie da... więcej...