Aktualności

Agroturystyka nad jeziorem Sunowo

data dodania: 2014-06-12

Ostoja Bartosze położona jest na Mazurach – dokładnie na Pojezierzu Ełckim. Nad czystymi wodami jeziora rynnowego Sunowo. Dużym atutem okolicy jest mały ruch turystyczny, co sprawia, że można tu w spokoju obcować z pięknem przyrody. Do większych atrakcji turystycznych można zaliczyć okoliczne lasy oraz otoczony z trzech stron jeziorami rezerwat faunistyczny Bartosze, do którego jest zaledwie 1km. Powstał on w 1964 roku w celu ochrony populacji bobra europejskiego. Na jego terenie występuje blisko 270 gatunków roślin, oraz rzadkie okazy fauny.

Początkowo właściciele Ostoi Bartosze prowadzili gospodarstwo ekologiczne. Motywacją do rozpoczęcia działalności agroturystycznej było wstąpienie do stowarzyszenia międzynarodowego ECEAT zrzeszające tego typu gospodarstwa.

Na początku (1992 r) gospodarze oferowali gościom dwa pokoje w starym domu. Nowy budynek powstał w 2002 r. Projekt domu stworzyli profesjonalni architekci zwracając szczególną uwagę na przeznaczenia agroturystyczne. Impulsem była wizja Gościa z Holandii ( architekta) który trafił do Ostoi Bartosze z katalogu turystycznego ECEAT-u. Stary dom nie prezentował się najlepiej i podczas spotkania przy kolacji narysował odręcznie koncepcję elewacji domu. Z większych inwestycji właściciele planują remont kapitalny starego domu, którego przebudowa będzie uwzględniać w dużej części potrzeby agroturystyki. Pod inwestycję jest także teren na którym mogą powstać w przyszłości domki dla turystów. Tu mogą zostać wykorzystane typowe projekty.

 

Ostoja Bartosze przyjmuje gości przez cały rok Oferowane są pokoje na poddaszu użytkowym w tym samym budynku gdzie mieszkają gospodarze. Są to pokoje 2-osobowe z łazienkami z możliwością dostawienia dodatkowego łóżka. Pokoje są wyposażone w niezbędne sprzęty do zamieszkania, w tym TV i Internet Wi-Fi. Goście mogą skorzystać z sauny, sali kominkowej, są miejsca nad jeziorem do biwakowania lub urządzania ognisk, grilla. Jest możliwość wypożyczenia kajaków, łódki, rowerów. Gościom serwowane są posiłki, które w części przygotowane są z produktów pochodzących z gospodarstwa. W sezonie można kupić w Ostoi także niewielkie ilości warzyw i truskawek. Jeśli chodzi o wymagania to goście są zadowoleni z otoczenia przyrodniczego w którym położona jest Ostoja, odpowiada im jakość posiłków przygotowywanych na życzenie. Oczekują minimalnych standardów do wypoczynków. By pozyskać gości z zagranicy gospodarze współpracują z wcześniej zaprezentowanym stowarzyszeniem ECEAT oraz holenderskim pośrednikiem AgroNatura.

 

Jako klucz do sukcesu w branży agroturystycznej właściciele Ostoi wymieniają; odpowiednie położenie, możliwie wysoki standard zakwaterowania, oryginalne atrakcje oraz dobrą i skuteczną reklamę.

G.S

 

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...